Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy bontott cekász fűtőből...

Egy bontott cekász fűtőből (ilyen elektromos kandalló volt de jó öreg) lehet házi olvasztó kemencét csinálni?

Figyelt kérdés
A terv az lenne hogy az ebből kibontott cekaszhuzallal átvezetett lapokat egy fémdobozba persze rendesen körbeszigetelve stb. megépíteni és hogy ez jó lenne-e a célnak?

2014. szept. 19. 19:07
 1/9 anonim ***** válasza:
Attól függ, mit akarsz olvasztani, mert ezek a régi fűtőszálak 800-1000 watt körüliek voltak, szerintem még 300 fokig sem melegítenek.
2014. szept. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 EagleHUN ***** válasza:

Az attól függ mennyire tudod körbeszigetelni (hőveszteség) és mennyire tud felmelegedni a fűtőszálad. Logikus hogy a fűtőszálad maximális hőmérsékleténél nagyobbat nem tudsz elérni (vagy elég a fűtőszál), de még akkorát sem ha közben kimegy a meleg.

Egyébként szerintem is csak pár száz max 500 fokot tudnál ezzel csinálni.

Ha igazán komolyan akarsz olvasztani akkor fémolvasztásra házi indukciós olvasztó építését javasolom, nem túl bonyolult.

[link]


[link]


[link]

2014. szept. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Szirty ***** válasza:
25%

Főleg nem csak azon múlik mekkora a fűtőbetét teljesítménye!


"...ezek a régi fűtőszálak 800-1000 watt körüliek voltak, szerintem még 300 fokig sem melegítenek."


Akkor hogyan lehetséges, hogy egy 1.5W-os zseblámpa égő képes 1500-2000 C fok hőmérsékletet létrehozni? :-)

2014. szept. 19. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Jó kérdés utolsó, igen, az égő belsejében, de nem a kérdésre válaszoltál. Cekaszról volt szó, nem izzóról.
2014. szept. 20. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Sok oldalon nézegettem de sok helyen csak képeket láttam, hogy ilyen vagy ehhez hasonló cekász huzalból készítettek kemencét, a cél olyan 1000-1100 C lenne, acél edzésre szeretném használni. Hisz a kis olvasztó kemencéket is megcsinálják valahogy azok pedig az aranyat is megolvasztják melynek olvadáspontja 1064 C.
2014. szept. 20. 09:48
 6/9 Szirty ***** válasza:
51%

"Cekaszról volt szó, nem izzóról."


Teljesítményről és hőmérsékletről volt szó!

Az a tény, hogy néhány W teljesítménnyel lehet 2000 C fokot előállítani, egyértelműen rávilágít arra, hogy tévedés miszerint 1000W teljesítménnyel csak pár száz fokot lehet előállítani.

Ugyanis nem csak a teljesítményen múlik az elérhető hőmérséklet! Ezt a tényt is figyelembe kellene venni. Kevésbé lenne marhaság amit leírtok.


Mellesleg lehet igen kemencét készíteni. Megfelelő szigeteléssel több ezer fokot is el lehet érni elméletileg. Gyakorlatilag meg csak közel annyit, amennyit a fűtőbetét károsodás nélkül elvisel.


EZ kb a betét olvadáspontja közelében van, tehát az ezer fokos cél eléréséhez a standard pár száz fokra tervezett fűtőbetét aligha lesz megfelelő.


"Hisz a kis olvasztó kemencéket is megcsinálják valahogy"


Ez így van. Azonban elképzelhető, hogy azokat nem kiszuperált kandalló fűtőbetétekkel szerelték.

Akkora hőmérsékletet gond nélkül elérhetsz amennyin a kandallóban is üzemel a fűtőbetét. Esetleg valamivel többet is. Nem hiszem hogy ez 500-700 fok fölött lenne.

Hőmérséklet mérésről és fűtés szabályzásról pedig gondoskodni kell.


Villamos készülékek otthoni, házilagos gyártása megfelelő szakképzettség, tuds és gyakorlat nélkül ellenjavalt!

2014. szept. 20. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Jó persze így jobban átgondolva nem egy célszerű dolog bontott huzalt használni így gondolom ez teljesen megfelelne a célnak [link]
2014. szept. 20. 13:15
 8/9 Szirty ***** válasza:
51%

Üdv!


Amit linkeltél az ellenállás huzal. Kis értékű ellenállások készítéséhez való, fűtésre nem alkalmas.

Persze lehet ezt is izzítani, 900 fokot még úgy néz ki kibír.


1000W-os fűtéshez 52.9 ohm kellene 230V-ra. Egy ilyen tekercs 8000Ft és ha jól értem 6.3m van rajta.

A szükséges hossz 191 méter. Ehhez 31 tekercset kellene vásárolnod, ami 248000 Ft.


Szerinted optimális?

2014. szept. 20. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Igen jogos, persze ennyi nem is férne el, de gondoltam a szükséges ellenállást egy teljesítmény ellenállással pótolnám. és találtam ehhez alkalmas huzalt melynek az adatai a következők "ellenálláshuzal: Kanthal ag:Fe/Cr/Al, átm.:1mm, 1,9 ohm/m,1300C*

7kg=kb.400m, (100g=17m.)" persze a szigetelés is nagyon fontos tényező.

2014. szept. 20. 20:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!