Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért erősebb az atomok/moleku...

Miért erősebb az atomok/molekulák közti vonzóerő egyetlen tárgyban, mint két egymásra rakott tárgy között?

Figyelt kérdés

Ha egymásra rakunk két tárgyat (amelyeknek mondjuk tükörsima a felületük), akkor a köztük lévő távolság nulla.

De egyetlen tárgy atomjai közt lévő távolság is nulla (nem pont nulla, de annyira kicsi, hogy vonzani tudják egymást, ezt értem nulla alatt), mégsem lehet olyan könnyen szétszedni, mint két egymásra rakott tárgyat.


Miért erősebb az atomok/molekulák közti vonzóerő egyetlen tárgyban, mint két egymásra rakott tárgy között, amikor a távolság mindkét esetben ugyan akkora, mert a molekulák egymással tudnak érintkezni?


2014. dec. 13. 12:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Mert a tárgy felszíne soha nem sima, hanem legjobb esetben olyan, mint Magyarország hegy- és vízrajza. Azt látod te tükörsimának.

Így aztán csak a Kékes akad bele a másik tárgyba, az pedig egyedül nem fog akkora erőt kifejteni, mikor megpróbálod eltávolítani.

Ha összehegeszted (vagyis folyadékkal kitöltöd a rések nagy részét), az persze más kérdés.

2014. dec. 13. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"Ha egymásra rakunk két tárgyat (amelyeknek mondjuk tükörsima a felületük), akkor a köztük lévő távolság nulla."


Nagyon tévedsz. A tükörsima felület - ami számodra annak tűnik - az valójában sokkal egyenetlenebb, mint a smirglipapír felülete, ha elég közelről tudnád megszemlélni. Egész komoly hegyek és völgyek, szakadékok szirtek és ormok borítják a számodra tükörsimának tűnő felületet atomi szinten. Így ezek igazából csak annyira fekszenek fel egymáson, mint két, gombjaikkal egymás felé fordított billentyűzet.


De még ha két tükörsima felületet egymásra is fordítasz, óriási távolság lesz köztük atomi méretekben, még akkor is, ha látszólag teljesen egymáshoz érnek. A felszínt alkotó atomok elektronpályái ugyanis taszítják egymást, amelynek legyőzéséhez igen nagy erőre van szükség. Amikor megnyomod az ajtót, vagy rátámaszkodsz az asztal lapjára, akkor valójában nem érsz hozzá az ajtóhoz vagy az asztallaphoz, hanem csak azok felülethatárát adó atomok elektronjai általi taszító hatást érzékeled. Mintha két mágnest azonos pólusukkal egymás felé közelítenél.


Az anyagban nem a gravitáció tartja össze az anyag atomjait, hanem az atomok közötti elektromágneses erő. A két egymásra helyezett tárgy között viszont csak a gravitáció hat, aminek ereje lényegesen kisebb, mint az elektromágneses erőé (42 nagyságrenddel, vagyis ha a két atom között ható gravitációs vonzerőt egynek vesszük, akkor ugyanezen két atom közötti taszítóerő 10^42 (vagyis 1-es után 42 nulla) lesz).

2014. dec. 13. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A kémiai kötések kb 0,1 nm-es távolságban alakulnak ki.

Ez 10E-10 méter.

Egy nagyon sima felületen pl: egy polírozott üvegfelületen 1µm-es gödrök és huplik vannak ami az előző távolságnál 4 nagyságrendel nagyobb. (10000-szer nagyobb)

2014. dec. 13. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

"A felszínt alkotó atomok elektronpályái ugyanis taszítják egymást, amelynek legyőzéséhez igen nagy erőre van szükség. Amikor megnyomod az ajtót, vagy rátámaszkodsz az asztal lapjára, akkor valójában nem érsz hozzá az ajtóhoz vagy az asztallaphoz, hanem csak azok felülethatárát adó atomok elektronjai általi taszító hatást érzékeled."


De ennek ellentmond a hőátadás. Ha hozzányúlunk egy nálunk hűvösebb tárgyhoz, akkor előbb átadjuk neki a saját hőmérsékletünket, mintha a levegőben lévő 36 fokra bíznánk a tárgy fölmelegítését. Ha nem érnénk hozzá a tárgyakhoz, akkor a hőátadás sem létezne mint jelenség, csupán közeli hőkisugárzás lenne, ami semmivel sem menne gyorsabban végbe, mint egy távoli hőkisugárzás, magyarán mindegy lenne milyen anyag vesz minket körül, ugyanolyan mértékben adnánk le a hőnket. De mégsem így van, mert a körülöttünk anyagokkal !érintkezve! (és ez fontos kulcsszó) különböző mértékben adjuk le a belső energiánkat. Ebből én arra következtetek, hogy valamennyire mindenképp kell érintkeznünk a tárgyakkal, és nem csak azok elektronjainak "taszító terével".

2014. dec. 13. 22:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!