Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy szakasz, egy félegyenes,...

Egy szakasz, egy félegyenes, egy egyenes és egy kör közül hánynak van végtelen sok szimmetriatengelye?

Figyelt kérdés
2015. jan. 1. 14:31
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%
Egy szakasznak 1, egy félegyenesnek 0, egy egyenesnek és egy körnek végtelen sok szimmetriatengelye van.
2015. jan. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
Egy szakasznak 2, egy félegyenesnek 1, egy egyenesnek és körnek pedig végtelen sok tükörtengelye van.
2015. jan. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Nem igazán értek ehhez, de ha már idetévedtem megkérdezném, hogy ti ketten ugyanarról beszéltek? Szimmetriatengely = tükörtengely? És ha igen, akkor most melyik válaszolónak van igaza, az elsőnek vagy a másodiknak? :)
2015. jan. 1. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

> „…ti ketten ugyanarról beszéltek?”

Igen.


> „Szimmetriatengely = tükörtengely?”

2D-ben igen.


> „És ha igen, akkor most melyik válaszolónak van igaza, az elsőnek vagy a másodiknak?”

Nem. Ugyanis az volt a kérdés, hogy hánynak van végtelen sok szimmetria tengelye a négy közül, erre pedig az a válasz, hogy KETTŐNEK.


(Amúgy a félegyenesnek szimmetriatengelye egy két különböző pontját összekötő egyenes, ahogy a szakasznak is, ezenkívül a szakasznak még a felezőmerőlegese is az.)

2015. jan. 1. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
A félegyenesnek is van szimmetriatengelye: az az egyenes, amin fekszik. A szakasznak két tükörtengelye van.
2015. jan. 1. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Nem. Ugyanis az volt a kérdés, hogy hánynak van végtelen sok szimmetria tengelye a négy közül, erre pedig az a válasz, hogy KETTŐNEK."


Úgy értettem, hogy az első vagy a második hozzászóló válasza volt a helyes? :)

2015. jan. 1. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Én pedig úgy, hogy nem az első vagy második válaszoló válasza volt helyes, mert nem az volt a kérdés, hogy a négy cuccnak hány szimmetriatengelye van.
2015. jan. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Ja értem. Ettől függetlenül meg tudnád magyarázni, hogy egy szakasznak miért van 2db 1db helyett, és hogy egy félegyenesnek miért van 1db szimmetriatengelye? Tudom, nem én vagyok a kérdező, de szerintem ő sem haragszik majd meg érte, ha ezt is megtudja :)
2015. jan. 1. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"a félegyenesnek szimmetriatengelye egy két különböző pontját összekötő egyenes, ahogy a szakasznak is"


Pontosabban ez az, amit nem értek. Két különböző pontját összekötő egyenes miért lenne szimmetriatengelye?

2015. jan. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

> „Ettől függetlenül meg tudnád magyarázni, hogy egy szakasznak miért van 2db 1db helyett, és hogy egy félegyenesnek miért van 1db szimmetriatengelye?”


Ugyanis az olyan egyenest hívjuk tükörtengelynek (szimmetriatengelynek), amelyre tükrözve (illetve a megfelelő szimmetriaműveletet alkalmazva) egy alakzatot az alakzat minden pontja az alakzat egy – tőle nem feltétlenül különböző – pontjába megy át kölcsönösen egyértelműen (azaz a különböző pontok képei különbözők kell legyenek, de a képeknek nem feltétlenül kell különböznie az eredeti pontoktól).


A tükrözésnél egy pont definíció szerint a belőle a tengelyre állított merőlegesre kerül a tengelytől az eredeti távolságra, csak az ellenkező irányba. Mivel a tükörtengely pontjai 0 távolságra vannak a tükörtengelytől, ezért ezek a pontok önmagukba mennek át. A 20:51-es válaszban említett 'a szakasz illetve félegyenes két különböző pontját összekötő egyenes' tartalmazza az egész szakaszt illetve félegyenest, ezek minden pontja helyben marad az egyenesre vett tükrözés során, így ezek önmagukba mennek át, tehát ez az egyenes tükörtengelyük.


A szakasznak a felezőmerőlegese is tükörtengelye, hiszen arra való tükrözésnél definíció szerint minden pontja a saját egyenesére kerül (merőleges a felezőmerőlegesére), egyik sem tud a szakasz hosszának felénél távolabb kerülni az egyenestől, így önmagára képeződik le, a kölcsönösen egyértelműséget meg talán úgy lehet látni, ha felveszünk egy koordinátarendszert, melynek y-tengelye a felezőmerőleges, x-tengelye a szakasz, és akkor látszik, hogy az t(x) = -x leképezéssel adhatók meg a kép koordinátái, ami kölcsönösen egyértelmű. (Bocsánat, ezt az utolsót biztos lehetne szebben is…)


Így a szakasznak legalább 2, a félegyenesnek legalább 1 tükörtengelye van.


Szorgalmi feladat: BBH több nincs. (Én úgy csinálnám, hogy megmutatom, hogy a szimmetriatengelynek ha nem tartalmazza az egyenes alakzatot, akkor rá merőlegesnek kell lenni, majd azt, hogy a felezőmerőlegesen kívül más nem lehet, de ugye úgy kéne, hogy folyamatosan hivatkozik az ember az axiómákra és definíciókra, ami fárasztó tud lenni. Lásd fentebb, szerintem olvasni se túl élvezetes.)


Biztos, hogy fentebb elrontottam vagy kihagytam valamit, emiatt előre is bocsánatot kérek, de valami ilyesmi lenne a bizonyítósdi.

2015. jan. 1. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!