Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mivel kell, hogy reakcióba...

Mivel kell, hogy reakcióba lépjen az urán, hogy széthasadjon?

Figyelt kérdés

2015. jan. 30. 09:11
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
66%
Saját magával.
2015. jan. 30. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Tömören fogalmazva: az indukált maghasadást (termikus) neutronok váltják ki azzal, hogy a hasadóképes magban elnyelődve egy erősen gerjesztett állapotot hoz létre.

A hasadás során újabb neutronok keletkeznek. Ez az önfenntartó láncreakció alapja.

részletesebben:

[link]

2015. jan. 30. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 advance ***** válasza:
0%
A leggyakoribb urán izotóp a U-238, a földkéreg 99%-át ez alkotja. Mindegyik urán izotóp rádióaktiv, felezési idővel adják meg a bomlási időt. Természetes állapotában önállóan is bomlik.
2015. jan. 30. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Amit az előző válaszban olvastunk, az a radioaktív bomlás.

Az urán izotópjai alfa-bomlók, azaz bomlásuk során egy alfa-részecskét (He-4) bocsátanak ki, és egy kettővel kisebb rendszámú (Th) és 4-gyel kisebb tömegszámú leánymagra bomlanak el.

A maghasadás során viszont jellemzően egy 90 körüli és egy 140 körüli tömegszámú hasadványmag keletkezik.

2015. jan. 30. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
3-as: dehogy is alkotja ez a földkéreg 99%-át. Ez marhaság.
2015. jan. 30. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem arra gondolt, hogy a földkéregben lévő urán 99%-át alkotja. Egyébként eléggé kellemetlen világ lenne itt :D
2015. jan. 30. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

"A leggyakoribb urán izotóp a U-238, a földkéreg 99%-át ez alkotja."


Azannya, hogy én má megin milyen peches vagyok! Az én kertembe egy deka sincs, pedig fölástam az egészet! Lehet, hogy tévedsz? :-D

2015. jan. 30. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszi, a válaszokat, ha még valaki kiegészítené esetleg valami plusz információval, ami eszébe jut, írja le.
2015. jan. 30. 10:43
 9/13 anonim ***** válasza:
22%

Azt hiszem, valójában még nem kaptál választ a kérdésedre.

Tehát: kritikus tömeg kell.

Ez azt jelenti, hogy az urán egy instabil anyag, az atomszerkezetében a részecskék nem a megfelelő energiaszinteken vannak. Emiatt folyamatosan sugározza ki a részecskéket, miközben átalakul. De alaphelyzetben ez egy stabil folyamat, mindig a tömegének megfelelő arányát sugározza ki (lásd: felezési idő). Ha viszont ilyen anyagot alkalmas sűrűségűre hozunk, akkor a kisugárzott részecskék nem csak úgy elszállnak, hanem a "szomszédos" uránatomban a korábbinál nagyobb instabilitást eredményeznek, amitől a szóban forgó atom még több részecskét és még nagyobb energiával bocsát ki. Ez még nagyobb instabilitást okoz a környezetében, és így tovább, létrejön a láncreakció. Mivel a részecskék közel fénysebességgel száguldoznak, ezért kritikus sűrűség esetén a reakció rendkívül gyorsan nagy végbe, ez az atomrobbanás. Ha csak a kritikus tömeg közelébe visszük az uránt, és közben folyamatosan ellenőrizzük, növekvő energia esetén távolítjuk, akadályozzuk (mondjuk grafittal) a részecskekibocsátást, csökkenés esetén sűrítünk, akkor megcsináltuk az atomreaktort.

2015. jan. 30. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen.
2015. jan. 30. 15:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!