Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudom megkülönböztetni...

Hogyan tudom megkülönböztetni a Sósavat és a Kénsavat?

Figyelt kérdés
Sósavra lenne szükségem. Van itthon egy palackkal, csak annyit tudok róra, hogy kénsav vagy sósav van benne. Hogyan tudhatom meg hogy milyen sav van benne?

2015. febr. 18. 14:40
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
8%

A sósavnak jellegzetes, orrba vágó szaga van.

Gondolom nincs otthon, sem ezüst-nitrátod, sem bárium-kloridod.

Ha van szalmiák-szeszed (ammónium-hidroxid ),oké.

Egy kis ammónium-hidroxiddal átitatott vattát a palack szája fölé tartva ha ködszerű jelenséget tapasztalsz akkor sósav.

Van még néhány módszer.

2015. febr. 18. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Elégé ütős szaga van, meg amikkor leveszem a kupakot ködszerű füst jön ki belőle. Ezek szerit sósav?
2015. febr. 18. 15:26
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A legegyszerűbben vízzel lehet házilag azonosítani. Öntsd a savat vízre. Ne fordítva, ha a vizet öntöd a savra, akkor csúnyán fröcskölhet. Lehetőleg kis mennyiségeket használj valamilyen magas pohárban. És öntés előtt rakd le a poharat, ne tartsd a kezedben. Ha a víz felmelegszik a savtól (nagyon felmelegszik, nem lehet eltéveszteni), akkor kénsav volt. Egyszerűen lehet még házilag azonosítani cukorral (a tömény kénsav elszenesíti a cukrot). A sósav megerősítésére sajnos nem tudok házilag elvégezhető próbát.

A leírás alapján valószínűleg sósav.

2015. febr. 18. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
16%

Vörösréz drótot izzíts gázlángon, hogy jól oxidálódjon!

Ha a pár milliliter savba mártod, a sav az oxidot leoldja.

Ha a lütyü kékül - kénsav, ha zöldül - sósav.

2015. febr. 18. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Sósav. köszönöm a válaszokat!
2015. febr. 18. 16:21
 6/11 anonim ***** válasza:

Ha valamit tanultam a breaking badből az az, hogy a sósav nem oldja a hullákat, a kénsav igen.

Szóval ha nem old hullát akkor sósav.

2015. febr. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Már tudom, hogy sósav. És a töménységét hogyan tudom megállapítottai?
2015. febr. 18. 21:32
 8/11 anonim ***** válasza:
[link] így
2015. febr. 18. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

Ha kinyitod a palackot, és ködlik, akkor 30% fölött van a töménysége.

*

Nobajnernoparty igaz amit írtál. Egy szabványos próba hullát még csak-csak szerez az ember, de a büretta, faktorozott mérőoldat, esetleg areométer már keményebb dió. (:P

2015. febr. 18. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
igazából kongóvörös indikátorral kimutatható, lúgossá is tehető az oldat és átlagolással úgy is kijön szerintem, hogyha ennyi NaOH-t tettünk bele és ennyi a pH
2015. febr. 19. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!