Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Veszélyes-e az a távvezeték,...

Kirle083 kérdése:

Veszélyes-e az a távvezeték, mely új, X. emeleti albérletemtől kb 22 méterre húzódik? Az oszlop oldalán zöld-másikon piros hálózat jelöléssel. "Szeged-Észak OVIT 1-2" kiegészítéssel. Félek a mágneses és elektromos mezőtől.

Figyelt kérdés

A távolság becslése lépéssel történt az ablakhoz legközelebbi vezetéktől.Az ablakok a 2 oszlop közt kb 3/5-öd arányban helyezkednek el majdnem félúton.Oszlop tipikus nagyfesz.oszlop. 25-40 m.lehet kb.

Utolsó házként extra csendes a hely,tartósan (évekig laknék ott),csak az a fránya drót aggaszt.



2015. febr. 23. 20:03
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
44%

"Az elektromágneses térerő a távolság négyzetével fordítva arányos."


Pontsugárzó esetén. De egy ház mellett húzódó, hosszú vezeték inkább vonalsugárzó, tehát 1/r a tér függése. Lásd:

[link]


Ezzel együtt jelenleg nincs tudomásunk arról, hogy a vezetékek EM tere negatív hatással lenne az életünkre. A lakóterek EM terhelése maximálva van, ezért korlátozzák a routerek és mobilok adóteljesítményét, vagy határozzák meg úgy a házak fő áramvezetékeinek helyét, hogy ne az ágyad mellett legyen a maximális térerősség.


Tehát azzal együtt, hogy nem tudunk róla, hogy ilyen tételben ártana, még külön vigyázunk is rá, hogy minél kevesebb jusson. A ház közeli vezetéket is úgy feszítették, hogy figyeltek a kérdésre. Ezért két út van: vagy elhiszed, hogy tényleg nem lesz bajod, mert a hatályos szabályozás nem engedi, hogy ártalmas térerősségnek tegyenek ki, vagy nem, de ebben az esetben nem tudsz elmenekülni egy városban az EM hullámok elől, max ha bádogdobozban fogsz eztán járni-kelni.


UI: ismerjük és tudjuk, hogy van az a statikus vagy dinamikus EM tér, ami ölni is képes. A villámcsapások áldozatai legtöbbször nem az égésbe, hanem a villám keltette EM indukcióba halnak bele. 20T mágneses tér azonnal eszméletvesztést okozhat, ha bele kerülsz. De ezek úgy viszonyulnak az élettered sugárzási szintjéhez, mint piezo szikracsináló az Etnához.

2015. márc. 1. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat!

Amúgy ez egy rövid,kb 12 oszlopból álló vezetékrendszer,ami szinte végig sűrűn lakott részen halad. ami a panelházakhoz igen közel megy.Utánanéztem,120 kV-os 2 rendszerű a kábel.Egy nagy alállomást köt össze egy szintén lakótelep kellős közepén lévő kisebb alállomással.(Nem mezei trafóház,hanem egy nagy épület az is) (nem biztos, hogy azt is alállomás, nem értek hozzá)

Kérdésem, hogy ilyen rövid szakaszon lakott miért nem földkábelt fektettek annó?

Illetve, hogy KB.mekkora lehet a névleges terhelése [A] ezen a feszültségszinten?

Annak idején szerettem a fizikát, jó is voltam belőle, de a villamossággal küzdöttem mindig, úgyhogy ha hülyeséget írtam, ne vegyétek fejem! :)

2015. márc. 18. 08:22
 23/31 A kérdező kommentje:
mármint rövid szakasz,sűrűn lakott terület
2015. márc. 18. 14:58
 24/31 anonim ***** válasza:
Teljesen becslés alapon (nem ismerem) mondjuk van 2x25 MVA-s trafó ott, egyik működik, hatvan százalékon, és 5A egyenlő 1 MVA. Az három amper... Mondjuk, ha onnan nem megy tovább (ezt sem tudom).
2015. ápr. 20. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:
#24, 25 MVA 60 %-on az 15 MVA, az 75 A, nem három...
2020. aug. 2. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:
#25, kösz a helyesbítést.
2022. nov. 5. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:

"Pontsugárzó esetén. De egy ház mellett húzódó, hosszú vezeték inkább vonalsugárzó, tehát 1/r a tér függése"

Igen, de nem. 3 fázisú pozitív sorrendű rendszer esetén mégiscsak a távolság négyzetével fordítva arányos a mágneses tér erőssége.

2023. okt. 5. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
Ehhez egy levezetését tudnál kérlek linkelni?
2023. okt. 6. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:
Nem, nem tudnám. Fordulj a legalább 20 éven át ezzel a témakörrel foglalkozó Varjú György műegyetemi professzorhoz, aki ezt a kijelentést tette egyik cikkében a Magyar Tudomány 2002/8-as számában, amit ennek a témának szentelt a szerkesztőség. Nekem ennyi elég, amit ő írt. Tudom, most jön az, hogy a műegyetem professzorai nem értenek hozzá. :D
2023. okt. 6. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:
Nem tudom, miért vagy ilyen paranoid, nem vitattam az állítást. Viszont nagyon érdekelne, milyen modellből és hogyan jön ez ki. Analitikusan biztosan nem lesz 1/(r^2), csak valamilyen közelítéssel, de nem tudtam még rájönni, milyennel.
2023. okt. 6. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!