Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A Gyilkos számok egy korábbi...

A Gyilkos számok egy korábbi részében szó volt a valószínűség-számításról. Ha a lenti dolog igaz, el tudnátok magyarázni, hogy miért van így?

Figyelt kérdés

Adott három lefordított tábla, egy nyerő, kettő nem. Az egyén választ egyet. A másik kettőből egyet megfordítunk - tegyük fel, hogy nem nyerő volt. Tehát van még 2 táblánk, egy nyerő és egy nem nyerő, amelyek közül az egyiket ugye korábban kiválasztottuk. Ha ekkor módosítjuk a választásunkat, és a másik táblát választjuk, az esély, hogy így a nyerő tábla lesz nálunk, nagyobb, mintha az eredetileg választott táblánál maradtunk volna.


Remélem, hogy sikerült pontosan és érthetően leírnom.


2015. márc. 22. 12:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Ezt képzeld el mondjuk 100 táblával. Mekkora az esélye, hogy 100 tábla közül azt találod meg amelyik a nyerő? Na ha ez után felforgatnak 98 táblát és 1 még marad, amit választhatok akkor sokkal valószínűbb, hogy az a nyerő, mint amelyiket te választottad először.
2015. márc. 22. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2015. márc. 22. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Csordog magyarázata kicsit jobban kifejtve:


Vakon választok egyet a 100 közül, ekkor 99% eséllyel olyat választok, ami nem nyerő, tehát ha maradok ennél, akkor 1% eséllyel nyerek, 99% eséllyel veszítek.


Ha nem maradok, akkor lehet az, hogy elsőre jót választottam, erre 1% esély van, és akkor váltás után biztosan veszítek, vagy elsőre a rosszat választottam 99% eséllyel, és ezután a másik már biztosan nyerő.


Tehát ha nem váltok akkor 1%, ha váltok, akkor 99% eséllyel nyerek.

2015. márc. 22. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2xSü ***** válasza:

Játszod ezt a játékot mondjuk 300 alkalommal.


Ebből kb. 100 alkalommal elsőre eltalálod a nyerő táblát.

Ha maradsz az első választásodnál, biztosan nyersz.

Ha változtatsz, akkor biztos, hogy veszítesz.


Viszont kb. 200 esetben nem találod el elsőre a nyertes táblát.

Ha maradsz az első választásodnál, akkor biztosan veszítesz.

Ha változtatsz, akkor biztos, hogy nyersz, hiszen a másik két tábla közül az egyikről tudod, hogy az nem nyert, a másik csak a nyertes tábla lehet.


Ergo a 300 játék esetén:

Ha változtatsz, az esetek 2/3-ban – 200 alkalommal – nyersz.

Ha maradsz, akkor az esetek 1/3-ban – 100 alkalommal – nyersz.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Szoktak azzal példálózni, hogy ha valaki a tábla felfordítása után lép be a terembe, akkor két tábla közül választhat, tehát 50-50% az esélye annak, hogy a nyertes táblát választja. Ez igaz, csak ő hiányában van egy fontos információnak, hogy az első választás mi volt.


A játékos és a játékvezető döntése nem független események. Ha az lenne, a játékvezető előre eldönthetné, hogy melyik táblát fordítja majd fel. Egyrészt nem választhat nyertes táblát, ha a játékos választása után választana véletlenszerűen egy táblát, majd utána nézné meg, hogy az a nyertes tábla-e, akkor kénytelen lenne megváltoztatnia a döntését, hiszen a nyertes táblát nem fordíthatja fel.


Másrészt ha előre tudja melyik tábla a nyertes, akkor meg a játékos választásától függ, hogy ő mit választhat. Nem választhatja azt a táblát, amit a játékos választott. Ha előre – függetlenül – eldöntené, megint csak kénytelen lenne megváltoztatnia a döntését.


Tehát a két esemény nem független egymástól.

2015. márc. 22. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Amúgy volt már a kérdés, csak autóval és kecskével.
2015. márc. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!