Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az ijen beágyazott bonyolultab...

Az ijen beágyazott bonyolultabb derivált hogy kell csináljam?

Figyelt kérdés

[link]


Az ráadásul köbön van csak el lett írva..

A BGFeseket mért szídja mindenki? Nálunk minden matekos zhban szivatós feladatok vannak..



2015. márc. 27. 10:23
1 2 3 4
 1/39 A kérdező kommentje:
Gondolom Nem lesz itt aki Meg tudja oldni :(
2015. márc. 27. 10:28
 2/39 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem bonyolult, csak a hányadosfüggvény deriváltjára vonatkozó szabályt kell használni.


(f/g)'=(f'g-fg')/g^2.


Na most neked

f=6x^3

g=4x-3.


Helyettesíts be:

(f/g)'=(18x^2(4x-3)-6x^3*4)/(4x-3)^2=

=(72x^3-54x^2-24x^3)/(4x-3)^2=

=(48x^3-54x^2)/(4x-3)^2-

2015. márc. 27. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/39 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint Nem csak beágyazás Van hanem hányados szabály is ebben? Ilyenkor honnan tudjam melyiket kell előbb használni? És honnan lehet megállapítani mikor van hányados szabály is? Órán csak 1/x hatvány alakú hányados volt. Azt már értem, Ez hogy jön Ki abbol?
2015. márc. 27. 10:38
 4/39 A kérdező kommentje:
Az x hatvány per x hatvány alakú derivált is értem. Ezekből hogy jön Ki?
2015. márc. 27. 10:41
 5/39 A kérdező kommentje:
Küldjek képet a füzetemböl hatvány per hatvány levezetésre? Akkor tudna valaki segíteni?
2015. márc. 27. 10:57
 6/39 anonim ***** válasza:
100%

"A BGFeseket mért szídja mindenki? Nálunk minden matekos zhban szivatós feladatok vannak.."


Nem tudom. Lehet, hogy a csapnivaló helyesírásukért, vagy azért, mert azt hiszik, hogy a deriválást csak polinomiális függvényekre találták ki, és egy sima, egyszerű racionális törtfüggvény náluk már bőven beteszi az ajtót.


Egyébként pedig nem muszáj a hányados deriválási szabályát alkalmazni, elég a szorzatét, ha a törtet számláló * 1/nevező alakban tekinted.

2015. márc. 27. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon alap dolgokkal nem vagy tisztában. Ez egy nevetségesen egyszerű példa, kb. a portás fejbe megmondja.


Itt csak hányadosszabály van, semmi más.


A deriválás készségszintű alkalmazásakor három dolog van:


I. Alapderiváltak, kb. 20 db, amit érdemes tudni, ezeket tanuld be, nem kell hozzá gondolkodni. (Persze ezek mély elméleti háttérrel rendelkeznek, hogy minek miért az a deriváltja, ami...)


II. Deriválási szabályok. Pl. hányadosszabály, szorzatszabály, összegszabály, kompozíciószabály, inverzszabály, logaritmálási-szabály, implicit-szabályok, paraméteres-deriválási-szabályok, koordináta-transzformációs deriválási szabályok, stb.

(Ezek jelentős részét csak nagyon kevés helyen tanítják, úgyhogy kb. az első 4, amit tudhatsz).


III. Deriválási módszerek. Ezt nem részletezem, szintén kevés helyen tanítják, de egyenlőre nem kell tudnod róluk.


Vagyis megállapítottuk, hogy egy függvény deriválásához kell tudni 20 db. alapderiváltat, meg kb. négy szabályt.

A kettőt kell együtt alkalmazni, nincs közöttük semmilyen sorrend.

A deriválási szabály mintegy keretbe foglalja az adott alapderiváltak alkalmazását.


Pl. a hányadosszabály a következő:


(f/g)'=(f'g-fg')/g^2


Kezdetben csináld úgy, hogy leírsz mindent külön:


f=6x^3

g=4x-3


Utána kiszámolod a deriváltakat:

f'=18x^2

g'=4


Innentől már csak be kell helyettesítened, ez remélem megy.


Gyakorlásként tudom ajánlani Bárczy Barnabás differenciálszámítás könyvét.

2015. márc. 27. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:

Ja és még egy megjegyzés: Egyes deriválási szabályok között kapcsolat található. Pl. a szorzatszabály a következő:


(FG)'=F'G+FG'.


Legyen most f=F és G=1/g, ekkor:


(f/g)'=[f*(1/g)]'=f'/g+f*(1/g)'=

=f'/g-f*[g^(-2)]*g'=(f'g-fg')/g^2.


Vagyis a hányadosszabály származtatható a szorzatszabályból.


Ha nem szeretnéd alkalmazni a hányadosszabályt, akkor a hányadost kezelheted úgy, mintha reciprok szorzatfüggvényt deriválnál. A reciprok persze pluszba csak egy -1 es kitevőt jelent, így viszonylag egyszerűen kaphatsz ezzel is eredményt.

2015. márc. 27. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 A kérdező kommentje:
Én szorzással csináltam Mert a hányadost Nem szeretem belekeverni. :) megnézed hogy jó e? Ez szorgalmi csillagos plusz pontért megcsinálm magamtól csak nézétek Meg jo e mert kéne a plusz pont zhba. Nem nagyon volt idom matekot tanulni:(
2015. márc. 27. 13:13
 10/39 A kérdező kommentje:

Nos itt a kép valaki tud segiteni hogy igy jo let e? [link]

Az elsőt Már átnéztem elég Ha a csilagost megnézi valaki

2015. márc. 27. 13:23
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!