Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Iránymenti derivált definíció...

Iránymenti derivált definíció alapján történő számolásánál, miért így képzem a skaláris szorzatot?

Figyelt kérdés

Adott egy függvény: f(x,y)=[(x-2)^(1/3)]-[(y+1)^(1/3)].

A (2,-1) pontban vizsgálom a differenciálhatóságot, definíció alapján. A kérdés, hogy mely irányokra nézve differenciálható.

Határértékben a következő kifejezés áll:

[f((2,-1)+t(u1,u2))-f(2,-1)]/t

[f(2+tu1,1-tu2)-f(2,-1)]/t

Órán így írtuk le. Az a kérdésem, hogy hogyan lett 2+tu1 illetve 1-tu2 a számlálóban?

A skaláris szorzat alapján annak nem 2tu1 és -tu2-nek kellene lennie?

A hasznos válaszokat előre is köszönöm, és megy értük a zöld! :)



2015. máj. 2. 11:34
 1/4 anonim ***** válasza:
Vigyázat ott nem skaláris szorzat áll, hanem a t skalárral való szorzás. Ebben az esetben viszont egyszerű algebrai átalakításról van szó, tehát lim(t->0) [f((2,-1)+t(u1,u2))-f(2,-1)]/t =lim(t->0) [f(2+tu1,-1+tu2)-f(2,-1)]/t. A kétváltozós függvény differenciálhatóságának definíciójához lesz köze a feladatnak. Irány menti deriválást itt nem kell megvizsgálni. Folyt. köv. Sz. Gy.
2015. máj. 3. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, szerencsére akkor jól értelmeztem, sejtettem, hogy elírtam. Ment a zöld, hálás vagyok. :D
2015. máj. 3. 11:43
 3/4 anonim ***** válasza:

A kétváltozós függvény teljes (totális) differenciálja a következő alakot veszi fel:

df=dx/(3·(x - 2)^(2/3))-dy/(3·(y + 1)^(2/3))


Az iránymenti derivált az iránycosinusokkal:

df/dl=cos(alfa)/(3·(x - 2)^(2/3))-cos(beta/(3·(y + +1)^(2/3))


Látható, hogy mindkét esetben nem létezik a parciális derivált, így a (2,-1) pontban nem differenciálható az f(x,y) függvény. Sz. Gy.

2015. máj. 3. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Viszont f(x,y):=exp(-1/(x^2+y^2)) x^2+y^2>0 és f(0,0)=0 összetákolt függvény már differenciálható (0,0)-ban.

Az f(x,y):=1/sqrt(x^2+y^2) x^2+y^2>0 és f(0,0)=0 összetákolt függvény továbbra sem differenciálható (0,0)-ban. Sz. Gy.

2015. máj. 3. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!