Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » HCl eltávolítása az oldatból...

HCl eltávolítása az oldatból HNO3 mellett?

Figyelt kérdés
A lényeg, hogy képezzen olyan sót, amiről a HNO3-at le tudom desztillálni HCl mentesen.

2015. máj. 2. 15:04
 1/10 anonim ***** válasza:

az a baj, hogy a HNO3 erősebb sav, mint a sósav, tehát mondjuk ezüst nitrátot csinálhatsz és akkor marad a sósav, de amit a sósav old azt oldja a salétromsav is


kivéve mondjuk a vasat, csak azt meg passziválja a tömény salétromsav, és akkor már a sósav sem oldja :(


egyszerűbb lenne ha tudnám mit akarsz (mert salétromsavat lehet venni a boltban)

2015. máj. 2. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
mondjuk jobban megnézve ezt pont királyvíz, ahol a naszcensz klór meg mindent old...
2015. máj. 2. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Naszóval.

Salétromsavat csináltam KNO3-ból úgy, hogy mindig adagoltam hozzá egy kevés HCl-oldatot. Ez lehetővé tette, hogy sokkal magasabb fokon forrjon fel, mint amúgy forrna, mert ugye oldva van benne a KNO3-is. Emiatt mire ez az elegy nekem felforr, addigra elméletileg el kell, hogy érje az aktiválódási energiát, amiből lesz a KCl + HNO3 (vagy pontosabban NO2 + H2O, mert ilyen hőmérsékleten bomlik). Ezeket a gázokat csapattam le egy golyós kondenzátorral. Eddig mind szép és jó, de valamiért él bennem az, hogy tuti van még minimális HCl tartalma az elegyemnek. Ezt szeretném, hogy elreagáljon, és tiszta HNO3-at kapjak :D

2015. máj. 2. 15:19
 4/10 anonim ***** válasza:
és mindig is lesz... de miért zavar ez bármiben is?
2015. máj. 2. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Milyen boltban lehet tömény salétromsavat venni?
2015. máj. 2. 18:55
 6/10 anonim ***** válasza:
Ag(I), Cu(I) vagy Hg(I) ionok hozzáadására a klorid kicsapódik, és utána csak le kell szűrnöd. De ezek nem olcsók.
2015. máj. 2. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
csak nem régi mobil lapkáról akarsz aranyat oldani?
2015. máj. 2. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nem akarok alaplapokról leoldani semmit :D még ha lenne ingyen 20 alaplapom, akkor se...

Amúgy az első kationosztály csapadékképző elemei Ag+, Hg2 2+ és Pb2+...Cu ion nem képez csapadékot, hacsak nem karbonát (az viszont instant reagálna bármelyik savval az elegyben)

2015. máj. 3. 11:24
 9/10 anonim ***** válasza:
ólmot annyira nem nehéz szerezni
2015. máj. 3. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
2015. máj. 3. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!