Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fontos! Gázok sűrűségének...

Fontos! Gázok sűrűségének számításakor az egyetemes, vagy a specifikus gázállandóval számolunk?

Figyelt kérdés

Ugye a sűrűségre kifejezett képlet:


ró = (p*M)/(R*T)


ahol:


ró: a gáz sűrűsége


p: a gáz nyomása


M: az adott gázt felépítő molekulák vagy atomok moláris tömege


T: a gáz hőmérséklete (kelvinben)


R: nos, ez pedig a gázállandó, csak ahogy a kérdésemben már írtam, nem tudom, hogy az egyetemest, vagy a specifikust kell-e itt használni.


Illetve ha az egyetemest kell, akkor a gáz térfogatának ismeretében ki kell-e számolni a specifikust, hogy megkapjuk a gáz tömegét (mert a tanár kiszámolta, de szerintem fölösleges).


2015. máj. 3. 22:17
 1/7 A kérdező kommentje:
Ráadásul az általános gáztörvényből van levezetve, tehát fölösleges kiszámolni. Szerintem. A tanár mégis számolt vele.
2015. máj. 3. 22:20
 2/7 anonim ***** válasza:
Én nem találkoztam még specifikus gázállandóval pedig fizikushallgató vagyok. A gázállandó, ahogy nevében is van egy állandó érték. Minden egyes ideális gázra tökéletesen használható a fenti formula. Nem a gázállandóban jelenik meg egy gáz specifikációja, hanem annak állapotegyenletében. Ideális gáznak tekintünk minden olyan gázt, amelyben a molekulák nem lépnek egymással kapcsolatba, vagy ha úgy tetszik akkora a molekulák közötti távolság, hogy a potenciális energia nulla legyen. Ekkor statisztikus fizika módszereivel némi munka után ki lehet hozni az állapotegyenletet. Ami nem ideális gáz, ott az energiában lesz potenciális tag is, ami végett pedig a számolás közben különbségek jelennek meg, így végül más állapotegyenletet kapunk. Itt jön be a specificitás, az energiában (így közvetetten az állapotegyenletben) és nem a gáz állandóban. Egyébként mi az, amit specifikus gázállandóként emlegetsz?
2015. máj. 3. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Silber ***** válasza:

Létezik specifikus gázállandó, legtöbbször "egyedi gázállandó" néven ismert. Definíciószerűen:

Re=R/M, ahol:

Re - egyedi gázállandó

R - univerzális gázállandó

M - az adott gáz moláris tömege


Az egyedi gázállandót leginkább a gépészek használják, mivel gyűlölnek moláris mennyiségekkel számolni, így pedig egyből tömeg(áram) használható az egyenletekben. Ez abból a szempontból jobb, hogy az anyagmennyiség(áram) csak számolható, de a tömeg(áram) mérhető.


Az álatad írt egyenlet az univerzális gázállandót tartalmazza. Ha R=Re lenne, akkor a következőre módosulna az egyelet:

Rho=p*M/(R*T)=p*M/(Re*T)=p*M/([R/M]*T)=p*M^2/(R*T)


Ez HELYTELEN, semmiképp sem reális, nem vezethető le. A sűrűség HELYES levezetése:

p*V=n*R*T

p*V=m/M*R*T

p=m/(V*M)*R*T

p=Rho/M*R*T

Rho=p*M/(R*T)


Ahol R az univerzális gázállandó.

2015. máj. 3. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Silber ***** válasza:

A gáztömeget pedig mind a két módon ki lehet számolni:

1.: Univerzális gázállandóval

p*V=n*R*T

p*V=m/M*R*T

m=p*V*M/(R*T)


2.: Egyedi gázállandóval

p*V=m*Re*T

m=p*V/(Re*T)

2015. máj. 3. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Oké, ez plusz információ volt nekem is. Köszönöm!
2015. máj. 3. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

" 1.: Univerzális gázállandóval:


m=p*V*M/(R*T)


2.: Egyedi gázállandóval:


m=p*V/(Re*T) "


Nem fordítva van?


Az első hozzászólásodban is úgy vezetted le, hogy az univerzálisra kapod meg a m=p*V/(R*T) egyenletet.

2015. máj. 4. 11:31
 7/7 A kérdező kommentje:
ja nem, bocsánat, én kérek elnézést. az egyiknél sűrűséget, a másiknál tömeget számolunk. akkor viszont igazad van :)
2015. máj. 4. 11:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!