Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az aranybulla létrejöttét a...

Az aranybulla létrejöttét a Magna Charta inspirálta?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 4. 15:58
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nem. A két dokumentum társadalomtörténeti, politikatörténeti szerepét tekintve mindkét országban hasonlóan jelentős, és ugye mindkét dokumentumban ott van a híres ellenállási záradék. Ebben hasonlóak. Viszont a többi dolog alapvetően a két ország speciális társadalmi-gazdasági jellemzőit tárja elénk. A Magna Charta az angol események hatására készült, és speciálisan az angliai állapotokat tükrözi, míg az Aranybulla sepciálisan a magyart.


Ez azt jelenti, hogy Magyarországon olyan társadalmi felzúdulás történt 1222-ben, aminek okai teljesen függetlenek attól, hogy külföldön éppen történt-e hasonló eset. Az Aranybullát akkor is kiadták volna, ha öt évvel korábban nincs Angliában Magna Charta. Ebbe most nem akarok belemenni, mert nincs kedvem töriórát tartani, és elmagyarázni az Aranybulla kiadásának előzményeit. De az a lényeg, hogy a dokumentum létrejött volna mindenféleképpen! A szerviensek és az elégedetlen bárók ugyanis a mozgalmukat mindenképpen írásba foglaltatták volna és a jogaikat aláíratták volna a királlyal, és ez teljesen független attól, hogy mi történt közben Angliában. Ezért a válasz az, hogy nem a Magna Charta inspirálta, hanem spontán magyarországi folyamat eredménye az Aranybulla.


Az más kérdés, hogy itthon ismerték-e a Magna Chartát. Ezt nem tudom. Egyrészt, Anglia messze volt, és nem hiszem, hogy olyan sok hír érkezett volna onnan, pláne, hogy a magyar szerviensek és arisztokraták (akik olvasni sem tudtak) nem ismerhettek egy olyan hártyára írt dokumentumot, amiből cska néhány példány készült és azokat is angol hivatalos körök és az egyház őrzött. Az Aranybullából is csak 7 példány készült, és az átlag nemes nem igazán olvashatta. Pl. az Aranybulla tartalmát sem hiszem, hogy a korabeli német, angol, francia nemesség olvasta volna. Ugyanígy a mi szervienseink és báróink sem olvashatták a Magna Chartát. Viszont a kancellárián és hiteles helyeken, ahol az Aranybullát készítették, a szerzetesek, egyházi emberek lehet, hogy ismerték az angol dokumentum tartalmát (vagy ha mondjuk korábban olyan egyházi helyen szolgáltak Nyugaton, akkor lehet, hogy még másolatot is láttak belőle). Ez megmagyarázhatja pl. a magyar ellenállási záradékot is. Én nem tudom, hogy az ellenállási záradék angol minta-e vagy ez is spontán magyar folyamat. Erről érdemes lenne elolvasni egy ezzel foglalkozó szakirodalmat.

2015. ápr. 4. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!