Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell tört függvényt...

Hogyan kell tört függvényt integrálni?

Figyelt kérdés

Az integrál: Int x²/e^x dx. Azt találtam hozzá, hogy:


Int fdg = fg - Int gdf, f=x²,g=-1/e^x, df=2x dx, dg= 1/e^x dx


Majd ugyan ezt mégegyszer, csak f=x, df=dx.


Ezt el tudná valaki magyarázni, vagy egy másik módszert mutatni?


2015. máj. 31. 21:08
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
A függvényt úgy is fel tudod írni, hogy x^2*e^(-x), innen meg már csak parciálisan kell integrálni (már ha lehet).
2015. máj. 31. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Mi az a parciális integrálás? Hogy kell? És amit írtam, azt el tudnád magyarázni, hogy az f et miért g szerint integrálja, stb?
2015. máj. 31. 21:13
 3/18 anonim ***** válasza:

Na, a parciális integrálás az az, amit te is felírtál:

int(f(x)*g'(x)) = f(x)*g(x) – int(f'(x)*g(x)).


A vessző az x szerinti deriválás. De valahol nagyon belefutottál a jelöléseidbe, és összekavarodtál. Mi az, hogy df = dx? Meg az f hogyan lesz x? Meg még egy csomó kínos kérdés felmerült bennem…


Itt most érdemes f(x)-et x^2-nek választani, és g'(x)-et e^(–x)-nek.

f'(x) = 2*x, g(x) = int(g'(x)) = –e^(–x)


int(x^2*e^(–x)) = x^2*e^(–x) – int(2*x*(–e^(–x))) = x^2*e^(–x) + 2*int(x*e^(–x)).


Most már csak ezt kell kiszámolnod ami azért egyszerűbb:

int(x*e^(–x)) = ….

2015. máj. 31. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Naná, hogy elrontom az előjelet:

int(x^2*e^(–x)) = x^2*(–e^(–x)) – int(2*x*(–e^(–x))) = –x^2*e^(–x) + 2*int(x*e^(–x)).

2015. máj. 31. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Ezt még mindig nem értem, hogy miért van ott az a deriválás, meg hogy hogy. A df=dx integrálás meg a behelyettesítéses integráláshoz kell, hogy az f el való behelyettesítés után f szerint való integrálás legyen x szerintiből.
2015. máj. 31. 21:31
 6/18 anonim ***** válasza:
Mindenütt dx szerinti integrálás van, csak a ***hagyjuk*** az f deriváltját df-nek jelölöd f'(x) helyett.
2015. máj. 31. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

A másik: a h(x) határozatlan integrálja az a H(x) függvény, amit deriválva h(x)-et kapunk.


Na most, a szorzat deriváltja

(f(x)*g(x))' = f'(x)*g(x) + f(x)*g'(x).

Ha ezt integráljuk, akkor a bal oldalon ugye simán f(x)*g(x) lesz, a jobb oldalon pedig két integrál összege:

f(x)*g(x) = int(f'(x)*g(x)) + int(f(x)*g'(x)),

amit átrendezve

int(f(x)*g'(x)) = f(x)*g(x) – int(f'(x)*g(x)).


Így már világos, hogy mi honnan van, és hogy miért kellenek a deriváltak?

2015. máj. 31. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Ez világos, én valahogy így próbáltam volna megoldani a feladatot, hogy "átrendezem" a d/dx (f(x)*g(x)) szabályt, de elakadtam abban is. És ezt a parciális integrálást más függvényeknél hogyan kell használni? Deriválni kell a szorzat egyik részét? Vagy hogy? Mert ezt a részét teljesen nem értem. Az világos, hogy az e^x függvény deriváltja és (ebből adódóan) az integrálja is e^x.
2015. máj. 31. 21:45
 9/18 anonim ***** válasza:

Ezt úgy tudod majd meg, ha játszol vele, azaz megpróbálsz szorzatot integrálni így is meg úgy is.


Az a lényeg, hogy a szorzat egyik tényezőjét elnevezed f(x)-nek, a másikat g'(x)-nek; vagy fordítva: az egyiket g'(x)-nek a másikat f(x)-nek. Azt érdemes vesszősnek nevezni, amelyiket tudod integrálni; mert a másikat aztán már nem kell, csak deriválnod, ami ugye egyszerű. Van olyan, hogy előbb utóbb kijön így is, úgy is; van, hogy csak az egyik módon; van, hogy sehogy se. Néha vissza kapod az eredeti integrált néhány lépés után, viszont ilyenkor van rá egy egyenleted. Akkor tanulod meg, ha csinálod.


Kezdetnek mondjuk fejezd be azt az integrált, amit elkezdtünk, aztán majd mutatok még egy érdekeset.


És még egy idevágó idézet, amit ha integrálni tanulsz, akkor nem árt szem előtt tartanod:

„Deriválni olyan, mint kinyomni a fogkrémet a tubusból. Integrálni pedig olyan, mint megpróbálni visszagyömöszölni bele.”

2015. máj. 31. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Int x*e^-x dx. Akkor f=x, g=e^-x. Int e^-x dx. Legyen u=-x, ekkor du=-dx, konstansal való szorzás kiemelése után: -Int e^u du=-e^-x. Tehát Int x*e^-x dx = Int x* d(-e^-x)/dx dx= -x*e^-x - Int -e^-x dx = x/e^x -(-(-e^-x))=x/e^x - e^-x= (x-1)/e^x?
2015. máj. 31. 22:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!