Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Barométer-légnyomás--melyik...

Barométer-légnyomás--melyik lehet a helyes adat?!

Figyelt kérdés
Sziasztok. Kaptam egy Casio Gw-9400 karórát. Van benne iránytű, magasságmérő, hőmérő valamint barométer. No és itt a kérdés. Szeretném használni. Jelenleg ahol lakom, azt írja, 1007 hPA. Interneten, többek között [link] itt is kb 10-12 hPA-lal nagyobb légnyomást mutat. Na, gondoltam biztosan nem jó az órában, be is állítottam a netes adatot. Ez kb egy napig jó is volt, aztán nem. Letöltöttem a telefonomra különböző appokat, és az egyik [link] hajszálra azt az értéket adja, mint az óra. Na de most akkor melyik a pontos?! Nem értem... szépen megkérem , aki ért hozzá segítsen! Köszönömelőre is!

2015. jún. 5. 17:55
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha olyan helyen vagy (pl többemeletes ház), akkor csináld azt h lent az udvaron megméred majd felmész az emeletre és újra megméred és rá fogsz jönni h az a 10-12 hPa iszonyatosan kevés :D (1% eltérés). Ebbe benne lehet, hogy a hivatalos mérőműszer helyzete pár méterrel lejjebb/feljebb van és maga a mérőműszerek (az órád, de még a meteorológiai mérőműszer )pontatlansága is.
2015. jún. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

[link]

„Megkülönböztetünk abszolút(abs) és relatív(rel) légnyomást, mi az utóbbit használjuk. Az abszolút értéken a használó egyébként sem tud változtatni. A tartózkodási helyünk tengerszintre átszámított légnyomása a relatív légnyomás.”

Balatonfüred körülbelül 170 méter magasan van. Ez okozhat 10 hPa küönbséget.

2015. jún. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az órád a tényleges pillanatnyi légnyomást mutatja.

A nyilvános meteorológiai adatok statisztikai jellegűek.

2015. jún. 5. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget! Akkor lényegében ez is az is jó ahogy kihámozom :) És ne állítgassam az órán, úgy okés. Nagyon köszönöm még egyszer a segítségeteket!!
2015. jún. 5. 19:16
 5/8 A kérdező kommentje:
Hoppá...időképes linken ezt találtam: "A tartózkodási helyünk tengerszintre átszámított légnyomása a relatív légnyomás. 962 hPa abszolút légnyomás 500 méterrel a tengerszint felett megfelel 1013 hPa tengerszintre átszámított átlagos légnyomásnak. Ez képezi a mûszerek gyári alapértékeit, nem véletlen, hogy a digitális idõjárás állomások az üzembe helyezéskor legelõször 1013 hPa-t mutatnak. Ezt az értéket a kezelési útmutató alapján át kell állítanunk a tartózkodási helyünkön jellemzõ tengerszint feletti magasságnak megfelelõ relatív légnyomás értékre. A kalibráláshoz mindenkor hasznos támpontot nyújthat a Légnyomástérkép." Tehát mégis be kell azt az értéket állítanom?.. Mintha ezt megtettem volna régebben és nem volt pontos másnap már...
2015. jún. 5. 19:35
 6/8 anonim ***** válasza:

> „Hoppá...időképes linken ezt találtam:”

Hoppá! Elolvastad a választ, amit írtam? Köszönöm szépen! A való életben is az a bajom, hogy néha mondok valamit, és a többiek olyan, mintha észre sem vennék…


Amit az Időképen mutatnak légnyomás a tengerszintre vonatkoztatott, tehát – mivel Magyarország a tengerszint felett van vagy 100 m-rel – nagyobb, mint a tényleges. Balatonfüreden a 170 m-es tengerszint feletti magasság pont 10 hPa nyomás különbségnek felel meg, így az órád érthető, hogy 10-12 hPa-val kisebb nyomást mutat, mint amit odaírnak.


Persze minden műszernek van alapból valamekkora pontatlansága, amint Parafadugó írta, ez is okozhat egy 5-10 hPa eltérést, emiatt még nem feltétlenül kell aggódni. Hirtelen nem találtam adatot arról, hogy mekkora kéne legyen az órád légnyomásmérőjének tűrése. Ha azt írják valahol, hogy 1% vagy több, akkor ez még belefér.


A 19:01-es válasszal viszont nem értek egyet. Szerintem se a hely, se az időfüggvényében nem változik olyan gyorsan a légnyomás, hogy az 1-2 hPa-nál nagyobb eltérést megmagyarázzon.

2015. jún. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
19:43 Elolvastam, csak még egyszer el kellett, hogy értsem :) KÖSZÖNÖM :)Amúgy érdekes, hogy ha felmegyek 2 emeletet, kb 8 méter, 1-2 hPa-t változik. Ha lemegyek, visszaáll-
2015. jún. 5. 19:52
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem érdekes az :) 8 méter az 80 Pa nyomáskülönbség. Szóval az 1 hPa teljesen normális a 2 meg benne van a mérési hibahatárban. Úgy tudod számolni a magasságból származó nyomáskülönbséget h

P=ró*g*H

ró - a közeg sűrűsége (levegőnél számolhatsz 1,3 kg/m^3-rel

g - gravitációs gyorsulás (9.81 m/s^2)

H - magasságkülönbség méterben


Így az eredményt Pascal-ban kapod és 100Pa=1hPa

2015. jún. 5. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!