Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matekosok légyszi, tudnátok...

Matekosok légyszi, tudnátok segíteni? Képletet szeretnék!

Figyelt kérdés
Szóval szeretnék év végére egy kisebb összeget megspórolni, így az első héten 50 forintot tettem félre, és ez minden héten 50 forinttal nő. Van némi elmaradásom, hogy tudom egyszerűen kiszámolni, hogy összesen mennyi pénznek kellene a ládikában lennie? Köszi!
2015. júl. 3. 21:56
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Kezeld úgy, mint egy számtani sorozatot.


Az első elem(a1) az 50, a differenciál(d) szintén 50.

Ki kell számolni az n-edik elemét a sorozatnak(an).Az n a példádban az a szám, ahányadik héten tartasz, mióta elkezdtél spórolni.


an=a1+(n-1)*d.


Ha ez megvan, akkor már ki lehet számolni az első n elem összegét(Sn), tehát hogy az n-edik héten mennyi pénznek kell összegyűlnie.


Sn=[(a1+an)*n]/2

2015. júl. 3. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ehhez nem kell képlet, csak józan paraszti ész.


Megszámolom, hány nap telt el az évben (összeadtam a hónapok napjait +3 nap a júliusból), így kijött 184. 184/7=26


26 hét telt el az évben. Írogasd le:

1. hét - 50 ft

2. hét - 100 ft

3. hét - 150 ft

...

Aztán add össze az összes számot.(ft) És megkapod, hogy mennyi pénznek kell lennie a ládában.

2015. júl. 3. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

2. vagyok


Bocs, nem voltam figyelmes. Azt vettem alapul, hogy te 2015 év elejétől kezdted gyűjteni. Ha átszámolod a heteket, a módszer jó.

2015. júl. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

1esnek matematikai szempontbol teljesen igaza van, a 2esnek meg logikai szempontbol!

Ha nem tudod a hulye kepleteket megall a vilah es nem tudod kiszamolni??? Hasznald a fejed! Az arra van es nem a kepletek bemagolasara!!!

2015. júl. 4. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ez igaz, ezért is jó, ha van kéznél függvénytábla.
2015. júl. 5. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!


Természetesen nem áll meg a tudomány, ki tudom számolni (pont ahogy ketteske írta, csak megnézem hányadik hét van, azt a számot megszorzom ötvennel - így jött ki hétfőre az 1400 -, majd 50-től ötvenesével emelve összeadom egész addig, amíg eljutok 1400-ig. Úgyhogy köszönöm a bizalmat, csak azt gondoltam, hogy létezik valami gyorsabb és egyszerűbb megoldás, de az 1-es nekem sajna kínaiul van :-) Marad az összeadogatás, de tényleg köszönöm.

2015. júl. 8. 21:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!