Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ebben a lámpában mégis mi...

Ebben a lámpában mégis mi vezeti az áramot az égőbe?

Figyelt kérdés

[link]


Több hasonlót is láttam, mármint ahol csak két fém ilyen tartóléc tartja a tetejét... de vezeték sehol se megy fel bele, és gondolom a két cső közepében sem lehet, tekintve, hogy alul és felül is ki vannak lapítva a mozgathatóság miatt, azonkívül mivel állítható magasságú, a vezetéknek helye sem lenne ahol elférjen ha alacsonyra van téve.


Akkor hogy működnek?



2015. szept. 18. 00:08
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Viszont akkor ez már veszélyes is lehet amennyire tudom, ha a képen láthato 35w-ost nézzük, akkor 200ohm al számolva 100ma, 1000-el 20ma-t képes érintésre átadni, ami tudtommal nem egészséges.

Jó, biztos nem hülyék a mérnökök akik megtervezték, csak egysdzerű paraszti logikával gondolkodtam.

2015. szept. 19. 19:02
 12/18 anonim ***** válasza:

"Viszont akkor ez már veszélyes is lehet amennyire tudom, ha a képen láthato 35w-ost nézzük, akkor 200ohm al számolva 100ma, 1000-el 20ma-t képes érintésre átadni, ami tudtommal nem egészséges."


Azt nem értem, hogy jött ki a 100mA és a 20mA.

Ennél a lámpánál 12V feszültséggel kell számolni. Ha nedves kézzel fogod meg a két teleszkópot, a tested ellenállása akkor se lesz 1000-2000 Ohm-nál kevesebb. A pontos értéket nem lehet így megmondani, az egyénenként változik, a nedvesség összetételétől is függ, de 1000 Ohm csak kb. az emberek 5%-nál lesz, sokkal valószínűbb az 1500-2000 Ohm. Vagyis az átfolyó áram 1000 Ohmnál 12/1000= 12 mA. Általában a 10mA-t tartják határértéknek váltakozó áramnál 50 Hz-en, amekkora érték hosszabb időn keresztül átfolyhat a testen káros hatás nélkül. De a 12mA-el is kb. ugyanott vagy, nem kell tőle tartani.

Amit leírtam, az arra vonatkozik, hogy két kézzel fogod meg a 2 teleszkópot. Ha az egyiket kézzel fogod meg, a másikat pedig megnyalod a nyelveddel, akkor kisebb lesz az ellenállás. Ha az ellenállást tovább akarod csökkenteni, és elég perverz vagy, akkor egyik teleszkóphoz a nyelv, a másikhoz pedig a makkod (ha fiú vagy). De ezekben az esetekben sem csökken az ellenállásod valószínűleg 200-400 Ohm alá. :)

2015. szept. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
200-at csak az alapján számoltam, hogy láttam valahol kiírva a 200-at mint legkevesebb érték. :D
2015. szept. 19. 21:00
 14/18 anonim válasza:

Ugyan én csak gimnazista vagyok még, tehát lehet én tanultam rosszul, de mi úgy tanultuk, hogy a belső szervek ellenállása 500 Ohm, tehát, ez a 200 Ohm nem tudom milyen körülmények között volna lehetséges, főleg kívülről, ha nyelv, ha makk, de szerintem még úgy is megvan az 1000 Ohm, ha ez a két említett testrész zárja az áramkört, ennél kisebb ellenálláshoz jóformán közvetlen belülre a testbe kéne vezetni.


De javítsatok kérlek ha tévedek.

2015. szept. 19. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

A test belső részeinek ellenállása nem egyforma mindenhol. Az áram útja attól függ, hol lép be az áram és hol lép ki. Van ahol nagyobb ellenállás állja útját, van, ahol kisebb. Így a test belső ellenállása függeni fog az áram útjától. Vagyis egy konkrét embernél sem lehet megállapítani egy fix értéket, hogy mindig akkora az ellenállás. Az ellenállás a szerint változik, hogy a testének melyik 2 pontja között méred.


Itt van egy sematikus ábra, ahol felvázolták, hogy a különböző testrészek ellenállása hogyan aránylik egymáshoz:


[link]

2015. szept. 19. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim válasza:

Aha értem, szóval ez az útvonalakat jelöli.

De körülbelül mit vegyünk alapnak?


Mármint most van ahol ez a 200 Ohm-es érték merült fel, ez a nyelv és a nemi szerv között, de akkor most valójában mennyi is ott az ellenállás valójában megközelítőleg? Mármint ha feltételezzük, hogy kívülről jön az áramforrás és mondjuk a két emlegetett ponton kapcsolódik.

Akkor ennek a két felületnek mit számolunk mint ellenállás?


Mert mondjuk ha csak 200-al számolok lenn is fenn is az 400 és annak a 20%-a mindössze 40 Ohm, ami bárki számára végzetes volna, ha csak itt a kérdésben adott áramot veszem alapul.


Nem mellesleg akkor ha úgy vesszük veszélyes is ilyen lámpát forgalmazni, rendben, ki az aki így szórakozik, de mégis ott van szigeteletlenül az elvileg veszélyt is okozható áram.

2015. szept. 20. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Hát ez a része már magas nekem, de itt egy táblázat, csak próbáltam Google-zni Nektek, de értelmezni ez már nekem kicsit sok.

Max írjátok be Ti mit szürtök le ebből.


[link]

2015. szept. 20. 06:25
 18/18 anonim ***** válasza:

Ez a cikk nagyon igénytelenül van összeállítva, a tartalomtól kezdve az ábrákig, lényeges dolgokat kihagytak belőle. Itt találod meg a teljes verziót, ami már elég korrektül kitárgyalja a témát alapszinten:


[link]


A végén a 2. példában arra a következtetésre jut, hogy 25V érintési feszültségnél veszélyes áram alakulhat ki. Csak azt figyelembe kell venni, hogy a mi esetünkben a lámpánál 12V az érintési feszültség, és nem 25V, vagyis az átfolyó áram kb. harmad annyi lesz (egyrészt a fele annyi feszültség miatt, másrészt a kisebb érintési feszültséghez nagyobb test ellenállás tartozik).

De ennél jobban nem akarok belemenni a témába.

2015. szept. 20. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!