Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen méretű acélgerenda...

Milyen méretű acélgerenda bírna el egy ekkora súlyt?

Figyelt kérdés

Milyen méretekkel kell rendelkeznie egy acél gerendának,hogy elbírjon egy 13-15 tonnás súlyt?


Ezekre a méretekre gondolok:

[link]


Ilyen szerkezetről lenne szó:

[link]

[link]


2015. okt. 4. 14:02
 1/5 A kérdező kommentje:
U.i.: Csak saccolt méretek is jók lennének,makettezéshez lenne szükség hozzá.
2015. okt. 4. 14:03
 2/5 anonim válasza:

Ez ugye egy I szelvényű gerenda. Ebből van többféle (pl. I220 , I240 , stb..) minél nagyobb a szám,annál "nagyobb" és jobban terhelhető.


Ezenkívül attól is függenek,hogy milyen szerkezeti tulajdonságai vannak,hogy miylen anyagból (milyen acélból vannak) , nem mindegy,hogy egy sima alapacél , vagy valami speckó hőkezelt vagy nemesített anyag.


A képeken a gerendák nyomásra, és hajlításra vannak igénybevéve. A függőleges lábak , nyomásra , a vízszintes síkkal párhuzamosak pedig hajlításra. Valószínűleg a víszszintes gerendák lesznek a kritikusak, hiszen azok valószínűleg nagyonn terhelést fognak kapni a hajlításból kifolyólag.


Ezeknek a gerendáknak az adatait szabvány tartalmazza. Itt emgtalálod az összes szelvény tipus (I , T , stb.) keresztmetszetének területét (A) , illetve keresztmetszeti tényezőit (Kx , Ky)


Nos 2 eset adódhat. Vagy azt mdondo,hogy te márpedig i240-ből akarod megcsinálni ezt a szerkezetet. Ekkor kiszámolod terheléseket (redukált feszültségeket) , és ezután nézzel hozzá i240-ből valami olyan anyagot , aminek a folyáshatára (Reh) nagyobb mint , ami kijött feszültségre. Nyílván ez egy ideig járható út , de azért az anyagok is végesek , és akármiylen vékony gerendából nem lehet mindent megcsinálni , még a legjobb anyagból sem. Arról nem is beszélve,hogy ahogy egyre jobb az anyag , az ára is elég szépen megy felelé. Szóval mérlegelni kell,hogy a geometriai méretek a lényegesek (minél kisebb legyen,de ugyanúgy elbírja) és a költségek között ( lehet nagyobb, legelább az olcsóbb)


Másik eset. Eldöntöd milyen anyagból lesz mindenkép. Pl S285 -általános szerkezeti acélból ,és I gerenda tipust használsz. Ezután meghatározot a geometriai méreteket , és kijön mondjuk, hogy az I400-as gernda kell minimum,ahhoz hogy elbírja a terhelést.


Az első esetet anyagválasztásnak nevezzük (minden lefixálunk,és keressük a megfelelő anyagot)


A másik estete méretezésnek nevezzük (mindent lefixálunk,és keressük a méreteket)


Szilárdságtant, Statikát tanultál egyébként?

2015. okt. 4. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Futólag tanultam,de egyszerűbb feladatokat oldottunk meg.

Jelen esetbe nem pontos értékekre lenne szükségem,mert nem akarom megvalósítani,csak egy méretarányos mást szeretnék elkészíteni.

2015. okt. 4. 18:50
 4/5 anonim válasza:

Sajnos ezt így szemre én nem fogom tudni megmondani,ahhoz végig kellene számolnom. De klönönben számold végig,annyira nem hosszú. A vízszintes rudakat vizsgált meg hajlításra. A rajta lévő terhet egy vonal mentén megoszló terheléssel vedd figyelembe, és tekintsd,úgy mintha tök szimmetrikus lenne a terhelés. Ezután felírod a támasztó erőrendszert , megrajzolod a nyíróerőábrát , majd a hajlítónyomatéki ábrát. A hajlítónyomatéki ábra egy parabola lesz , aminek a csúcspontja megmutajta , emkkora lesz a max. hajlító nyomaték. Előtte kress egy anyagot ,a minek megnézted a folyáshatárást (pl. egy S285-NÉL , ez pontosan 285Mpa lesz) , utána felírod a hajlítás alapegyenletét , amiből kifejezed K - keresztmeteszeti tényező szükséges értékét , majd kerítesz egy szabványt , vagy bemész valami acélkereskedésbe , és megnézed,hogy melyik az az I gerenda , aminek a Kersztemtetszeti tényezője már éppen megfelel. Persze nem árt a számításnál legelább egy n=2 -es biztonsági tényezőt használni, tekintve , hogy a feladat modellezésénél egyszerűsítésekkel éltünk , meg egyébként is.

Ngayjából ennyi. Szilárdságtanból emg Stitikából esetleg ha annyira nem frissek az élmények,akkor neten találsz egyetmi jegyzeteket , amiben vannak hasonló példák megoldva , de youtube-on is vannak fent pl. statikából igénybevételi ábra rajzolások.

2015. okt. 4. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi szépen!

Itthon még van olyan példám,amiből valószínűleg le tudom vezetni ezeket a számításokat. Ha időm lesz rá,mindenféleképpen megcsinálom.

2015. okt. 5. 18:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!