Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tranzisztorokkal hogyan lehet...

Tranzisztorokkal hogyan lehet számítógépet csinálni?

Figyelt kérdés
Nem igazán értem, hogy több milliárd mini kapcsolóból hogyan tud valami feladatokat végrehajtani.
2015. okt. 11. 16:14
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Ez elég bonyolult, először meg kell érteni az algoritmizálást, aztán az assembly kódot, akkor már van fogalmad róla, hogy működik a számítógép, és hogy lehet az egyes utasításokat elemi aritmetikai és logikai műveletekre lebontani. Aztán az aritmetikai műveletekből is logikai lesz (pl. egy összeadás egy AND és egy XOR), a logikai kapuk és a legalapvetőbb dolgok, pl. flip-flop kapcsolási rajzát megértve nagyjából összeáll a kép, de ez még mindig csak elv, a processzorban az ALU-n túl egy csomó műveleti egység van, sajátos áramköri megoldásokkal.

Kezdetnek érdemes Z80, 6510 vagy valami hasonló "kezdetlegesebb" processzor felépítését megnézni, persze ez nem ér semmit, ha nem tudja az ember, hogy elemi utasításokból, mint LDA, STA, ADC, TAX, BNE, PLP, JSR, stb. hogyan lesz játékprogram, szövegszerkesztő, stb.

2015. okt. 11. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Kezdd a logikai kapukkal és a belőlük készíthető egyszerű eszközökkel. Ha néhány ilyen működését megérted, sokkal könnyebb lesz elképzelni, hogy nem lehetetlen a bonyolultabb utasításokat feldolgozó áramkörök készítése sem.
2015. okt. 11. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Az algorizmizálásból emlékszem valamire, a logikai kapuk meg annyira nem bonyolultak. De egy logikai kaput legalább két tranzisztor épít fel ugye? És a tranzisztoroknak a processzor mindig úgy ad feladatot, ahogy jön a feladat? Szóval nincsenek AND-ek vagy OR-ok előre meghatározva a cpu-ban?
2015. okt. 11. 23:36
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, az egyszerű logikai kapuk nem bonyolultak. Ahogy az összeadás/kivonás se. Végül is ebből alakul ki az egész differenciálszámítás, mátrixelmélet és a többi is.

Valóban, az egész az igen/nem állapotok (áramirány) összességéből indul ki. A folytatás azonban néhány fontos elv (Turing automata, Neumann elv) megvalósítása ezen elemekkel. Ez újabb kategóriák meghatározását (memória, processzor, be és kimeneti egység, tárolás, stb.) igényli, ezeket bonyolult struktúrákba szervező mechanizmusok. Ezután jön a szoftver, vagyis elemi utasítások (amiket a diódasor képes végrehajtani), ezek rendszere, ezekből képzett rutinok, továbbá többféle elv szerint felépülő operációs rendszerek, amelyek összehangolják a párhuzamosan zajló folyamatokat, adatot biztosítanak, és származtatnak, kezelnek. Az alkalmazói programok, mint egy játékprogram, ezekre szervesen épülő algoritmusok, amelyek felhasználják az operációs rendszer szolgáltatását.

Végül is az ember se egyéb, mint egy rakás sejt alkalmasan összerakva. Sőt, a sejt is alapjában atomokból épül fel, amelyek egymásra hatását (nevezhetjük működésnek) a természettörvények irányítják.

2015. okt. 12. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Én elektronikás vagyok, meg asm-et nem tudtam megtanulni de: tranzisztor->logikaikapuk->fliplopok stb-> memória, cpu kb a következő blokk... "annyira nem bonyolult"

vegyél uC-t azzal nagyon jól megértheted az egész lényegét...

2016. máj. 2. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!