Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehet az elektromágneses...

Lehet az elektromágneses hullámok ellen "védekezni"?

Figyelt kérdés
Minden frekvenciára értem. Mikrohullámok, infravörös, rádió stb. Van olyan 'dolog' ami eltéríti/elnyeli a hullámokat úgy, hogy az adott objektumot ne érjék el? Ill, ha az objektum bocsájt ki ilyet, be lehet zárni 1 mágikus dobozba hogy a hullámai ne érjék el a külvilágot? Vagy minden anyag szigetel valamennyire? Mert ha lemegyek a parkolóba a föld alá nem jó a rádió.
2015. okt. 21. 20:08
 1/5 anonim ***** válasza:
Lehet, de nem érdemes. Ólomfalú szobában lakhatsz ha gondolod, viselhetsz alufólia-sisakot (lolcsi) De minek?
2015. okt. 21. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De konkrétan az ólom eltéríti? Hány % ban? A miértre: Érdekelt.
2015. okt. 21. 20:34
 3/5 anonim ***** válasza:
Változó. Sima fényt nem nehéz elnyelni, gammasugárzást egy jó vastag ólom vagy beton fal tud csak.
2015. okt. 21. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 2xSü ***** válasza:
100%

A elektromágneses hullámok ugye hullámok, tehát van nekik frekvenciájuk, hullámhosszuk. Sokféle elektromágneses hullám létezik, különböző hullámhosszokkal. Ide tartoznak a pl. a rövidhullámú, középhullámú rádióadások, a mikrohullámok, az infravörös sugárzás, a látható fény vöröstől a zöldön, kéken át az ibolya színig, aztán az ultraibolya (UV) sugárzás, a röntgensugárzás, gamma-sugárzás.


Minden anyag más és más elnyelőképességgel, visszaverő képességgel rendelkezik a különböző hullámhosszokkal szemben. Pl. egy vörös színű üveg attól vörös, hogy az elektromágneses sugárzásnak a látható spektrumba eső részéből – azaz a fényből – a vöröshöz tartozó hullámhosszúakat átengedi, de pl. a kék fényt már elnyeli. A gagyi napszemüvegekkel is az a gond, hogy míg a látható sugárzás jelentős részét elnyeli – sötétít –, addig az UV tartományban az üveg anyaga jobban átlátszó, ezt a hullámhossz tartományt már átengedi, ezért roncsolja a szemet. A jobb napszemüvegek az UV tartományt is elnyelik. A mikrohullámú sütőnél elég egy lyukacsos fémrács is az ajtajára, az már elnyeli a sugárzás nagyon jelentős részét. Az emberi test pl. nem átlátszó, az elektromágneses hullámhossznak a látható spektrumában minden hullámhosszat elnyel vagy visszaver, viszont a röntgensugárzás számára az emberi test átlátszó. Sőt míg a lágy szerverek jobban átlátszóak, a csontok – mivel más az anyagi összetételük – kevésbé, többek között ezért tudjuk megröntgenezni az embert, ezért kapunk egy képet a testi felépítéséről.


A látható fényt relatíve könnyű leárnyékolni, ehhez elég mondjuk egy napernyő, vagy egy fa árnyéka. A röntgensugárzást pl. már nehezebb elnyelni, itt már célszerű valami nagyobb atomtömegű, sűrűségű anyagot használni, pl. ólmot. A gamma sugárzást a legnehezebb elnyelni, igazából csak csökkenteni lehet.


> De konkrétan az ólom eltéríti? Hány % ban?


Ennek így nincs értelme. Vegyük a látható fényt. Pl. ha van egy vörös tejüveged, akkor az hány %-ban nyeli el, vagy veri vissza a fényt? Hát egyrészt attól függ, hogy milyen hullámhossz tartományban. A vörös tartományban kisebb százalékban, a zöld és kék tartományban nagyobb százalékban. Meg az sem mindegy, hogy ebből a vörös üvegből milyen vastagságút veszel. Természetesen a vastagsággal kb. összeszorzódik az elnyelés mértéke. Vagy egy papírlap is átenged valamennyi fényt. Kétszer akkora vastagságú papírlap jobban árnyékol. De elvileg akár fémből is lehet csinálni olyan vastagságú valamit, ami már átenged valamennyit az elektromágneses hullámok látható spektrumából.


Az ólom mennyit? Attól függ, milyen hullámhosszú sugárzásról van szó, és milyen vastagságú az az ólom.


Olyan anyag, ami minden hullámhosszon elnyel mindenféle elektromágneses sugárzást? Kvázi ilyen nincs, de itt is a nagy atomtömegű, sűrűségű anyagok jönnek leginkább a számításba.


> "védekezni"


A kérdés itt, hogy miért kellene védekezni. Az emberi test úgy alapból elektromágneses sugárzásban fürdik, fény éri, rádióhullámok mennek át rajta. Persze minden hullámhossznak más a hatása az emberi testre, persze a sugárzás ereje sem lényegtelen. Néhány sugárzás ellen nem kell védekezni. Más sugárzások ellen meg kell. A kérdés, hogy te milyen jellegű, milyen forrású, milyen erejű sugárzás ellen akarsz védekezni. Ezért kérdezte egy előző válaszoló, hogy mi ellen akarsz védekezni (még ha csak elméleti síkon, érdeklődésként is). Kozmikus háttérsugárzás ellen? WiFi jelek ellen? UV sugárzás ellen? Rádióadást akarsz árnyékolni? Vagy mobiltelefon árnyékolást akarsz csinálni? Vagy túl világos van a szobában? Vagy mini atomreaktort építesz (fejben, elméletben)? Vagy atombunkert? Vagy röntgengépet? Vagy rádióteleszkópot csinálsz?

2015. okt. 22. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:

Külföldön láttam egy amolyan átlátszó fóliaszerű méterre kapható anyagot, amit leginkább a falba tesznek az ágy körül. Igen nehéz ezt is megoldani, mert akkor nemcsak oldalról, hanem felülről is kéne tenni.

Máskülönben elég érdekes, hogy az elekrtoszmoggal együtt nő a beton épületek száma. Bár nem tudom, mennyire elég vastagságúak a panelek falai, de azért elég gáz, ha ilyenben kell laknunk, ha védekezni szeretnénk.


Vagy konténerlakásban? Az tiszta fém! Ettől meg nem lesz az ember egészségesebb, sajna. Szerintem, de mi a tapasztalat? Hollandiában sokan ilyenben élnek!


Igazad van, védekezni kell ellene, mert az emberek annyira nem akarják felfogni a következményeket, hogy amit nem látni az nem árt alapon bármit elfogadnak. Védekezni így, csak egyedül lehet (és nagyon "pisiszagúan").

2019. okt. 2. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!