Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy határoznátok meg az...

Hogy határoznátok meg az alábbi kétváltozós függvény maximumát és minimumát az alábbi halmazon?

Figyelt kérdés

f(x,y)=x^2+2xy+y^2


A={(x,y):x^2+y^2<=4}

halmazon.


Én áttértem polárkoordinátákra, szerintem az a megoldás befejezhető. (x=r*cos(fi),y=r*sin(fi) )


Előre is köszönöm.


2016. jan. 12. 18:13
 1/2 anonim ***** válasza:

A függvény átírható (x+y)^2 alakra, ennek x=-y esetén van minimuma, mivel akkor 0, egyébként pozitív. Ha x=-y és x^2+y^2<=4, akkor (-y)^2+y^2=4,


2y^2=4


y=2 vagy -2, tehát a függvénynek 2 helyen lesz minimumhelye: {x;y}=({-2;2};(2;-2}), értéke 0.


Mivel maximumot keresünk, és a függvény minden tagja pozitív, ezért a nemnegatív számok körében keressük az x;y-okat, és ha már összeg van, akkor a megkötés maximumával érdemes számolni, tehát x^2+y^2=4 esetével. Ha már ezzel számolunk, akkor a függvényben lecserélhetjük a tagokat 4-re:


max{f(x;y)}=max{4+2xy}, tehát csak 2xy maximumát kell megnéznünk, ennek pedig a számtani-mértani összefüggések alapján tudjuk, hogy x=y esetén van maximuma, tehát x=2 és y=2 esetén. Tehát a maximum {2;2} esetén lesz maximuma, értéke 4+2*2*2=12.


Nem nehéz kitalálni, hogy a függvényre igaz, hogy f(x;y)=f(-x;-y), emiatt a (-2;-2) koordinátájú pontban is maximuma van, értéke ugyanúgy 12 lesz.

2016. jan. 12. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
A minimumot rosszul mondtam; az összes -2<=-y=x<=2 alakú megoldás jó lesz.
2016. jan. 12. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!