Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az idő az univerzumunk sajátos...

Litvai György kérdése:

Az idő az univerzumunk sajátos tulajdonsága?

Figyelt kérdés
Olvastam valamit, és úgy értelmeztem, hogy az idő egy dimenzió, ami csak a mi univerzumunkban létezik. Mivel mi mindent térben és időben tudunk elképzelni,elképzelhető hogy a mi univerzumunkon kívül és "van " valami felfoghatatlanul isteni, ami kívül esik teren és időn. Ahogy így leírtam, ez nagyon morbid?

2015. dec. 1. 00:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
32%
Univerzum csak egy van. A nevében is benne van: UNIverzum. Az már a te gondolkodásod hibája, hogy önkényesen részekre bontod, és elnevezed őket egyik univerzumnak és másik univerzumnak.
2015. dec. 1. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Én semmi ilyesmit nem mondtam. Sajnálom ha nem érted a kérdést.
2015. dec. 1. 01:02
 3/11 anonim ***** válasza:
40%
Persze, minden elképzeléhető. Alíz csodaországa is. De az "univerzumunkon kívül" az egy elég nyakatekert megfogalmazás, mert minden létező az univerzumunk része. Azért hívjuk univerzumnak, azaz ez a legnagyobb egység.
2015. dec. 1. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
0%
van múlt ,jelen ,jövő és minden mozgásban van,tehát mérni is kell,ha nem lenne idő akkor te sem mozognál ,állandósulnál egy helyben a végtelenig. "ez csak az én elmélkedésem.🙏
2015. dec. 1. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
96%

Mai tudásunk szerint (és ez még nem feltétlenül a végleges ultimatív igazság) az univerzumunk létrejöttekor, az ősrobbanáskor jött létre a tér, az energia és anyag és ezzel az idő is, melyek tulajdonképpen mind tekinthetők eme tér tulajdonságainak.

Ha ezt elfogadjuk, akkor először is nincs értelme a "máshol", "máskor" szavaknak, amihez egy másik univerzumot köthetnél, ami esetleg különbözik.

Így azt sem tudhatjuk, hogy a mi univerzumunk legalapvetőbb törvényei, melyek meghatározzák a tér-anyag-energia-idő összefüggéseket, létrejöhettek volna másképp, más formában, más összefüggésekkel, vagy csak ez a rendszer működőképes.

2015. dec. 1. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
34%

A tudomány gyerekcipőben jár.

Valószínű, hogy léteznek más dimenziók, még ha nem is univerzumok.

2015. dec. 1. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Tislerics Máté ***** válasza:
21%

Az emberi elme elég sajátosan viselkedik. Próbál végletek közé szorítani elméleteket, hipotéziseket. Például ott van a fénysebesség, vagy a 0 Kelvin, vagy a Plank állandó. Ezek olyan határok, amiknek az átlépésén olykor csak nevet a tudomány. Természetesen ezek "láttán" az univerzum is csak nevet rajtunk.


Képzeljünk el egy közel végtelen neuron hálózatot alkotó agyat egy beszélő szájjal ami kb. akkora mint az univerzum. Szerintetek szóba állna velünk egyáltalán? NEM! röhögne rajtunk! idétlen, ostoba, papucsállatkának tekintene bennünket, akik meg vannak győződve arról, hogy közel járnak az igazságokhoz.


Az univerzumunk vagy multiverzumunk, vagy hiperiverzumunk sokkal sokkal összetettebb, változatosabb és nagyobb, mint ahogy elképzeljük. Sajnos ez az egyetlen dolog, amiben biztosak lehetünk...


Tehát amit írsz kedves kérdező, egyáltalán nem morbid. :)

2015. dec. 1. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:

"idő egy dimenzió, ami csak a mi univerzumunkban létezik"

ezzel a mondattal nem akaródzók teljes mértékben egyet érteni ..mert az idő egy állandó dolog ,egy megfoghatatlan valami.. úgymond egy olyan alap mértékegység "féle" amiből az ember kitudott indulni az őskorban ...és ez az ami sosem változik az idő múlása..na már most az hogy ez csak a mi dimenziónkban létezhet e hát erősen kétlem ...mert nézzünk egy fiktív dolgot ha az idő az alap és pl átmennénk egy feketelyukon tegyük azt most h az átvezet egy másik dimenzióba ..akkor az idő ott is van ..független attól hogy gyorsabban vagy lassabban telik.

2015. dec. 1. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

>Ahogy így leírtam, ez nagyon morbid?


Nem morbid, csak érzelmes és értelmetlen.


> az idő egy dimenzió, ami csak a mi univerzumunkban létezik


Fefogható dimenzióként, igen. Nem térbeli, hanem időbeli (temporális) dimenzió. De ez nem jelent önmagában semmit. Olyanról pedig értelmetlen beszélni, hogy "csak a mi univerzumunkban létezik). Az univerzumba definícióból adódóan minden beletartozik, az idő is.


>a mi univerzumunkon kívül és "van " valami felfoghatatlanul isteni


Nincs értelme ilyesmit képzelni, ez csak érzelmes, indokolatlan butaság.


>ami kívül esik teren és időn.


Most akkor az időről van szó vagy Istenről? Az idő nyilván nem esik kívül téren és IDŐN.

2015. dec. 1. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
45%

Hát így valahogy. Szóval az Univerzumon kívüli létezőről, mint valóságról beszélni hitbéli dolog, a tudománynak ehhez nincs köze. Azt persze bárki mondhatja, hogy a tudománynak csak a "Valóság" egy részéhez van köze, de ha valaki így gondolja, arra nyugodtan mondhatja az, aki nem így gondolja, hogy nem kell komolyan venni.

Én eddig nem találkoztam olyan dologgal, aminek a magyarázatához szükséges lenne feltételezni bármit, ami nem ebből az univerzumból származik. Ha pedig ez így van, akkor nincs értelmes okunk a létezését feltételezni. (Occam)

neandervölgyi

2015. dec. 1. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!