Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gépészet! A homlokfelületeken...

Gépészet! A homlokfelületeken menetes furattal rendelkező tengely palástköszörülése?

Figyelt kérdés

Egy alkatrész gyártását kell megterveznem és dokumentálnom. Az alaktrész gyártását az adott műhelyben, ahol készítik, ott végig sorolták nekem lépésenként, ahol minden világosnak tűnt. Ám itthon előjött a következő kérdés:



Adott egy tengelyszerű alaktrész , amelyet először csúcsesztergán kinagyolnak, majd cnc esztergán 1 átmérő kivételével készre munkálják. Ezután még cnc megmunkálóközponton raknak rá 2db reteszhornyot, valamint van rajta egy tárcsasezrű , nagyméretű átmérő, melyre egy osztókörön raknak 4ddb menetes furatot, és a 2 homlokfelületen lévő , korábban egyetemes esztergán elkészített furatba (ami a gyártás közben csúcsfuratként is szolgált) , belevágják a menetet.


Ezután érkezik köszörűre, ahol 2 csúcs között munkálják meg köszörön azt az egy átmérőt, amelyre a kis érdesség elő van írva.


Ekkor, tehát ha a menetekhez, a 2 végére odatesszük a csúcsokat és elkezdjük forgatni, a menetnek nem lesz baja??


Vagy hogy szokták ezt ilyenkor megoldani??


Kösz a válaszokat!



2016. júl. 21. 22:03
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Pl. csapágyazva van a csúcs és együtt forog a tengellyel

Vagy nem hegyes tüske csúcs van, hanem gömb alakú, és hozzá se ér a menethez

2016. júl. 21. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Wadmalac ***** válasza:
100%
A menetbekezdés süllyesztéses. A süllyesztésben kell felfeküdnie a kúpnak.
2016. júl. 22. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Én is erre gondoltam, hogy ha lenne sülyesztés, akkot megoldható a dolog, viszont az alkatrészrajzon nem szerepelt süllyesztés :\ Viszont így meg fogom kérdezni a cégnél, hogy beszéltek-e ennek kapcsán a megrendelővel, hogy az alkatrészrajz alapján nem igazán lehet legyártani..

Ha süllyesztés nélkül odarakjuk 2 csúcs közé a tengelyt (ami 36 kg, és 760mm hosszú) , akkor tönkre menne a a végén lévő M16-os menet, igaz?

2016. júl. 22. 21:05
 4/15 anonim ***** válasza:
A süllyesztéseket gyakran nem tüntetik fel a rajzon. Ahogy pl egyéb élletöréseket, belső rádiuszokat sem, ha gyártástechnológiából adódik, hogy ott lesz.
2016. júl. 23. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Most,hogy igy belegondolok, ebben van valami.. Pl. ilyen egy zsákfuratban lévő csúcsszög is , hogy pl. 120 vagy 118 fok. Illetve rádiuszt sem mindig jelölnek pl. egy beszúrásnál, pedig valamekkora úgyis van.. Azt nem tudod esetleg véletlenül, hogy melyik az a szabvány ami ezt lehetővé teszi?
2016. júl. 23. 13:16
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
A menetfúrásnak előzménye van! Amikor még a gyártás kezdetén berakják a központfuratot, ott kell okosnak lenni. B-tipusú központfúrót kell alkalmazni,mert ekkor a 60 fokos kúpon kívül 120 fokos védőkúp is lesz. Innentől kezdve menetfúrás utáni csúcsköszörülés nem probléma.
2016. júl. 24. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2016. júl. 24. 21:04
 8/15 A kérdező kommentje:

Utánaolvastam a csúcsfúróknak, azt találtam, hogy 10mm átmérőig használják általában , felette fúrás+süllyesztéssel oldják meg.


Esetemben először csúcsesztergán van a munkadarab, ahol akkor elkészítik a csúcsfuratot. De milyen átmérővel, illetve a süllyesztésre van valami előírás, szabvány, hogy milyen hosszúságú legyen , illetve mekkora legyen a kúpszög? A darab ezután a cnc esztergára jön simitásra, és a menetet is itt vágják majd bele, így mondták a cégnél. Ekkor a csúcsfuratot az M16-os anyamenet magméretére bővitik , majd jön a menetvágás? Ha bővitik a hengeres furatot, akkor a süllyesztés kúpos hossza viszont csökken, ez nem gond?


Igazság szerint már majdnem kész vagyok a gyártás dokumentálásával, már a köszörülésnél jártam , amikoris észre vettem, ezt a menetes furatot, hogy 2 csúcs közé ez így (ahogy az alkatrészrajzon van) nem biztos hogy jó lesz befogni..


Itt van egy kép konkrétan a furatról (az alaktrészrajzon igy volt rajta) de ugye megbeszéltük h mindenképp kell süllyesztést rakni hozzá, ha köszörűre megy, és márpedig megy.. menne..


[link]


Kösz!

2016. júl. 24. 22:49
 9/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

A menetes furatan "illik" minimum akkora kúpos süllyesztést adni, amennyi a magátmérő és a menet külső átmérője közti lépcső.

Ez a menetfúrás bekezdéséhez is kell, ez vezeti a menetfúrót. Menetesztergálásnál is "segít" a késnek a bekezdésben.

Menetmarásnál nem szükséges, de a menetkifutás sorjázása is lehetetlen némi süllyesztés nélkül.

Szóval a menetes furattal automatikusan együtt jár a süllyesztés. Akkor is, ha nem rajzolják meg.

Ha nem sZABAD süllyeszteni, akkor azt rá kell írni a rajzra. Bár ez annyira ritka eset lehet, én még nem is találkoztam ilyennel, pedig azért több mint 20 év alatt az ember szinte mindennel összefut forgácsolásban.

2016. júl. 25. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!:) Azt hiszem így már minden érthető, és elkészülök végre a feladattal! Köszönöm mindenkinek!
2016. júl. 25. 12:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!