Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyivel több energia kell...

Mennyivel több energia kell egy medencébe vizet nyomni a medence aljánál, mint a medence tetejénél?

Figyelt kérdés

2016. aug. 2. 16:21
 1/8 Silber ***** válasza:
92%
Attól függ. Milyen magasságban található a szivattyú? Mennyivel van lejjebb/feljebb a folyadékforrás?
2016. aug. 2. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez a kérdés ebben a formában megválaszolhatatlan.
2016. aug. 2. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Bernoulli törvény:

P+ró*g*h+ró/2*v^2=állandó

Ha vízzel töltöd a medencét, akkor ró=1000 kg/m^3, és ha a Föld bolygón, akkor g=9,81 m/s^2.

P a nyomás. Ha a medence tetején töltöd, akkor állandóan kb. 10^5 Pa. Ha a medence alján, akkor 10^5 Pa + ró*g*l, ahol l a medencében a szint (méter), hogy ne keverjük össze a h-val.

h a két kiválasztott pont szintje méterben egy tetszőleges viszonyítási ponthoz

v pedig az áramlási sebesség m/s-ban

Ha pontosan akarsz számolni, akkor hozzávehetjük a csősúrlódást is a Fanning egyenlettel, de arra inkább keress rá te. Ha valami konkrét problémád van, akkor behelyettesíted az adatokat az egyenletbe. Ha csak kíváncsiság, akkor remélem kielégítettem.

2016. aug. 2. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
m*g*h/2
2016. aug. 3. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, kiszámoltam behelyetesítésekkel az egyenletet, de hogy tudom ezt az állandót átváltani elektromos áramra pl: kw/h ?
2016. aug. 3. 20:40
 6/8 Silber ***** válasza:

Több minden kell hozzá...

Pv=P*n=n*m*g*h


Pv - valós szükséges szállítóteljesítmény (W)

n - a szivattyú hatásfoka (1)

P - szükséges elméleti teljesítmény (W)

m - tömegáram (kg/s)

g - gravitációs állandó (9,81 m/s^2)

h - magasságkülönbség (m)


Pv>P

2016. aug. 3. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Szóval ha jól értem, akkor úgy a legegyszerűbb kiszámolni az elektromos áram fogyasztást, hogy összeszorzom a szivattyú hatásfokát, a tömegáramot vagy áramlási sebességet, a gravitációs állandót, a magasságkülönbséget és attól függően hogy a medence alján vagy a tetején nyomom be a vizet, a nyomást( ami 10 méterenként kb 1 bárral nő). Vagyis a medencében 10 méter mélyen kétszer, 20 méter mélyen háromszor annyi enrgia kell benyomni a vizet, mint a tetején, ahol csak a levegő nyomása van.
2016. aug. 4. 14:25
 8/8 A kérdező kommentje:
Amit utoljára írtam azt kérdésnek szántam csak lemaradt a kérdőjel... Akkor az most helyes amit leírtam utoljára vagy valami még mindig nem stimmel?
2016. aug. 4. 22:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!