Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Két, más anyagú cső illesztése...

Két, más anyagú cső illesztésekor figyelembe kell venni a hőtágulást?

Figyelt kérdés

Lenne egy 35 mm belső, 50 mm külső átmérőjű alumínium cső, és egy 35 mm belső, 40 mm külső átmérőjű öntöttvas cső. 400 °C körül a belső átmérőjük mennyire változik? A megadott adatok szobahőmérsékleten lettek mérve.

Van erre valami képlet is?



2016. aug. 17. 12:27
 1/9 anonim ***** válasza:

Igen, van... Megnézed a két anyag hőtágulási együtthatóját, majd a megfelelő hőtágulási képlettel kiszámolod, hogy melyik mennyire tágul:


[link]


Neked a felületi hőtágulásra van szükséged: A_k=A_0*(1+2*Ł*delta(T)). Mivel azt írtad, hogy szobahőmérsékleten mértétek, ami úgy 20°C, és 400°C-on lesz használva, ezért delta(T)=400-20=380°C.


Meglepődnék, ha ezzel nem találkoztál volna tanulmányaid során.

2016. aug. 17. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Nem sajnos nem találkoztam vele. Csak általános és középiskolában volt fizikám, összesen 5 évig tanultam (4+1).

2016. aug. 17. 13:49
 3/9 Wadmalac ***** válasza:

Amint látom, két azonos belső átmérő találkozik valamilyen formában.

Érdeklődnék, mi a jelentősége itt az eltérő hőtágulásnak?

Mert ha ez két, síkban csatlakozó csővég, akkor nem lehet túl lényeges, ha a két átmérő bizonyos hőmérsékletek esetén századokat eltér.

Jó lenne tudni, mi az adott konstrukció.

2016. aug. 18. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Az, amire gondolsz, két síkban csatlakozó csővég. Igazából azért is kérdeztem, mert az egyik vízzel hűtött, míg a másik nem (és a kettő közt lévő szigetelés miatt is), akár pár száz fokos eltérés is lehet köztük, ami eltérő anyagnál már jelenthet problémát. Nekem most fontos a tökéletes illesztés.
2016. aug. 18. 08:04
 5/9 Wadmalac ***** válasza:

Illesztésedet nem fogja befolyásolni. A hőtágulás a két cső tengelyére merőleges sík illesztési felületbe nem szól bele. A hőmozgás némi rugalmasságot elvár a tömítéstől, de ennyi.

Nem ezzel lesz a gondod, hanem inkább a hőkorrózióval.

2016. aug. 18. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

Én mindenképpen egy klingerit tömítőlemezt javasolnék a két csővég közé, a két csővéget szemben csavarokkal, rugós alátétekkel összehúzatva.

A hőtágulás így nem fog szerepet játszani.

Tudható, hogy mekkora nyomást fog tartani?

Csak a tömítés kialakítás illetve a szükséges összeszorító erő miatt. Ez egy hasonló játék lesz kicsiben, mint a motorok hengerfej-tömítése.

2016. aug. 18. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Tudható. Nem lesz egyáltalán nagy nyomás, maximum 2 bár.
2016. aug. 18. 10:51
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

Az remek, akkor ez a klingerit gyűrű tömítés (átvezetve rajta az összefogató csavarok furatait is) teljesen működőképes. Az egész összefogott hóbelevancnak lesz annyi rugalmassága, hogy a hőmozgásokat kompenzálja.


Úgyhogy nem kell foglalkoznod a hőtágulás témájával.

Legalábbis ITT nem.

Ha már illesztve dugnál össze egy cső külső és egy belső átmérőt, na akkor viszont igen.

2016. aug. 18. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm a segítséget :)
2016. aug. 18. 16:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!