Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy fűtőszál annál nagyobb...

Feketeruhasember kérdése:

Egy fűtőszál annál nagyobb teljesítményű, minél nagyobb az ellenállása?

Figyelt kérdés
2016. szept. 7. 15:59
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
2016. szept. 7. 16:06
 2/16 anonim ***** válasza:
55%
Egy futoszalnak nincs teljesitmenye.
2016. szept. 7. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 dellfil ***** válasza:

Nem. Ugyanakkora kapocs feszültség mellett annál nagyobb az áram - ezáltal a teljesítmény is, minél kisebb a fűtőszál ellenállása. A teljesítmény egyenlő (és itt ohmos terhelésről van szó!) a feszültség szorozva az átfolyó árammal. (P = U x I) És mint írtam, a kisebb ellenállás - nagyobb áram, azonos fesz. mellett. :)


dellfil

2016. szept. 7. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

[link]


1 rész 3-as feladat. Akkor a b válasz helytelen és az A a jó? Amit a kérdésben linkeltem oldalt az is erről szól.

Amit ott írnak az is hülység? Mondjuk én sem értem. A vezetékek sem melegszenek fel jó esetben mert kicsi az ellenállásuk és emiatt nem keletkezik hő.


Vagy akkor mégiscsak jó a hivatalos A válasz?

2016. szept. 7. 16:30
 5/16 anonim ***** válasza:
Az A válasz a jó. Akik a B válasz mellett "érvelnek", nem tudják az elektrofizika alapjait, nincsenek tisztában az eső feszültség fogalmával. Sorbakötött ellenállásoknál az ellenállással arányosan esik a feszültség és a munka az ellenállásokon. A vasaló vezetéke azért nem melegszik fel, mert kicsi az ellenállása, és kicsi feszültség esik rajta, a 230V nagy része a fűtőszálon nagyobb ellenállásán esik, egyúttal a fűtőszál nagyobb ellenállása az, ami használható fogyasztóvá "szelidíti" a vasalót: ha a fűtőszálat kihagynád, rövidzárlatot okoznál, lenne nagy szikrázás meg durranás, mert nagyon nagy lenne a teljesítmény azon a kis ellenálláson, ami eddig semmi teljesítményt nem kapott, mert a fűtőszál "elfogta" előle.
2016. szept. 7. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

A B válasz szerint kell nagynak kell lennie a fűtőszál ellenállásának. De most pont az ellenkezőjét mondtad. Nem B-t akartál mégis mondani? Én nem tudom csak kérdezem.


Dellfil is az A-t mondta de ő meg kis ellenállásról beszélt ami a fűtőszálat illeti...akkor döntsük már el.

2016. szept. 7. 17:59
 7/16 dellfil ***** válasza:

A "B" válasz tipikus megtévesztő válasz. :D

A "B" : "...mert azon nagy feszültség esik,..."

Na itt van a kutya eltemetve... :DDD

Ugyanis BÁRMEKKORA ellenállást "kötsz" a 230 V-ra, mindig 230 V feszültség esik rajta, HA a hálózat tisztán feszültséggenerátoros. A gyakorlatban annak tekinthető, lévén NEM fogunk rákötni BÁRMEKKORA címszó alatt nulla ohmos vagy ahhoz közeli ellenállást. Azon az ellenállás értéksávon belül amit ráköthetünk, NEM fog a feszültség lényegében lecsökkenni.

Tehát újra: Ha "kis" ellenállást kötsz a 230V - ra, nagyobb áramot kapsz, mintha "nagy" ellenállást kötöttél volna rá.

(Mint írtam a feszültség nem változott a különböző ellenállások hatására, a fenti megfontolásokból!!!)

Ugyanakkora feszültség mellett a nagyobb áram - nagyobb teljesítmény. Punktum.


dellfil

2016. szept. 7. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Én próbálom értelmezni. De valami köze csak van az ellenálláshoz, akkor miért melegszik fel? És a vezetéken is át kell mennie ugyanannyi teljesítmények akkor az miért nem viselkedik fűtőszálként? Mondjuk egy fűtőszál akkor csak egy egyszerű vezető nem? Ha csinálok egy kis áramkört amibe belekötök egy több kw-os fűtőszálat meg mellé sorba egy kis ledet meg egy 1,5V-os elemet akkor a led vígan világít a fűtőszál meg meg sem nyikkan nem? Csak egyszerű vezetőként funkciónál. Na de visszakanyarodva, miért pont a fűtőszál melegszik fel, miért nem előtte a vezeték amiről kapja az áramot? Ugyanannyi áramnak kell átfolyni a vezetéken meg a fűtőszálon is nem? Esetleg azt tudom elképzelni hogy ha a fűtőszálnak nevezett vezető túl vékony a vezetékhez képest akkor felforrosodik és elolvad... De ez is miért van? Mert kicsi a keresztmetszete emiatt nagyobb az ellenállása... akkor meg nem értem..
2016. szept. 7. 21:26
 9/16 A kérdező kommentje:

"A vasaló vezetéke azért nem melegszik fel, mert kicsi az ellenállása, és kicsi feszültség esik rajta, a 230V nagy része a fűtőszálon nagyobb ellenállásán esik, egyúttal a fűtőszál nagyobb ellenállása az, ami használható fogyasztóvá "szelidíti" a vasalót:"


Most akkor mi a péló van? Ellenáll az a szerencsétlen fűtőszál vagy nem?

2016. szept. 7. 21:31
 10/16 dellfil ***** válasza:

Megrekedtél a "kicsi" a "nagy" kifejezéseknél, és nem vagy képes túllépni... Bocs, ezt nem sértegetésnek szánom. Azért mondom, mert beragadtál egy hibás "logikai" körbe. :D Gyakran megesik az ilyen mindenkivel.

"De valami köze csak van az ellenálláshoz, akkor miért melegszik fel? És a vezetéken is át kell mennie ugyanannyi teljesítmények akkor az miért nem viselkedik fűtőszálként?"

Azért, mert a fűtőszál, és a vezeték sorosan van kötve, és - mint tudod(!?) - a soros ellenállásokon (a feszültség hatására) ugyanaz az áram folyik, azaz ugyanakkora értékű, ha úgy tetszik ugyanannyi amper!

Na most az áram melegíti a vezetőt, mert az gyakorlatban nincs TÖKÉLETES vezető. De a gyakorlati életben (pl. háztartások) használt áramok a gyakorlati életben használt vezetőket (pl. hálózati kábel, fali csatlakozó, falvezetékek, stb.) csak elenyésző mértékben melegítik. Úgy van méretezve az ELLENÁLLÁSUK. Olyan kicsire, hogy a - például - viszonylag(!) kicsi ellenállású villanykályha fűtőszálánál is jóval kisebb legyen. Ne a falban füstöljön a vezeték, ne a kályha vezetékének szigetelése égjen sisteregve, hanem a fűtőszál izzon pirosan.

Ugyanakkora áram a nagyobb ellenállást jobban melegíti. A nagyobb szó itt a fűtőszál ellenállás értékén van! Ami kicsi... :DDD De JÓVAL NAGYOBB mint a betápláló vezetékeké.

Viszont a villanykályha (úgy 3000W) ellenállásánál jóval nagyobb ellenállású egy hajsütővas (úgy 150W)

Na jó ennyi. Nem tudom jobban leegyszerűsíteni, így is bizonyára a szakik fogják majd a fejüket... :DDD


dellfil

2016. szept. 7. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!