Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet mérési pontokra...

Hogyan lehet mérési pontokra görbét illeszteni adott egyenlet alapján?

Figyelt kérdés
Vannak mérési pontjaim. Ezekre szeretnék olyan görbét illeszteni, aminek az egyenletét én adom meg és az egyenletben vannak konstansok, amelyet meg kéne határozni. Excelben ilyet nem lehet, csak a beépített függvényekkel. Originben is próbáltam, de ott olyan lehetőséget találtam csak, ahol ezeket a konstansokat nekem kell változtatni, ami elég időigényes (persze lehet, hogy meg lehet oldani, de erre nem jöttem rá). Van valakinek valami ötlete, hogyan oldjam meg a problémát?
2016. szept. 17. 15:51
 1/5 anonim ***** válasza:
Excelben van egy Solver bővítmény amit külön telepíteni kell, azzal te magad tudod beírni a megfelelő bármilyen függvényt. Ez viszont egy kicsit fapados mert neked kell meghatározni az illesztési algoritmust pl: legkisebb négyzetek módszere stb. Viszont ha egyszer megtanulod akkor azzal bármit tudsz illeszteni. Egyébként ha ne ezt választod akkor az Origin is tud illeszteni neked kell kiválasztani a függvényt és utána csak gombokat kell nyomogatni. Az Origin azért már egy tudományos program az excel meg alapból alig tud valamit.
2016. szept. 17. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, egyébként megtaláltam az Originben ezt a lehetőséget, be kell írni paraméterek kezdő értéket, aztán iterálni egyesével vagy tízesével.
2016. szept. 17. 16:17
 3/5 A kérdező kommentje:
*közeben megtaláltam
2016. szept. 17. 16:18
 4/5 anonim ***** válasza:

A gnuplot programot ajánlom nemlineáris illesztésre. [link]

Ingyen letölthető minden elterjedt operációs rendszerre.

Az illesztést a Levenberg-Marquardt algoritmus alapján csinálja. Több ezer adatból álló adatsorra, akár >10 illesztendő paraméter tartalmazó függvényt is képes illeszteni.

A program parancsoros, de könnyen megjegyezhető szintaxisa van, alapszinten hamar bele lehet jönni a használatába.

2016. szept. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tippet, ki fogom próbálni.
2016. szept. 18. 22:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!