Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematika! Hogy hívják az...

Matematika! Hogy hívják az így létrejövő felületet?

Figyelt kérdés

Ha egy hengerpalást felületet és egy az azt alkotó henger tengelyére merőleges sík felületet, a két felület metszésvonalán ( ami egy kör) , körkörösen egy adott rádiusszal egyesítünk?


Elnézést, ha hanyag a megfogalmazás, de itt egy kép:


[link]


Gépészetben ezzel elég gyakran találkozni, amit egyszerűen lekerekítésnek hívunk.


Az érdekelene, hogy matematikailag mi ennek a felületnek a neve?


Én arra jutottam hogy ez egy tóruszfelület egy valmaije.. Cikkje? Szelete?


Az is érdekelne még továbbá, hogy hogyan nevezzük azt a felületet ami jelen esetben az egész tengelyt "lefedi"

Elsőre a burkolófelület ugrott be, de az szerintem valami más..



Kösz a válaszokat!



2016. aug. 7. 22:02
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha nem értem félre a kérdésed, akkor körgyűrűnek hívják, ami pedig a "burkolófelület", az a test (tengely) felszíne. Bár ezek eléggé alapvető fogalmak a matematikában, szóval lehet, hogy én értelmeztem félre valamit.
2016. aug. 7. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a kérdező egy görbült felületet kérdez, ami a "folytatása" a körgyűrűnek.

Lényegében egy "tórusz-öv", amit úgy kapunk, ha a tóruszt elfelezzük a szimmetriasíkjánál, majd annak a "külső" vagy konvex részét hagyjuk meg.

Én nem ismerek erre hivatalos nevet, de a gépészek biztosan használnak erre valamit (gallér?).

2016. aug. 8. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
toroid
2016. aug. 8. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A tórusz öv az jól hangzik. Igazság szerint naiy, hogy nem felezzük, hanem inkább negyedeljük. Gépészetben ezt simán lekerekítésnek vagy rádiusznak hívjuk. Az a célja, hogy ha erőkkel meg nyomatékokkal terheljük a tengelyt, akkor az éles sarkok ne funkcionáljanak feszültséggyűjtű helyként , ne törjön, repedjen itt az alkatrész.


Egyébként szakdolgozatot írok és abban egy résznél elemzem, hogy melyik felület hogyan jön létre a megmunkálás során, és ott találkoztam szemben ezzel :d Hogy vajon hogy hangozhat, precízen matematikailag is korrekten, amit mindig csak lekerekítésnék hallottam :D


kösz a válaszokat!

2016. aug. 8. 15:03
 5/6 anonim ***** válasza:

Tóruszöv lenne a hivatalos megnevezés, de ezt a gépiparban egyáltalán nem használják. Maradj inkább a lekerekítés használatánál, mivel gépgyártásban mindenki (szakmabeliek) tudja mit értünk ezalatt.

Ennek ellenére ha használod a tóruszöv kifejezeést, lábjegyzetben mindenképp tüntesd fel, mit értünk ezalatt.

Üdv. egy gépészmérnök

2016. aug. 8. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Persze, hogy megemlítem a lekerekítést. Ott jön elő ez a dolog, hogy egy alkatrészen jelölök ki felületeket, (amihez 3D modellt is csinálok) és ott teszek különböző egyszerűsítéseket, ami a gyártás során jól használható. Ezt csak megemlítem, hogy hivatalosan milyen felületnek kellene hívni, és hogyan áll elő matematikailag, ám rögtön leszögezem, hogy a továbbiakban hogyan fogom kezelni. Végülis az annak a résznek a lényege, hogy pl. az ilyen lekerekeítéseket nem kezelem külön felülttként , de igazából egy (mostmár tudom) tórusz övként fogható fel. A mérnöki tudományok alapja az egyszerísítés és racionalizálás, ameddig hibahatáron belül vagyunk, ezt én is tudom :)


Köszi a válaszokat!:)

2016. aug. 9. 20:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!