Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » HA feldobok egy labdát egy...

HA feldobok egy labdát egy vonatban, a külső szemlélő az ablakon át ferde szögben látja azt, ahogy a feldobó kezébe visszaesik. Ennek hol tudnék utánaolvasni? Nem találom.

Figyelt kérdés
Lehet butaság is, de emlékszem valami ilyesmire, köszi a válaszokat.
2016. okt. 24. 23:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Ferde hajítás.
2016. okt. 24. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
26%
Esetleg relativitás-elmélet?
2016. okt. 25. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Egyértelmű, Einstein általános relativitáselmélet.
2016. okt. 25. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Mojjo ***** válasza:
Fogalmam sincs, az előző három válaszadó miről beszél. A relativitáselmélethez ennek az égvilágon semmi köze. A ferde hajítás már okésabb, de vegyük észre, hogy egy külső szemlélő szerint a vonatban utazó, a labdát feldobó ember is mozog, mégpedig horizontálisan pont ugyanúgy, mint a labda. (Ha feltesszük, hogy nulla a sínek dőlésszöge a vízszinthez.) Mivel a horizontális mozgása megegyezik a labdadobó embernek és a labdának, csak a vertikális komponens érdekes. Ez pedig azt jelenti, hogy a külső szemlélő SEM azt látja, hogy ferde szögben esik vissza a labda az ember tenyeréve. A kérdező szimplán rosszul emlékezett.
2016. okt. 25. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Én úgy értelmeztem a kérdést, hogy a kérdező arra kíváncsi, hogy hol, milyen témával kapcsolatban olvashatott ilyen labdadobálós-vonatos-külső szemlélős dolgokkal foglalkozó fizikai témáról, és erről nekem azonnal a relativitás-elmélet ugrott be.

[link]


Bocs, ha rossz dologra asszociáltam a kérdéssel kapcsolatban, de a #3-as válaszából ítélve nem voltam vele egyedül. Így jár az ember, ha túl sok dolgot olvas... Úgy látszik, tényleg boldogok a szellemi szegények.

2016. okt. 25. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

"Fogalmam sincs, az előző három válaszadó miről beszél. "


Ezt pedig kötve hiszem ;-)

2016. okt. 25. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Mojjo ***** válasza:

A linkelt könyv nekem egy 1990-es kiadásban van meg - néha fel-feltűnik antikvárokban. Nagyon klassz, kisméretű, könnyen cipelhető, szerintem ha valaki kedveli olvasgatni, annak érdemes megpróbálni úgy megszerezni szerintem :)


És oké, bevallom, az előzőekkel szoros összefüggésben tudom, hogy Einstein példálózott vonatokkal, vasúti töltéssel, akármivel, és sejtettem, hogy ez vitte félre az asszociációt. :)

2016. okt. 25. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

Bocsi, Mojjinak tökéletes igaza van, Einsteinre gondoltam,de nem ugrott be :D


És nem ferde szögben, hanem parabola alakban latja a külső szemlélő a visszaeső labdát, köszi a válaszokat, sikerült utánaolvasnom.

2016. okt. 25. 21:04
 9/15 Mojjo ***** válasza:
@8: a pályaíve parabola a külső megfigyelő szerint, de a labdát feldobó ember kezébe merőlegesen esik vissza, sőt, a labdát feldobó emberhez képest végig csak egy merőleges fel-le vonalban mozgott a labda a külső megfigyelő szerint is.
2016. okt. 25. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Nem értem bocsi.

Most akkor a külső megfigyelő parabolának látja vagy egyenesnek?

2016. okt. 25. 22:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!