Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valószínűségszámítás, mekkora...

Valószínűségszámítás, mekkora esélye van?

Figyelt kérdés

[link]


olyan ember válaszát várom aki a matekban és a valószínűségszámításban egy kicsit jártas.

ezen a mérkőzésen a döntetlennek.

Nem akarok pontos százalékokba bocsátkozni

de a szorzók alapán körübelül 50% esély hazai, 25% döntetlen, 25 % vendég


van akik úgy gondolják 33%, 33%, 33% bár ez szerintem butaság, mert nem lottó


ha pedig egy másik gondolatmenetet nézek az Újpest 5 meccset játszott egymás után döntetlenre


0,75 az esélye hogy nincs X egy meccs alatt 0,25 hogy döntetlen lesz

2 alatt 0,9375 - 0,0625

és így tovább

6 alatt: 0,99976 - 0,00024


tehát ezek szerint meg kb semmi esélye, hogyan is van ez az egymástól függő meg egymástól független események? hallottam valami olyat hogy emiatt lehet hülyeség amit másodjára írtam.

de valami értelme csak van, hiszen ritka nagyon az ilyen sok döntetlen egymás után.


Leginkább a kérdésem erre a statisztikára vagy valószínűségszámításra irányul hogy mikor vannak egymástól függő és független események?



2016. nov. 5. 13:55
 1/3 A kérdező kommentje:

kicsit hülyén fogalmaztam: 0,00024 annak az esélye hogy 6 döntetlen egymás után

a 99% pedig annak hogy nincs 6 döntetlen egymás után

2016. nov. 5. 13:57
 2/3 2*Sü ***** válasza:

> de a szorzók alapán körübelül 50% esély hazai, 25% döntetlen, 25 % vendég


Ez nem tudom hogyan jött ki, de mindegy is a kérdés lényegi részét illetően.


> ha pedig egy másik gondolatmenetet nézek az Újpest 5 meccset játszott egymás után döntetlenre


Ennek semmi jelentősége az adott meccsre nézve, hiszen független attól.


> tehát ezek szerint meg kb semmi esélye, hogyan is van ez az egymástól függő meg egymástól független események?


Igen, a meccsek független események. Megpróbálom szemléltetni pénzfeldobással.


Két egymástól eltérő kérdést lehet feltenni:


1. Mennyi az esélye, hogy valaki 5 fejet dob egymás után. Ezt könnyű kiszámolni: 1:2⁵ = 1:32 az esélye.


2. Mennyi az esélye, hogy valaki 4 fej után ötödszörre is fejet dob. Ennek az esélye – mivel független az előző eseményektől – 1:2.


Miért ez az eltérés. Ha még egyet sem dobtál, akkor bármilyen kombináció azonos eséllyel jöhet ki: FIIFI, IIFIF, stb… 32 különböző dobássor jöhet ki, és mindegyik azonos eséllyel fog megtörténni.


Ha viszont dobtál már 4-et, és mindegyik fej lett, akkor nem lehet az öt dobás kimenetele IFIIF, ennek az esélye 0%-ra redukálódott. Kétféle kimenetel lehetséges csak: FFFFI és FFFFF. Mindkettő azonos eséllyel következik be (ahogyan a dobás előtt is azonos esélye volt mindkettőnek), így 50% az esélye, hogy az ötödik dobás fej lesz.


Máshogy megközelítve, annak az esélye, hogy valaki 5 dobásból pont FFFFF-et dob, annak – az első dobás előtt – 1:32 az esélye. Annak, hogy valaki 5 dobásból pont FFFFI-t dob, annak is 1:32 az esélye. Négy fej után sokan mondják, akik nem értenek a valószínűségszámításhoz, hogy hát kicsi az esélye – 1:32 – annak, hogy az ötödik is fej lesz, mert öt fejet ilyen ritkán dob az ember. De ezzel a logikával ugyanilyen kicsinek – 1:32 – kellene lennie annak az esélyének is, hogy valaki írást dob, mert FFFFI-t ugyanolyan ritkán dob az ember. márpedig csak ez a két eset lehetséges, és 1/32 + 1/32 ≠ 1. Ergo ha az FFFFF-nek és az FFFFI-nek is kicsi az esélye, akkor mi az, aminek nagy az esélye?

2016. nov. 5. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

50% - 25% - 25%


a szorzók szerint írtam, kb 2.00 / 3.00 / 3.00 Szorzók

kilehet egyféleképpen számolni, hogy elosztjuk az 1-et

a számokkal és azokat összeadva kijön egy 100-nál nagyobb érték. A 100-at elosztom ezzel a számmal és kijön általában olyna 0,9

majd ezzel megszorzom az 1/2.00-t 1/3.00-t és a másik 1/3.00 -t és kijönnek számok. Így amit leírtam 43, 28 és 28 jöttek ki, de ugye igazából más számok voltak nem egészek.

2016. nov. 5. 15:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!