Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Üdv! Kaptam matematikából egy...

Üdv! Kaptam matematikából egy olyan feladatot Hogy mennyi az esélye annak hogy 5 feladatból 1 jó 2 jó 3 jó 4 jó 5 jó vagy egysem. Valószínüségszámítás lenne ez. Valaki megoldaná?

Figyelt kérdés
2011. jan. 28. 16:47
1 2
 1/11 Silber ***** válasza:
44%
n=6 lehetőség van. Ha egyik sincs kitüntetett szerepben, akkor 1/6 az esély minden egyes lehetőségre.
2011. jan. 28. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
11%
És azzal mire mész, ha vki megoldja? Attól nem leszel okosabb.
2011. jan. 28. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Igen de hány százalák az esély arra? p=k/ö nekem ez a képlet van de nem tudom hogy mit hova rakjak
2011. jan. 28. 17:26
 4/11 anonim ***** válasza:
Mert ne képleteket tanulj meg, hanem az értelmét. Ez a paj, hogy nem tudod mit hova rakj, mert fogalmad sincs, hogy mi a p és mi a k. Na ezt tanuld meg, hiába mondjuk el, ha dolgozatban aztán nem lesz segítséged.
2011. jan. 28. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
51%

Mindig meg kell számolni a kedvező eseteket és az összes esetet.


Milyen lehetőségeid vannak?

- mind az 5 feladat jó

- 4 feladat jó, 1 rossz

- 3 feladat jó, 2 rossz

- 2 feladat jó, 3 rossz

- 1 feladat jó, 4 rossz

- mind rossz


Tehát összesen 6 lehetőség van.


Mi a kedvező eset az első feladatnál?

Az, hogy 1 jó, a többi pedig rossz.


Tehát a 6 lehetőségből 1 jó csak nekünk.


Kedvező eset/összes eset=1/6.

2011. jan. 28. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Az úgy 16%, de nem igazán szokás átírni.
2011. jan. 28. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Igazából ennyi adatból nehéz megmondani. Tegyük fel, hogy minden feladatot ugyanakkora eséllyel tudsz megoldani (mondjuk ez legyen p).

Ekkor annak, hogy 0 feladatot oldottál meg, (1-p)^5 az esélye, annak, hogy mindegyiket, p^5. A többit találd ki te.

2011. jan. 28. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A feladat, amit a kérdésben tettél fel nem megoldható. Hiányzik belőle egy fontos információ.

A 17:26-os megjegyzésed alapján az lehetett a feladat, hogy:


Ha egy feladat megoldását 1/2 (azaz 50%) eséllyel találjuk el, mi a valószínűsége, hogy az 5 felasatból pontosan 0, 1, 2, 3, 4 illetve 5 lesz jó.


A 17:46-os válaszban volt egy használható rész, de a megoldása rossz. Idézem az általad írt képletet:


p=k/ö Mit jelent ez?

valószínűség = (kedvező esetek száma) / (összes eset száma)

Az esetek közűl értelemszerűen vannak kedvezők és nem kedvezők, így

0 <= p <= 1

Ennél azonban többre van szükséged a feladat megértéséhez. Először is, mit jelent az, hogy eset? Nem fogok belemenni az elmélet általános részébe, de a konkrét példában 1 esetnek számít pl. az, hogy az első és a második rossz, a többi jó. Az egyszerűség kedvéért: RRJJJ. Ezen kívül még van rengeteg eset, csak pár példa: RRRRR, JJRJR, JRRRR stb. Ha jobban végiggondolod, ez nem 6 különböző eset, hanem 32. Ebből a 32 esetből kell kitalálnod, hogy hányszor lesz, pontosan 0,1,2,3,4 vagy 5 jó. Ezek azok a számok, amit úgy neveznek, hogy

"5 alatt a 0"

"5 alatt az 1"

"5 alatt a 2"

stb.

Ezek pontos értékét nem írom le. Nézz utána, vagy kérj meg valakit, hogy magyarázza el neked. Ha fontos, hogy értsd, és nem megy, keress egy magántanárt. Ha nem fontos, akkor ne akard megérteni. 17:38 jól látja a helyzetet. Semmit nem ér, ha ide leírjuk neked a megoldást.

2011. jan. 28. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

17:46-os vagyok.

Én is gondolkodtam azon, hogy nem pontos a feladat.

De ebből a leírásból nekem az jön le, hogy "pontosan 1 jó", "pontosan 2 jó" stb.

Úgy gondoltam, ha nem erre lenne kíváncsi, akkor azt írná "legalább 1 jó".


Meg úgy vettem, hogy a feladatok sorrendje sem számít, nincs közöttük különbség:)

2011. jan. 28. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

18:55

Mindez rendben, de ettől még nem jó az általad írt válasz. Az a 6 eset, amit felírtál ("0 jó"; "1 jó"; ... "5 jó") nem lesz azonos valószínűségű.

2011. jan. 29. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!