Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora az áramlási sebessége...

Mekkora az áramlási sebessége aviznek egy 350es csőben ami 50m hosszú és a viz magassága acsőfölött 0.6m?

Figyelt kérdés
2017. febr. 3. 08:08
 1/5 Walter_Dornberger ***** válasza:
51%

A számítás elvégzéséhez szerencsés lenne ábrát adni és adatokat.

Amit minden adat nélkül el lehet mondani és minden gépész tudja séróból:

nyitott tartály alján szabad kifolyás sebessége v=gyök(g*h), ahol g a nehézségi gyorsulás 9.81 m/s2

h- a kifolyás és a szabad felszin közt a vízoszlop magassága.

A kifolyást áramlási veszteségmentesnek tekintjük.

2017. febr. 3. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Vortrex ***** válasza:

Szerintem az gyök(2*g*h), mert helyzeti energia alakul mozgási energiává:


m*g*h = 1/2m*v^2


ami rendezve: v=gyök(2gh)

2017. febr. 3. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Walter_Dornberger ***** válasza:
83%

pontosa, igaza van Vortexnek!


Helyesen V=gyök(2*g*h)


Fejből ment, és most fáj a fejem, sajnálom!

2017. febr. 3. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
50%

Nem gondolom, hogy a gyakorlatban ez jó eredményt adna, mert

1) aligha lehet veszteség-mentességgel számolni egy 50m hosszú cső esetén ilyen kis nyomásnál

2) a 350mm elég jelentős a 0.6m-hez képest, tehát más sebesség jön ki a cső aljára, tetejére

[link]

Az elméleti kb. 4m/s esetén a nyomás-veszteség többre jönne ki, mint a kiindulási nyomás. (Talán a fele, vagy kevesebb.)

2017. febr. 3. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Közzé teszem a privát üzenetedet, mert hátha más is tud segíteni!

"Köszönöm a válaszát! Nem értek ezekhez a számításokhoz. Azt szeretném megtudni hogy én a kistavat töltöm egy 1000m3/ó szivattyuval és el-e győz folyni ezen a csövön? Mert ilyet tudok beszerezni olcsón."

Szerintem nem, de ...

Kb. 80 cm víz nyomása ~ 8000 Pa nyomás van, kb. 2.9 m/s vízsebesség kell, ennek csősúrlódási vesztesége 9000 Pa lenne λ=0.015 közepes csősúrlódási tényezővel számolva.

De ha pl. λ=0.01 (nagyon sima cső, nincs szerelvény veszteség, optimális a beömlő nyílás, stb.), ÉS az 1000m3/ó csak névleges, valójában 10-20%-kal kevesebb, ÉS +10...20 cm-rel magasabb vízállás is megengedett ... akkor talán.

SZERINTEM.

2017. febr. 4. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!