Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért keletkezik a köv....

Miért keletkezik a köv. Hűtési gyorsaságnál perlit és nem ferit?

Figyelt kérdés

[link]


A v4 és v5 hűtésnél állítólag a keletkező termékek a következők: perlit, bainit, martenzit, megmaradt ausztenit.

Ezt a tanárom mondta, és már elfelejtettem, hogy miért keletkezik perlit és nem ferit, hiszen a görbe a ferit mezőn megy át, és a perlit mezőt nem is érinti.

Valaki tudna segíteni?

Előre is köszönöm a válaszokat.



#acél #perlit #ausztenit #bainit #martenzit #anizotermikus átalakulási diagram
2017. máj. 16. 10:45
 1/3 Wadmalac ***** válasza:

Ha emlékeim nem csalnak, akkor a perlit egy ferrit-cementit lemezes keverék.

Én úgy emlékszem, hogy a bainittől csak a ferrit-cementit rétegek vastagságában különbözik, a bainité sokkal finomabb.

Hiába gyors a hűtés, tiszta ferrit nemigen marad, a kristályhatárokon kiváló szén miatt a végeredmény tartalmaz perlitet is.


Lehet, hogy tévedek, rég volt...

2017. máj. 16. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

a tanárod rosszul mondta, vagy te emlékszel rosszul.

ez egy folyamatos lehűlésű átalakulási diagram és éppen arról szól, hogy amin átmegy a vonal, az keletkezik, amin meg nem, az nem. ha nem megy át a perlit mezőn, akkor nem keletkezik perlit.


egyébként nem is tud, mert a perlit keletkezésénél a karbid a vezető, a karbid létrejöttével indul a folyamat, itt viszont növekedő ferrit tűk között jön létre a karbid. (ez lesz a bénit.)

2017. máj. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Valóban igazad van, 2-es, elolvastam egy cikket, abban szintén az van írva, hogy perlit nem keletkezhet, hanem ferit. Úgy ahogy mondtad, amin átmegy a görbe, az keletkezik. Köszönöm a válaszotokat.
2017. máj. 17. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!