Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a prímtulajdonság és a...

Mi a prímtulajdonság és a felbonthatatlanság között a különbség?

Figyelt kérdés

2017. máj. 28. 22:38
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Eleve más a definíció.

A prím az, ha (1) p|a*b és (2) p nem osztója a

állításokból következik, hogy p|b


A felbonthatatlanság meg szó szerint értendő: az, ami nem bontható fel az adott gyűrűben két nem egység elem szorzatára.


Ez a két dolog egybeesik a természetes számok gyűrűjében.


Meg lehet adni olyan struktúrát, amelyben valamelyik elem felbonthatatlan, de nem prím. Asszem a polinomok körében, vagy a Gauss-egészek körében, de utána kellene néznem.

2017. máj. 28. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
45%

Azért a polinomok körében az adott prím definíció elég nehezen értelmezhető. Nekem is elő kellene vennem néhány szakkönyvet, de amennyire emlékszem, a természetes számok tartományában a 2 definíció szerint prím, a polinomok körében ilyen kijelentés nincs.

Ezért fogalmilag szívesebben mondom, hogy semmi különbség.

2017. máj. 29. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A polinomok esetében nem vagyok biztos, de konkrét példát tanultunk valamilyen számhalmazban, ahol nem ugyanaz a kettő. Ebben biztos vagyok, csak nem tudom előásni, mi volt az.
2017. máj. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Páros számok a szokásos összeadással és szorzással.


A 6 felbonthatatlan, de nem prím, mert osztója a 2*18 = 36-nak, de nem osztója se 2-nek se 18-nak.


Számelméleti gyűrűnek definíció szerint azokat a gyűrűket nevezzük, ahol egy szám akkor és csak akkor felbonthatatlan, ha prím, azaz amiben nincsen különbség a két dolog között. (Ilyenkor azt hiszem teljesül a számelmélet alaptétele is, de ennek nekem is utána kéne nézni…)

2017. máj. 29. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Sok. Prím, ha p|ab -> p|a vagy p|b. Felbonthatatlan, ha i=ab -> a~1 vagy b~1. Az euklideszi gyűrűkben véletlenül egybeesik, de például a Gauss-egészek gyűrűjében nem.
2017. máj. 30. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!