Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Folytonos-e a függvény az x0...

Folytonos-e a függvény az x0 helyen, ha ott differenciálható?

Figyelt kérdés
2017. máj. 30. 13:57
1 2
 11/17 Wadmalac ***** válasza:

Hmmm?

Egyetlen pont, szomszédos pontok nélkül?

Arra még diffhányadost sem tudsz felírni.

2017. máj. 31. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 dq ***** válasza:

> Tegyük fel, hogy a függvénynek X0-ban szakadása van, de attól balra, jobbra is folyamatos.


Itt arról írsz, hogy a függvény folytonos, vagy arról, hogy létezik?

2017. máj. 31. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Wadmalac ***** válasza:

Hmm, kompletten nem folytonos.

Példálóztam a tangenssel.


Lokálisan folytonos (nyílt halmazként).


X=0 helyen nem értelmezett. De mínusz végtelentől 0-ig, illetve 0-tól + végtelenig folytonos, monoton és diffható.

X=0 helyen meg nem diffható.

Nem nagyon tudok olyan függvényt elképzelni, aminél fennállna olyan helyzet, ami előbb felvetődött, hogy a függvénynek van 1 értelmezett pontja, attól balra-jobbra szakadás, mégis diffható.

2017. máj. 31. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 dq ***** válasza:

Nincs olyan fogalom, hogy egy függvény nyílt halmazként lokálisan folytonos.


Az ilyen kérdéseknél általában feltesszük, hogy a függvény x_0 egy környezetében értelmezve van. (Gyakran a folytonosság definíciójába is belértik.)


Ellenpéldákat tudsz találni a kapcsolódó kérdések között.

2017. máj. 31. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Wadmalac ***** válasza:

"Az ilyen kérdéseknél általában feltesszük, hogy a függvény x_0 egy környezetében értelmezve van. (Gyakran a folytonosság definíciójába is belértik.) "

Vagyis az értelmezési tartománnyal megadjuk a nyílt halmazt, nem?

2017. máj. 31. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

Wadmalac - Egész biztos, hogy nem a kotangensre gondolsz? Tudomásom szerint a tangens nagyon is értelmezve van X=0-ban, és ott differenciálni is lehet. Ha jól emlékszem, a diffhányadosának az értéke 1 lesz.


"De mínusz végtelentől 0-ig, illetve 0-tól + végtelenig folytonos, monoton és diffható"

Ez így ebben a formában szerintem ismét nem helyes. Bizonyos intervallumokon folytonos, azonban egészként nem. Ha helyes lenne, amit írtál, akkor mondjuk 87 foknak a tangense (sokkal) kisebb kéne legyen, mint 180 foknak, ami azért nem éppen igaz.


Kérdező: Legjobb tudomásom szerint igen, ahogy már előttem is írták, a folytonosság szükséges, de nem elégséges feltétele a differenciálhatóságnak. Ez következik az értelmezéséből is - A diffhányados végülis az érintő meredéksége. Ha nem folytonos a függvény, kicsit nehezen lehet érintőt húzni.

2017. máj. 31. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Wadmalac ***** válasza:

#16:

A szögfüggvény perioditásával nem is gondolkodtam, csak a tengely körüli résszel és igen, összecseréltem a ctg-t a tg-vel. Sorry. Jobb lett volna 1/x-re hivatkoznom,az jobban hozza, amire gondoltam.

2017. máj. 31. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!