Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Már tudom mi a forgatónyomaték...

Már tudom mi a forgatónyomaték, de lehet-e különbség a kettő között?

Figyelt kérdés

Képzeljünk el egy csigát pl: liftfelvonó csigája.

A csiga tengelyéből kijön egy kar aminek a végét a csiga kerületével megedjező ívben lehet forgatni. A végére akasztunk egy 5 kg súlyt. Ez lesz vízszintesen jobb oldalon. Vízszintesen bal oldalon pedig magán a csigán úgy értem a keréken (a kerék kerületén) lesz egy akasztó és egy 5 kg súlyt akasztunk rá. A csiga marad egyensúlyba vagy elmozdul valamelyik irányba? Amit olvastam a forgatónyomatékról azok szerint marad vízszintes de nem tudom elképzelni hogy ne balra mozdulna el. Szerinted?



2017. jún. 12. 22:32
 1/4 anonim ***** válasza:

Rajzold fel az erőkarokat.

Mivel a súlyok egyformák, a hosszabb erőkar fog elmozdítani.

2017. jún. 12. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezt inkább rajzold le, mert nem igazán lehet érteni.


Ha a kar és a csiga külön mozog, akkor természetesen nem maradnak vízszintesek.

2017. jún. 12. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 kiitos ***** válasza:
100%

Úgy képzeld el mint ahogyan mérleghinta esetében is történik. Két ugyanakkora tömegű ember ül egyforma távolságra a forgástengelytől . Nem okoznak forgatónyomatékot a hintán.

Külön-külön mindkét karon kialakul a megfelelő mértékű forgatónyomaték (erő szorozva erőkarral) de mivel egyformák ezért az eredő erő nulla.

2017. jún. 12. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Hominida ***** válasza:

Kérdező, a csiga elfordul, ha a rá ható forgatónyomatékok előjeles összege nulla. De összeadni csak olyan forgatónyomatékokat szabad, amelyek ugyanarra a testre hatnak. A karról nekem nem derül ki, hogy a csigával milyen kapcsolatban van.


A nyomatékot egyébként mindig úgy kell kiszámítani, hogy az erőt az erő hatásvonalának és a forgástengelynek a távolságával kell összeszorozni. Vagyis teljesen mindegy, hogy az erő valamilyen karon vagy bármin keresztül hat ugyanarra a merev testre, a távolság a lényeg, a többi nem számít. Mondj valami pontosabbat a példahelyzetről, vagy mutass egy vázlatot.


Kiitos, ez nem pontos. A mérleghintán az erők eredője a két ember súlyának összege, nem nulla. Nulla a forgatónyomatékok összege lesz, mert az eredő erő hatásvonala átmegy a tengelyen.

2017. jún. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!