Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha p egy legalább másodfokú...

Ha p egy legalább másodfokú polinom, igaz-e, hogy mindig van olyan a eleme [-1;1] 2p' (a) (derivált) >p (1) -p (-1)?

Figyelt kérdés
Köszönöm.
2010. máj. 29. 00:00
 1/4 anonim válasza:

Ha megrajzolod "p" polinom grafikonját, akkor az eltér a p(-1) és a p(1) pontokat összekötő egyenestől, de megegyezik azzal a két adott pontban, tehát az elkóricálás miatt kell lennie az intervallumon olyan pontnak, ahol nagyobb a derivát, mint (p(1)-p(-1))/2, az összekötő egyenes deriváltja.


De miért van az az érzésem, hogy velem akarod megoldatni a házi feladatodat?

2010. máj. 29. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, az az igazság, hogy ezt így értem, de nem elég egzakt. Egyébként nem házi, vizsgára készülök (differenciál-és integrálszámítás), és az egyik évben ez is benne volt. Még egyszer köszönöm szépen.
2010. máj. 29. 12:34
 3/4 anonim válasza:

Értem én a kritikát, csak nem örülök neki!

2. válaszom:


tegyük fel, hogy a kérdésbeli állítás hamis, ekkor:

p'(x) ≤ (p(1)-p(-1))/2 ; x eleme [-1;1]

vegyük mindkét oldal határozott integrálját [-1;1] intervallumon:

p(1)-p(-1) ≤ p(1)-p(-1)

Egyenlőség csak akkor állhatna fenn, ha p elsőfokú polinom lenne és minden x-re egyenlőség állna fenn az integrálás előtt, az egyenlőtlenség meg ellentmondás, tehát az állítás tagadása hamis = az állítás igaz.

2010. máj. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi, szerintem ez így már elég pontos. Ja, és nem kritika volt, úgy gondolom, az első válaszod is helyes volt.
2010. máj. 30. 14:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!