Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Összeolvad-e majd az ITER?

Összeolvad-e majd az ITER?

Figyelt kérdés

Kocsmai beszélgetés során elhangzott vélemény, hogy az ITER fúziós erőmű sohasem fog működni, mert a gyors neutronok által szállított 500 MW teljesítményt nem lehet majd kivezetni, az egész össze fog olvadni.

Szerintem a Dr. Mario Merola által kiszámolt divertorok jól fognak működni, a Central Scientific Research Institute of Structural Materials Leningrádi intézet is teljesen azonos divertorokat képzelt el, a Japáni JAEA is megdöbbentően hasonló divertort tervezett.

Volt, aki az én véleményemet leugatta.

Fizikusok! Fog-e működni az ITER 400 ~ 600 másodpercig, vagy akár egy órán át?



#teljesítmény #energia #fúzió #ITER #Mario Merola #divertor #JAEA
2018. márc. 24. 09:40
 1/10 EagleHUN ***** válasza:

Szerintem ha ennyi helyről megerősítették (lévén majdnem ugyanazt tervezték meg) és az építésre is megvan a pénz akkor ekkorát nem foghatnak mellé. Másrészt a Tokamak-nál ezt már ki tudták kutatni, tehát van vele tapasztalat is ami alapján a tervek elkészültek. Valahogy ott is elvezették a hőt, nem olvadt szét.


Szóval ha csak valami nagyon csúnya hiba nem keletkezik a hűtőrendszerben, akkor nem fog szétolvadni.


Harmadrészt érdekelne a kocsma címe ahol ilyesmikről lehet fizikusokkal diskurálni. :D

2018. jún. 3. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
75%

Hasonló véleményen vagyok veled, s szerintem is bent fog lenni a hő a reaktorban a jelenlegi technológia által.

A szétolvadást kizárnám mert mihelyst arra kerülne a sor a fúzió azonnal leáll.

Más technológia kell, a jelenlegi zsákutca és így is benne van már rengeteg összegbe.

2018. júl. 29. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 EagleHUN ***** válasza:

Van más technológia is!

Az USA -ban fut egy másik project is, ahol egy nagyon erős lasert építettek hatalmas csarnokokban van a berendezés.

Ezt egy gömb alakú erős kamra közepére irányítják.

Ahova pici aranygolyókba csomagolva trícium deutériumot keveréket ejtenek be.

Az erre öszpontosuló lézerek akkora hőmérsékletet állítanak elő vele hogy az a kis deutérium fuzionál apró hidrogénbombaként viselkedve. Ez már olyan fázisban van hogy kísérleteznek vele.

Folyamatos üzemeltetésben is tervezik majd. Mondjuk a környéket rázni fogja rendesen...erős kamra visszatartja a robbanásokat de a keletkező rengéseket/rezgéseket nem.


Ez egy elég régi cikk erről:

[link]


Nem tudom most hol tartanak vele.

2018. júl. 30. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

#3:

Az amerikaiak abbahagyták az ezirányú kísérletket.

2018. júl. 30. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Lemaradt a link:

[link]

2018. júl. 30. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Akkor ez a link majd talán működni fog:

[link]

2018. júl. 30. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 EagleHUN ***** válasza:

Egy 2014-es link szerint pont hogy először sikerült energia pozitívba kijönni az emberiségnek egy fúziós kísérletből:

[link]


Igaz az általad megosztott cikkben még 2016-os bejegyzés is van.

És bár nem olvastam részletesen végig az egészet csak futólag (főcímeket főlg) és kereséssel, egyikkel sem találtam benne olyat hogy abbahagyták volna.

2018. júl. 30. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
During this period a number of experiments were worked into the process under the National Ignition Campaign, with the goal of reaching ignition just after the laser reached full power, some time in the second half of 2012. The Campaign officially ended in September 2012, at about ​1⁄10 the conditions needed for ignition.[7] Experiments since then have pushed this closer to ​1⁄3, but considerable theoretical and practical work is required if the system is ever to reach ignition.[8] Since 2012, NIF has been used primarily for materials science and weapons research.
2018. júl. 30. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Igen, nagy hír volt akkoriban, hogy több energia jött ki a plazmából, mint amit a plazma elnyelt a lézer energiájából, de a gyújtást nem sikerült elérni. Sőt, a plazma által elnyelt energia jóval kisebb, mint az ami a lézer üzemeltetéséhez kell, és innen nézve már negatív az energiamérleg.

Végül arra a következtetésre jutottak, hogy ezzel a berendezéssel nem is lehet a gyújtást elérni.



A memo sent on 29 September 2013 by Ed Moses describes a fusion shot that took place at 5:15 a.m. on 28 September. It produced 5×1015 neutrons, 75% more than any previous shot. Alpha heating, a key component of ignition, was clearly seen. It also noted that the reaction released more energy than the "energy being absorbed by the fuel", a condition the memo referred to as "scientific breakeven".[104] This received significant press coverage as it appeared to suggest a key threshold had been achieved, which was referred to as a "milestone".[105]


However, a number of researchers pointed out that the experiment was far below ignition, and did not represent a breakthrough as reported.[106] Others noted that the definition of breakeven as recorded in many references, and directly stated by Moses in the past, was when the fusion output was equal to the laser input. In this release, the term was changed to refer to the energy deposited in the fuel, not the energy of the laser.[107] The method used to reach these levels, known as the "high foot", is not suitable for general ignition, and as a result, it is still unclear whether NIF will ever reach this goal.[108]


Since that time, NIF has returned to materials studies...

2018. júl. 30. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Visszatérve az eredeti kérdéshez. Jó esély van rá, hogy az ITER sem fogja elérni a gyújtást (mindazon állapotok együttese, amikor a fúziós reakció önfenntartóvá válik és nem kell neki külső fűtés), de nem is fog leolvadni.

Azt pontosan tudják a mérnökök, hogy milyen hőmérsékleti viszonyokkal kell ott megküzdeni, és ahhoz milyen hűtés kell.


Az ITER nem erőmű. Nem fog áramot termelni, az nem is volt a céljai között soha. Az ITER egy kísérleti berendezés, amin egy jövőbeli fúziós erőmű elemeit tesztelni lehet.

2018. júl. 30. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!