Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A permetcseppet felmelegíti a...

A permetcseppet felmelegíti a levegő kiszóráskor?

Figyelt kérdés

Valahol olvastam régebben, hogy nyugodtan lehet bármilyen hideg vízzel bekeverni a növényvédőszert, mert a meleg levegő úgyis felmelegíti valamennyire, az apró cseppméret és a sebesség miatt.


Ez lehetne egy fizikai példa:

permetlé szemcsemérete 0,3 mm

motoros gép légszállítási sebessége 120 m/s

lehet tiszta vízzel számolni, nagy különbség nincs

Kérdés: mennyire melegszik fel a permetszemcse 2 m-es útja alatt? (Egy hozzávetőleg számítás is megteszi, vagy akár valós ismereteken alapuló tippelés is.)


2018. jún. 22. 11:09
 1/3 anonim ***** válasza:
Szerintem mivel a "légszállító" értelemszerűen nyomással dolgozik, majd az összenyomott levegő hirtelen kitágul, ezért egyértelmű hogy energia csökkenés fog fellépni, nem pedig növekedés! Az apró cseppméret pedig a párolgást segíti elő, ami szintúgy hőelvonással jár!
2018. jún. 22. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nem nyomással dolgozik, hanem ventilátorral.

A párolgás amúgy logikus elgondolás, ez nem jutott eszembe. De ilyen alapon az is logikusnak tűnik, hogy a meleg levegő, vagy akár a súrlódás felmelegíti a cseppet.

Abból kiindulva, hogy a felhőkben a vízpára nyáron is mindig nagyon hideg (fagypontközeli vagy éppen jég). Mégis előfordul nyáron, hogy a permethez képest nagy cseppméretű eső kellemesen langyos, ahogy esés közben felmelegszik a lenti meleg levegőben.

2018. jún. 22. 14:54
 3/3 anonim ***** válasza:

"mert a meleg levegő úgyis felmelegíti valamennyire, az apró cseppméret és a sebesség miatt"


Sétálj át egy párakapu alatt, és gyakorlati tapasztalatod is lesz arról, amiről most csak elméletben gondolkozol.

[link]

Ha mégis csak az elméleti síkon maradnál, akkor segítségül az elméleti megfontolásokhoz még hozzátenném, hogy a víz sűrűsége durván ezerszerese a levegő sűrűségének, és a víz fajhője is négyszer nagyobb mint a levegő fajhője.

Tehát minden az ellen szól, hogy a kis sűrűségű és kis fajhőjű levegő jelentősen(!) felmelegítse a nagy fajsúlyú és nagy fajhőjű vizet. És ugye a párolgásról még nem beszéltünk.

De nem kell ennyire félteni a növényeket.

Amikor a 40 fokos kánikulában kerekedik egy nagy záporeső, zivatar, és percekig mintha dézsából öntenék a vizet (vagy jéggel együtt esik az eső, olyan hideg a víz) akkor sem lesz magától a hideg víztől semmi baja a növényzetnek. (Csak esetleg jégkár lesz, de azt a jégszemek ütése okozza!)

2018. jún. 28. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!