Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az acél edzésénél többször...

Az acél edzésénél többször fel kell heviteni és többször kalapálni, vagy elég 1x felheviteni és kalapálni? (konkrét példák: RWL34, N690, X50CrMoV15 amiket edzeni fogok)

Figyelt kérdés
Azt az acélt amit lassan kell lehüteni,azt jó szabad levegőn hüteni?
2018. júl. 8. 13:59
1 2
 1/13 Roflkopter ***** válasza:
Miért kéne kalapálni? Mellesleg a levegőn való lehűtés nem edzés, hanem normalizálás, amiket főként szerkezeti acéloknál alkalmaznak, a fenti három anyag pedig szerszámacél, tehát edzeni kell + megereszteni, a hűtést lehetőleg olajban vagy vízben elvégezni.
2018. júl. 8. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
ha tanulni akarsz ajánlom a History-n futó remek sorozatot, a Tűzben edzett-et. Én minden nap nézem, ott csak edzenek és kalapálnak
2018. júl. 8. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, kérdező, hogy nem igazán vagy tisztában a hőkezelési eljárások anyagtudományi alapjaival, így nem látod, hogy értelmetlen, amit kérdezel. A kovácsmesterek egyrészt a formára munkálás, másrészt a vasdarabok összeillesztése miatt szoktak szórakozni a kalapálással, egy edzés (ausztenitesítés + kritikus sebességű hűtés) esetében erre nincsen szükség.


Az első válaszoló jókat írt, levegőn hűteni csak speciális esetekben (nemesítés, szemcsedurvító hőkezelés, bainites hőkezelés, esetleg teljes lágyítás, illetve speciális edzési módszereknél) szoktunk.


Szerszámacéloknál általában az edzés+feszültségmentesítés+megeresztés kombó válik be. Az edzéshez kapcsolódóan fontos tudni, hogy a rossz hővezető képesség miatt óvatosan, lassan (esetleg lépcsősen, de az bonyolultabb) kell elvégezni az edzési hőmérsékletre való felhevítést. Az erős ötvözöttség miatt kis sebességű hűtésre van szükség, én az olajat ajánlom, hacsak nem tartasz gázsugaras vákuumkemencét a sufniban. :D


Ha pl. az RWL-34 acélnak utánaolvasol a neten, láthatod, hogy 1000°C fölé kell hevíteni, ez pedig egy sima hőkezelő kemencével nehezen valósítható meg. Tehát nem árt beszerezned előtte a megfelelő „szerszámokat”.


Azt sem árt tudni, hogy önmagában a megadott keménység elérése nem garantál magas minőséget. A szívósság legalább ugyanolyan fontos, az pedig az ausztenitesítési folyamat optimalizálásával maxolható ki. Ezt általában lépcsős edzéssel oldják meg (olvass utána, ha érdekel, nem olyan bonyolult), de ha jól és óvatosan csinálod, akkor sima edzéssel is megvalósítható a dolog. Lényeg, hogy el kell kerülni a szemcsedurvulást.


Az edzést a feszültségmentesítés követi. Hosszú (több órás) hőntartás kb. 200°C-on, majd lassú hűtés. De ezt a lépést akár ki is hagyhatod.


Az említett RWL-34 megeresztését valamivel alacsonyabb hőmérsékleten, 170-175°C-on érdemes megcsinálni. Ez igazából egy nagyon egyszerű, hevítés-hőntartás-lehűtés hőciklus. Jelen esetben egy alacsony hőmérsékleten végzett megeresztésről beszélünk, ami a belső feszültségek csökkentésére jó anélkül, hogy a keménység számottevően romlana. Hőntartási idő itt 2 óra. Ilyen „alacsony” hőmérsékleten elvileg nincs megeresztési elridegedés, de azért a helyedben nem hűteném túl lassan.


Ezenkívül még lehet csinálni ún. kérgesítő hőkezeléseket. Ezek fokozzák a felület kopáspállóságát, de házi körülmények között igen nehéz megcsinálni őket, plusz gondolom nem is akarsz túl sokat bíbelődni a dologgal.

2018. júl. 8. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Itt válaszolok a kérdező privátjára, hátha másoknak is hasznos lesz. :)


„hello ,kosz a valaszt,vizbe olajba mennyi ideig kell tartani?hány fokosba? azért forro vizbe lassabban hül le mint hidegbe nem?vagy mindegy?”

Eltérő lehet a hűtési idő, elsősorban attól függ, hogy milyen edzőolajat veszel. Természetesen alap, hogy magas lobbanáspontú olajat vegyél és nagy mennyiségben szétterítve használd, a belobbanás/gyulladás elkerülése érdekében. Itt alapvetően erősen és többszörösen ötvözött acélokról van szó, úgyhogy mindenképp valamilyen nehéz olajat ajánlok. Ezekhez annyira sajnos nem értek, de ha boltban veszed, az eladó biztos tud segíteni. És igen, forró vízben lassabban hűl a cucc, mint hidegben, de neked ezeket nem vízben kell hűtened, hanem olajban. Edzés és lehetőleg megeresztés után is.


„és amugy ha egyiket se kalapálni,mi dolgom van még?”

Azon kívül, amit már leírtam, semmi. Kalapálást felejtsd el. A hőkezelő eljárások hevítésből, hőntartásból és hűtésből állnak.



„ugy akarom hogy edzés elött lecsiszolom és megcsinalom az alakot,majd edzes utan elezem flexel.”

Szerintem célszerű lenne mindent edzés után csinálni.


„a többit leirom,javits ki kérlek ha nem jo:

N690 : felhevités 1030-1080fokig.

olaj hutes,hogy lassan v vmi nincs odairva

2x1ora meresztes,tablazat ott van rola.”

Jól nézted, bár nem meresztés, hanem megeresztés. :D Az olajhűtés közepes gyors hűtést jelent, ennek alapján be lehet lőni a hűtési időt. Többit már leírtam fentebb.


„viszont mennyi ideig kell felhevitve lennie?(mindegyiknél érdekelne) mennyi ideig izzon?addig üsd a vasat amig meleg? mennyi ideig maradjön 1000fokos kb?”

Bőven elég, ha nagyon rövid ideig (pár perc) hagyod csak izzani. A lényeg a hőmérsékleten van, nem az izzítás által megváltoztatható állapottényezőkön. Mindegyikre vonatkozik persze.


„utána hütés után egyböl kell berakni sütöbe x fokra y orára vagy várni vele kicsit?”

Ha az edzés utáni hűtést követő lépésre gondolsz, azaz a megeresztési folyamat izzítására, akkor érdemes néhány percet várni, többet nem kell. Megeresztés utáni hűtést értelemszerűen nem követ már más.


„X50CrMoV15:

1050 1060 fok,nem tudom meddig maradjon izzásban

megeresztés utána oda van irva,illetve előtte olaj hutes,gyorsan lassan nincs odairva

és egyiknél se akarom hogy lágyabb legyen.”

Edzési hőmérséklet inkább 980-1050°C, bár nem ezen fog múlni. Megeresztési idő 2 óra, megeresztési hőmérséklet 150-160°C. A hűtési sebességre és az izzításra már válaszoltam fentebb.

2018. júl. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Gábor t ***** válasza:
A kovácsolás (kalapálás) a legjobb amit az acéllal tehetsz.A lassan hűtés történhet kemencében is.
2018. júl. 9. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Veidt! A paramo 150 TK jo lesz? fogalmam nincs hogy honna érdemes venni,illetve h milyenek a tulajdonságai ezeknek.

mindhez olyan kell amit leirtál?

Magas viszkozitásindexű hőközlőolaj. Kiváló hőtechnikai jellemzőinek köszönhetően kitünő hőátadást biztosít. Az edző olajfürdő maximális hőmérséklete 150°C. Emelt hő ellenállásal rendelkezik, biztosirtja a munkadarab szerkezetének egyenletes átrendeződését. Elpárolgása alacsony, használható hőközlő olajként hosszabb idejű közvetett hevítésre zárt rendszerben 315°C-ig, nyílt rendszerben 230°C-ig. Ezt irták a paramo rol,milyen konkrét tipusut vegyek?

2018. júl. 9. 20:36
 7/13 A kérdező kommentje:

Wadmalac! A kalapálás lényegileg nem az edzéshez tartozó dolog.

Anyagszerkezetet befolyásol, de nem a hőkezelés része.

Sok anyag hosszú hőntartással durvaszemcséssé alakul, a kovácsolással ez megakadályozható, plusz az javítja a szilárdságot is és a darab alakját követő szálszerkezet létrejöttét. Szóval kiegészíti a hőkezelést, de nem része annak.

Ez alatt milyen fajta acélokra gondolsz?ezeket meddig kell kalapálni és többször fel kell heviteni és megkalapálni? youtubeon ezt láttam: de itt gondolom csak az alakja miatt tette,bár látom,hogy mikor üti,mintha kitörnének belőle darabok a gyürünél,ez mitöl van? valaki le tudná irni hogy itt mi történik? https://www.youtube.com/watch?v=1rEE7mBspVE

2018. júl. 9. 22:00
 8/13 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=ddu6D0pyx04

ennyire törékennyé válik ? akkor ezt ki tudom használni alak formálásra anélkül hogy rontanék a jó tulajdonságain,ront valamin?

2018. júl. 9. 22:07
 9/13 anonim ***** válasza:

#5: Kalapálni itt teljesen felesleges, nincs szükség nyújtásra vagy vasdarabok összeillesztésére. A lassú hűtés történhetne kemencében is, de egyrészt ez indokolatlan és felesleges időveszteség ebben az esetben, másrészt pedig a kérdező nem is rendelkezik olyan kemencével, ami kellene hozzá.


Kérdező!

Kalapálhatsz, ha akarsz, de az általad használt ötvözeteknél ennek nincs sok értelme.


Az olajokról: amiket általánosságban írtam, az mindegyikre vonatkozik. A Paramo TK 150 nem lesz jó, hisz oda van írva, hogy olyan hőmérsékleten már bőven nem használható, mint ami neked kell az edzéshez. Konkrét típust nem tudok javasolni, ahogy mondtam ezekhez nem értek, de szakboltokban az eladók igen.


Privátodra válaszolva.

„egyébként azok alatt a pár percek alatt ugy megis kb mennyit ertesz?”

Kb. 5 perc.


„X50CrMoV15 nem 160-190 fok a megeresztés és az edzés nem 1050 - 1060?”

Nem. Azok a jó adatok, amiket írtam.


„de én nem az egész négyzet alaku lapot akarom megedzeni hanem csak a kivágott kés alakot”

Azért lenne jobb előtte edzeni, hogy a kimunkálás során a legminimálisabb mértékben se romoljon pl. az anyag felületminősége a csiszolástól.


„célszerü edzés meresztés után csinálni?”

Ezt nem teljesen értem, de igen, célszerű edzés után megeresztést is csinálni, ha erre gondolsz.


„tisztább kép: felhevites,varok x percet(pl 2perc) olajba rakom,megvarok 2 percet hogy huljon,de miutan beleraktam az olajba ki is vegyem egybol vagy meddig legyen benne? lemosom vagy letorlom rola az olajat?aztán megeresztés,sütőbe,aztán megin lehütöm olajba. ennyi?”

Igen, lényegében ennyi, de inkább 5 percet hagynék a művelek között. Hűtési időről már írtam, hogy az edzőolaj típusától függ. Eladó majd ebben is segít. Egyből ne vedd ki, mert még ha le is hűl, romolhat a felületminőség és ezáltal növekedni fog a feszültségállapot (=repedésveszély). Próbálj meg keresni neten olyan boltot, ami ilyeneket árul. Biztos hogy vannak, de nekem most nincs időm erre.

2018. júl. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Gábor t ***** válasza:
Szia, 9. A kovácsolással sűríted az anyag szerkezetét. Minden más folyamattal meg szakítod a szerkezetet. Pl. nézd meg hogyan készül egy jó minőségű villás kulcs . Vagy akár egy főtengely egy motorban,autóknál maradva , lengőkar (ahol nem lemez) vagy hajtókar. Szóval kovácsolással Nem csak patkót lehet gyártani , hanem komoly szerszámokat és gépelemeket. Bár igaz, hogy drága mert ezt egy cnc maró és hőkezelés nem tudja (és meg néztem a viki sem írja) De aki a fém iparban járatos az tudja és tanulta, hogy a kovácsolással sokat lehet javítani az anyag szerkezetén.
2018. júl. 10. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!