Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mely képlettel lehet kiszámolni?

Mely képlettel lehet kiszámolni?

Figyelt kérdés

Adott egy 30m3-es szoba 29C fokos levegővel.

Ha beviszek a szobába pl 5L -20C-os vizet üvegekbe amik tegyük fel 1 óra alatt melegedne fel 0 fokra akkor a szoba ezáltal hány fokra hűlt le?

Kellene nekem a képletbe mindent bele venni, hogy tudjam variálni és leírás is kellene, hogy mi mi és egy példa. Ha valaki ért ezekhez és lenne kedve lepötyögni nekem, megköszönném. :)


Kellene hogy a képletbe benne legyen és variálni tudjam a következőket:

Szoba légköbmétere

Szoba hővesztesége (legyen egy átlagos érték)

Szoba hőmérséklete (lehet kelvin is ha úgy jobb a képletbe betenni majd én átszámolom)

Víz mennyisége

Víz hőmérséklete

Víz felmelegedési ideje adott hőmérsékletre (ezt nem kell kiszámolni én adom meg mivel én variálom a víz 'tartály' felületének változtatásával)

Víz felmelegedési hőmérséklete adott pontra (ezt sem kell kiszámolni én adom meg)


Ezen értékekből már kilehet megközelítőleg számolni vagy kel hozzá még valami?

Ezeket Excelbe fogom bevinni, hogy magától számolja egy projekthez kell.

Köszönöm!


2018. aug. 6. 13:09
 1/4 Walter_Dornberger ***** válasza:

A víz által leadott energia (cviz*mviz*deltaTviz) = a levegő által felvett energia (clevegő * m levegő * deltaTlev) -+ a falakon át távozó/bejövő energia.


Ebből is látható, hogy amennyiben a falak nem szigetelőek, a rendszer egy késleltetéssel (szoba hőkapacitása) működő lehűlés. Ez a hőtani kérdésekben járatos emberek számára sem egyszerű feladat, megoldása a hőátadás alapegyenleteinek (differenciálegyenlet rendszere vezet, x,y,z,t változókkal, egyszerűsítésekkel, különösen pontba koncentrálással t változó szerinti másodrendű diff egyenletre vezet.

itt vesézik ki ezt:

[link]



Ezért ennek megoldása éretsségis keretek közt akkor van ha a falakat szigetelőnek tekintjük, vagyis azon sem ki sem be nem megy energia, és csak a végső (végtelen idő után állandósult) állapot a kérdés. Ha a hőmérséklet idő függvény a kérdés, akkor az előbb utalt dif egyenlet megoldása a mértékadó.


Ilyen módosításokkal ebben a keretben egy választ próbálok adni a kérdésekre:



A kialakuló hőmérséklet (mindkét delta t-ben benne van) a c*m szorzatok arányában a kezdeti hőmérsékletkülönbség felosztása.

cx az x anyag (víz/levegő) állandó nyomáson mért fajhője.

mx az x anyag tömege.


Levegőnél az átlagsűséggel lehet számoln m = ró*V.

víznél is át kell váltani a térfogatot tömegre.

Amennyiben a szobában van hőveszteség, akkor az biztos , hogy kellően sok időt eltöltve mind a víz mind a szoba a külső hőmérsékletre hűl/melegszik.


Azzal hogy a "víz felmelegedési ideje" nem sok mindent lehet kezdeni, mert az energia mennyiséget nem időegységben mérjük.


Egyszerű kérdés, de komoly matek van mögötte. biztosan ezt akarod?

2018. aug. 6. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"Ha beviszek a szobába pl 5L -20C-os vizet üvegekbe amik tegyük fel 1 óra alatt melegedne fel 0 fokra..."

Azt hogy csinálod? Mifelénk ilyen hőmérsékleten szilárd a víz, és jégnek hívjuk. :D

Szóval, kell a jég fajhője, olvadáshője is, ha jól gondolom.

2018. aug. 6. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Na jó inkább hagyjuk, ez nekem már túl bonyolult. :D

Szerintem inkább puding próbája az evés utat fogom választani és majd figyelem a hőmérsékletet.

De köszönöm a válaszaitokat adtam rájuk egy-egy tetszik-et.

További szép napot Mérnökurak/hölgyek. :D

2018. aug. 6. 16:25
 4/4 anonim ***** válasza:

Az 1-es a hőtani részt leírta, de hol marad az áramlástan.

Azt ugye ti sem gondoltátok komolyan, hogy egy 3,30 x 3,30-as szobát egy kanna jég lehűt.


Úgyhogy kell az áramlástan integro-differenciálegyenlet-rendszere is.

Egyébként is a tranziens folyamat is jelentős idő szempontjából. Mert ha beszereltetsz egy klímát a szobádba, nem csak az érdekel, hogy mi lesz az egyenlet asszimptotikus megoldása, hanem az is, hogy a kívánt hőmérséklet adott hibahatáron belűl mennyi idő alatt lesz elérve.

Az ilyen rendszerek időlefolyása egyébként tipikusan exponenciális, negatív argumentummal.


Ha modern hő -és áramlástani számítás kell, akkor a véges-térfogatok-módszere jöhet elő. Ehhez vannak jó drága szoftverek, azokkal lehet ilyen numerikus számításokat, szimulációkat végezni.


De ez mérnöki feladat, és azok közül is csak kevesen értenek hozzá.

2018. aug. 7. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!