Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen módokon alkalmaztad a...

Brain Storming kérdése:

Milyen módokon alkalmaztad a matematikát az életedben felbukkant problémák megoldásához?

Figyelt kérdés

Olyasmikre gondolok, mint pl. amikor anoo (még az internet hétköznapisága előtt) országúti kerékpáros edzésben meg akartam tudni, hogy néhány versenyszerű felmérési adatból (ahol adottak voltak a távok és az azokon elért átlagsebességek), milyen távokon milyen maximálisan elérhető átlagsebességekre számíthatok. Ábrázoltam ezeket egy táv/átlagsebesség grafikonon, ami pár adatból már egy hiperbola alakú görbét adott (ami az 1/x fv. 1. térnegyedben alkotott, vagy közismertebben talán a fordított arányosság függvénye). A görbe kiegészítésével (folytonossá tételével), megfelelően nagy méretű (A4-es) grafikonról már 1% körüli pontossággal tudtam előre jelezni a táv/várható legnagyobb elérhető átlagsebesség teljesítményeket. ... Évekkel később bukkantam rá egy "Peter-Riegel-formulára", ami egyszerű úgy írta le, hogy a "táv duplázásakor a várható idő 6%-kal csökken". (Több kalkulátor is van erről a neten.)

A formula:

T2=T1×(D2÷D1)^1.06

T1: D1 távon elért idő;

T2: D2 távra előrejelzett idő.

A kalkulátort használva hasonlóan közeli értékeket kaptam. :)

... És volt még jó néhány hasonló. :)



2018. szept. 25. 23:11
 1/10 anonim ***** válasza:
77%
Epitkezeskor pitagorasz tetel hasznalata hogy derekszogu legyen a haz alapja.
2018. szept. 25. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát ezt elmondani sem tudom, annyi mindenhez jól jön. Munkámról nem is beszélve, mert ott aztán dögivel. De maradjunk az otthoni témáknál.

Ha már bringa szóba került, készítettem egy excel táblázatot, ami kerékméret és lánckerék fogszámok alapján megadja az ideális pedálfordulathoz tartozó megfelelő áttétel-választást és az ahhoz tartozó sebességeket. Mondjuk ez aztán nem egy nagy matematika.


Geometriai számításra már ezernyi alkalomból volt szükség, a szögfüggvények közel olyan jó barátok ,mint a gugli.


De volt már rá példa, hogy szélsőérték-számítás kellett valamihez, vidáman elderiválgattam rajta.


Hirtelen nem jut több eszembe, de nem azért, mert nem használom, hanem mert annyit, hogy nem tudok mit kiválogatni. A matek és fizika is napi szinten hasznos része az életemnek.

A fizika apróságokban is. Csak az utcán sétálva, mindenről, amit látok, gyakran valami fizikai téma ugrik be.

Csak egy apró példa.

Pár éve Pesten vezetve a kocsisor villamossínes szakaszon haladt, elég jó tempóval, de megláttam, hogy a sor elöl megtorpant és a kocsik előttem egyre hirtelenebben fékeznek, ahogy a reakcióidejük miatt egyre rövidebb idejük volt kapcsolni. Észrevettem, hogy az előttem haladó kocsi két kerékkel a bitumenen, de kettővel a sínen fut. Abban a pillanatban húztam is a kormányt, hogy én ne legyek sínen és tükörbe nézve és látva, hogy mögöttem van fékhossz dögivel, nyomtam is az izmos féket, mert tudtam, hogy az előttem haladó keresztbe fog állni az eltérő súrlódás miatt.

Meg is tette, ahogy illik, még át is csúszott a szembesávba és koccant. Addigra én már meg is álltam.

Utólag gondoltam bele, hogy az egész folyamat gyakorlatilag erőábrák, súrlódás, gyorsulás, tömegközéppont, pályagörbék képében futott le a fejemben.


Alapból elég elemző látásmódom van, ez az elemző gondolat meg mi másban futhatna, mint matek meg fizika.

2018. szept. 26. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
89%

Sokféle módon. Azt nem írom le, hány helyen, mert nem az volt a kérdés. Szóval van, hogy direkt ki kell számolnom valamit. Régen papíron, ma géppel. Aztán van, hogy alaposan meg kell fontolnom, ehhez már nem szimpla képletek, hanem a matematikában való jártasság szükséges. Gyakori, hogy a matematikai gondolkodásmóddal lehet megérteni problémákat, rájönni mi összetartozó és mi különválasztandó. És sokszor egyszerű (a hétköznapi problémára irányuló) gondolatok során öntudatlanul alkalmazok matematikai gondolkodásmódot (precizitást). Anélkül talán hozzá se tudnék kezdeni. A matematika kellő ismerete életmóddá válik, amit el sem hisz az, akinek ez nem sajátja.

De például (áttételesen) ide tartozik az is, hogy a matematikában megszokott "nem elhisszük, hanem meggondoljuk" szemlélet alapján fontolunk meg változatos, akár világnézeti vagy politikai kérdéseket is, és jutunk olyan álláspontra, amire mások nem tudnak. Persze az alkalmazás nyilvánvalósága és fontossága rendkívül eltérő, gyakran keveredik is más területek szemléletével (mint például fizika, biológia, de akár művészetek).

Nem tudok elképzelni minőségi életet e szemléletmód nélkül. Boldog életet igen, de ott más szabályok érvényesülnek.

2018. szept. 26. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Wadmalac ***** válasza:
63%

"Nem tudok elképzelni minőségi életet e szemléletmód nélkül."

Talán ebben a mondatban van a lényeg.

Az, hogy egy megfelelő tudományos tudás lehetőséget ad egy arra alapuló szemléletmódra, sokkal inkább ez a fontos, nem az, hogy magukat a tudományos képleteket hányszor kell alkalmazni.

A tudomány megtanít a megoldandó problémákat megfelelő absztrakcióval modellezni magunkban és azzal lehet a legbiztosabban megoldást találni rájuk.

2018. szept. 26. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Én mérnökként minden nap használom. Sokszor a megtanult "levezetések" eredményét (és közelítő megoldásait), sokszor hozzá kell "nyúlni" az eredeti diff. egyenlethez. De számtalan esetben akár otthon is használom.


Konkrétan tegnapi "vacsora" probléma: savanyúság recept 5 liter vízhez adjál hozzá 3 dl 10%-os ecetet, de nekem csak 2 liter víz kellett, és 20%-os ecetem volt otthon, hogyan keverjem, hogy azt kapjam ami a receptben van.

2018. szept. 26. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
#5: és kimérted hozzá a 0,6 decit? :)
2018. szept. 27. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
#5-ös, ez tetszett, tök jó gyakorlatias kis kémia/matek feladat! :D
2018. szept. 27. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az átlagos diákjaimmal az aránypár elég a kémia tanításhoz.

A nem átlagosaknál meg szükség van a differenciálegyenletekre is...

2018. szept. 27. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Wadmalac: Mivel az ecet sűrűsége "gyakorlatilag" 1 g/cm3 így egy jobb konyhamérlegen elég egyszerű kimérni akár 0,6dl-t is :) Na ez itt megint egy kis matek (meg fizika),hogy hogyan mérjünk ki 0,6dl ecetet:)
2018. szept. 27. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:

#9: Voliá. :D

És ha csak egy 5 és egy 3 centes poharad van a kiméréshez, mérleg nincs?

2018. szept. 28. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!