Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi pára távozik naponta...

Ritmoki kérdése:

Mennyi pára távozik naponta egy ház falain át diffúzió útján?

Figyelt kérdés
Kíváncsi vagyok, hogy a házunk falain keresztül kilogrammban mennyi pára távozik naponta, hogyha egyáltalán nem lenne légcsere? Ki lehet ezt számolni? Például a mi házunk alfa téglából épült, a B30-as időkből való, de nagylyukú. Ugyan 29cm vastag, de ebből kb 21cm levegő, és nyolcszor kell a párának átmennie az 1cm-es kerámia lemezen, tehát páratechnikailag olyan, mintha 8cm vastag tömör tégla lenne. A házunk falainak szerkezete belülről kifelé: 0.5mm mészfesték, 1cm mész-cement vakolat, alfa tégla (8cm tömör téglának megfelelő), 2cm perlites vakolat, 0.5cm kőporos nemesvakolat. Tud valaki ebben segíteni?

2018. dec. 19. 18:13
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

#10 Az egy négyzetméterre csak 30 liter /nap, az nem olyan sok. Sőt kevés.


Egyik megközelítés: ismered a diffúziósebességet nyugvó levegőben, pl. az ammónium-klorid előállításos kísérlet demonstrálja: https://www.youtube.com/watch?v=Rf9j0ztzcs4 (A nagyságrendet demonstrálja, mármint, és ugye itt 0 körüli a páranyomás a reakció helyén) A páradiffúziós ellelnállási szám relatívan, a levegőhöz képest adja meg a diffúziósebességet, tömör téglára ez 30 körüli. Azaz 6 centi tégla = 180 cm levegő. Számomra nem hihetetlen, hogy a 30 l vízgőz, ami 3 centi vastag réteg csak, egy egész nap alatt ne tudna átdiffundálni nem egész két méternyi álló levegőn. Sőt érzésem szerint ez még kevésnek is tűnik.


A másik megközelítés, hogy a diffúzió szempontjából mindegy, hogy ez túlnyomás vagy csak parciális nyomáskülönbség. És a vízpára molekulaméretben nem tér el túlságosan a levegőétől, tehát jellemzően-nagyságrendileg amennyi levegő diffundál túlnyomástól, kb. ugyanannyi vízpára diffundál a parciális nyomáskülönbségtől.

Hogy egy téglafalú tartály mennyire "ereszt"', arra volt Övegesnek egy olyan kísérlete, hogy két üvegcsonkot ragasztózott egy tégla átellenes végébe, majd viasszal tömítette a pólusokat. Ezután az egyig üvegcsőbe belefújva a másik (szűkített) csővel el lehetett fúrni egy gyertyát. Vagy másik példa, az eltérő diffúziósebesség miatt kialakuló nyomáskülönbség, itt is látszik, milyen átjárható a cserép. Itt egy videó, itt valami kerámiafélét használnak, én agyaggal csináltam meg, ugyanilyen - az intuíción számára meglepően gyors - a folyamat: https://www.youtube.com/watch?v=nuADfRR9Yto


Szóval nekem még kevésnek is tűnik a kérdező által számolt érték - bevallom az elején én is csak idéztem a "hivatalos" válaszokat, lusta voltam utánaszámolni, de a kérdező "felnyitotta a szememet" :)

2019. jan. 8. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Én egy gyakorlati példát szeretnék hozni.

Hibás szerkezeti rétegrend és hibás kivitelezés eredményeként a szerkezetben lecsapódó pára "beázást" tudott produkálni.

A törölközővel összegyűjtött víz több mint 5 liter volt naponta. (társasház nappali-konyha-étkező)

2019. jan. 8. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
Bárki megmérheti. Végeztem egy kísérletet, hogy kiderítsem, mennyi páravándorlás reális. A kísérlet egyszerű: 3 hónapja feltöltöttem 4 db befőttes üveget félig vízzel, megjelöltem a víz szintjét, melléírtam a dátumot. Az üvegek tetejét különböző anyagokkal zártam le: 1. 5cm EPS normál, 2. 5cm EPS homlokzati, 3. 6cm kisméretű vörös tégla, 4. 3cm XPS. A nyílást szilikonnal tömítettem (az üvegek száját körbeszilikonoztam és rányomtam a lapokat). Az egészet ráraktam egy deszkára, és a deszkát ráraktam a radiátorra, hogy megnöveljem az üvegekben a páranyomást és ezáltal egy kicsit felgyorsítsam a folyamatot. A radiátor csak langyos volt (és az is csak este és reggel). Eltelt 3 hónap, újra megjelöltem az új vízszinteket, és megmértem a deltát. Az eredmény: vízsszintcsökkenés 5cm EPS normál: 4mm, 5cm EPS homlokzati 3mm, 6cm kistégla 6mm, 3cm XPS 2,5mm. Az anyagok között a következő páradiffúziós arányok adódtak (figyelembe véve az anyagok vastagság különbségét is): ha a téglát vesszük 15-nek, akkor EPS normál 27, EPS homlokzati 36, XPS 72. Ez nagyságrendileg nagyjából megfelel annak, amit adatlapokban is olvasni (EPS 20-40, XPS 80-100). Legalábbis az arányok nagyjából stimmelnek. A téglás üvegből 1.59 cl víz fogyott (üveg belső alapterület nagysága*hiányzó vízoszlop magassága). Mindez 90 nap alatt. A párolgó felület nagysága az üvegekben kb 44cm2 volt (az üveg nyílás felületét megszoroztam 1.5-tel, mert itt a pára nem csak párhuzamosan, hanem széttartóan tudott a lemezekben diffundálni). Az alfa téglás családi házunk esetében, amit írtam, a külső felület kb 100m2, és a kerámia vastagság 10cm. Azonos hőmérsékleti körülmények között tehát 0.0159 * 100/0.0044 *6/10 = 216 liter víz párologna el a ház falán keresztül 90 nap alatt. Ez egy nap alatt 2.4 liter. Biztos, hogy nem pontos a mérés, hiszen például radiátorra volt téve az üveg, de azért azt megmutatja, hogy nagyságrendileg hihető az az 1.3kg számított pára távozás a teljes házfalon keresztül naponta.
2020. márc. 19. 18:10
 14/14 A kérdező kommentje:
Az egésznek az apropója egyébként az volt, hogy lehőszigeteltük a házunkat. Kőzetgyapottal nem akartunk dolgozni, mert szúr, multiport nem lehetett kapni. Maradt az EPS. Végül a páraszámítások miatt a Baumit Opentherm 12 cm mellett döntöttünk. Ez sűrűn perforált EPS, direkt a páraátersztés miatt. Nem tudom, hogyha sima EPS-t tettünk volna, milyen lenne, de 3 éve folyamatosan (télen-nyáron) mérjük a párát, és a hőszigetelés óta (1 éve monitorozzuk) nincs jelentős változás. Korábban 45-55% volt egész évben, hőszigetelés után 50-60%. Ez pont ideális. Ellenben a fűtésköltség a felére ment le. Olvastam amúgy én is a biosolaron az alfa tégláról, hogy huzatos, a vízszintes járatok miatt, de szerintem ott valami más gond volt, pl kívül valahol befújt a szél, szerencsére nálunk nincs ilyen probléma.
2020. márc. 19. 18:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!