Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az üzemanyag (95-ös motorbenzi...

Az üzemanyag (95-ös motorbenzin) tűz- vagy robbanásveszélyes anyag?

Figyelt kérdés

Kérdés:


Otthon a jogszabályoknak megfelelően szeretnék tárolni 10liter üzemanyagot tartaléknak a padláson hűs napfénytől elzárt helyen, viszont fel akarom cimkézni de nem tudom, hogy tűzveszélyesnek vagy robbanásveszélyesnek jelöljem meg. Tekintettel arra, hogy a benzin alapvetően nem robbanékony hanem gyúlékony anyag és lassan ég, csak akkor robban amikor zárt térben az égésből felszabaduló gázok miatt túlnyomás keletkezik és a robbanással a benti és kinti nyomás kiegyenlítődik, de ez nem egyenlő azzal, hogy maga a benzin mint kémiai vegyület robbanásveszélyes szerintem. Nem tudom, hogy jogszabály szerint mi lenne a megfelelő jelölés vagy például ADR tartálykocsikon milyen jelölés van?


Másodlagos kérdés:


Érdekelne, hogy 10l benzin egy lakástűz esetén robbanásával okozhat e további jelentős károkat illetve a tűz jelentős kiterjedését, érdemes e 5-5l-re szétosztva külön helységben tárolni vagy felesleges?


================================================


Forrás:


Fizikai tulajdonságok:


Forráspontja a 60 és 200 °C közé esik. Mivel különböző anyagok keverékéről van szó, nem jellemezhető egyetlen forrásponttal. A motorbenzin is, mint a kőolaj származéka, frakciókra desztillálható, és az egyes frakciók arányát határozzák meg. A 70 °C-ig átdesztilláló rész például nem lehet több 50%-nál. Gőznyomása 45 és 90 kPa között változhat, a télen forgalmazott üzemanyagnak engednek meg nagyobb értéket. Sűrűsége 0,720 - 0,775 g/cm³ között változik.


================================================


Három tűzveszélyességi osztály:


(1) Robbanásveszélyes osztályba tartozik

a) a kémiai biztonságról szóló törvény szerint robbanó, fokozottan tűzveszélyes, tűzveszélyes, kismértékben tűzveszélyes anyag és keverék,

b) az a folyadék, olvadék, amelynek zárttéri lobbanáspontja 21 °C alatt van vagy nyílttéri lobbanáspontja legfeljebb 55 °C, vagy üzemi hőmérséklete nagyobb, mint a nyílttéri lobbanáspont 20°C-kal csökkentett értéke,

c) az éghető gáz, gőz, köd,

d) az a por, amely a levegővel robbanásveszélyes keveréket képez és

e) az e rendelet hatálybalépése előtt „A” vagy „B” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.


Korábbi besorolás szerint „A”: Fokozottan tűz- és robbanásveszélyes. Az az anyag, amelynek heves égése, robbanása indító gyújtásra bármely halmazállapotban bekövetkezhet.

Korábbi besorolás szerint „B”: Tűz- és robbanásveszélyes. Az a por, amely a levegővel robbanásveszélyes keveréket alkot.


(2) Tűzveszélyes osztályba tartozik

a) a szilárd éghető anyag, ha nem tartozik robbanásveszélyes osztályba,

b) a legalább 50°C nyílttéri lobbanáspontú gázolajok, tüzelőolajok, petróleum,

c) az a folyadék, olvadék, amelynek nyílttéri lobbanáspontja 55°C felett van, vagy üzemi hőmérséklete a nyílttéri lobbanáspontjánál legalább 20°C-kal kisebb,

d) az a gáz, amely önmaga nem ég, de az égést táplálja, a levegő kivételével,

e) a vonatkozó műszaki követelmény szerinti eljárással meghatározott, 150°C-nál magasabb gyulladási hőmérsékletű B-F tűzvédelmi osztályú építőanyag,

f)az a vizes diszperziós rendszer, amelynek lobbanáspontja szabványos módszerrel nem állapítható meg, és éghetőanyag-tartalma 25%-nál nagyobb, víztartalma pedig 50%-nál kisebb és

g) az e rendelet hatálybalépése előtt „C” vagy „D” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.


Korábbi besorolás szerint „C”: Tűzveszélyes. Az a folyékony anyag, amelynek gyulladási hőmérséklete legfeljebb 300 °C.

Korábbi besorolás szerint „D”: Mérsékelten tűzveszélyes. Az a szilárd anyag, amelynek gyulladási hőmérséklete legalább 300 °C.



(3) Nem tűzveszélyes osztályba tartozik

a) a nem éghető anyag,

b) az A1 vagy A2 tűzvédelmi osztályú építőanyag és

c) az e rendelet hatálybalépése előtt „E” tűzveszélyességi osztályba sorolt anyag.


Korábbi besorolás szerint „E”: Nem tűzveszélyes. Nem éghető anyag.



2019. jan. 3. 12:05
1 2
 1/14 anonim válasza:
79%
Csak gondolj azokra a menő filmekre, ahol a benzinkútnál eldobják a csikket és az egész pereputty felrobban, aztán pedig méteres lángokban áll. Szerintem mindkét címke mehet rá, baj nem lesz belőle. Az, hogy külön vagy egybe, az fogós kérdés, mert ha egybe van, akkor több ég, ha külön, akkor megvan az esélye, hogy külön-külön ég... De én egybe tárolnám amúgy, édesapukám is egybe tárolja a pincében.
2019. jan. 3. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
79%

Tényleg olyan nehéz letölteni valahonnan az adatlapját?

Mondjuk: [link]

Fokozottan tűz- és robbanásveszélyes anyag.


Nekem is van egy hasonló kollégám, mindenki hülyének nézi...

2019. jan. 3. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
89%

Nem kell túlbonyolítani: Robbanásveszélyes.

Nem tárolnám a padláson, ahova a lakástűz esetleg elérhet, és a robbanás lerombolhatja az épületet.

Egyéb lehetőségek: különálló garázs, kamra, fészer, vagy pince, verem, (szerelő-)akna, ...

Másodlagos kérdés: mindenképpen egyben, kisebb a rizikó.

NB: A hatékony épület-robbantáshoz is szétosztják a robbanóanyagot. :D

2019. jan. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat, ezek alapján akkor megy rá a Tűz- és Robbanásveszélyes matrica és veszek itthonra egy 10l-es marmonkannát.

Viszont szerintem továbbra is a padlásra rakom, mert ha elő kellene venni én lusta vagyok lemenni a pincében, másrészt ott meg is feledkezek róla hogy létezik mivel inkább csak elfeledett nagyrészt évtizedek óta nem használt dolgok vannak lent tárolva.

Elméletileg a padlás bejárata környékén nincs semmi a falon kívül amiről a tűz a padlásra terjedhetne, a fal meg nem hiszem hogy annyira felhevűlne egy lakástűznél, hogy a túloldalán a padláson meggyulladjon tőle valami, még mindig ott a legbiztonságosabb szerintem.

Vagy berakom a hűtőbe, akkor biztos nem gyullad meg :D

2019. jan. 4. 00:21
 5/14 anonim ***** válasza:
87%

Több mint 40 éve használok benzint. Visszatekintve összeszámláltam, hányszor lett volna jó, ha van a padláson 10 benzin tartaléknak. Az eredmény 0 lett. Ennyiért tényleg érdemes lenne nekem is vennem egy kannát, bele benzint, vállalni a tárolási kockázatot (nem csak tűz, de esetleg valaki felborítja, elkezd szivárogni, illetéktelen felhasználás, stb). A rendszeres ellenőrzés (megvan-e még, nem folyt ki, stb) is macerás, különben pedig értelmetlen a "tartalék".

Szóval tényleg kell az a benya a padlásra!

2019. jan. 4. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
66%
Lakásról beszélsz,ez egy társasház?
2019. jan. 4. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
78%
Ne tárold sokáig, mert meg tud romlani!
2019. jan. 4. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"Lakásról beszélsz,ez egy társasház?"

Nyilván nem társasházban lakik, mert ha ott lakna, akkor a házirend úgy lenne megírva, hogy a 4/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról előírásainak megfeleljen.

Ahol a 232. § (1) egyértelműen azt írja, hogy "Robbanásveszélyes osztályú aeroszol és I-II. tűzveszélyességi fokozatú folyadék pinceszinten, padlástérben, menekülési útvonalon nem tárolható."

Nem véletlenül ez az előírás! Persze az okoskodó hozzánemértők a saját családi házukban úgy veszélyeztetik a saját családjukat (sajnos) ahogy nekik jól esik...


[link]

2019. jan. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Én ezért is tettem fel a kérdést, hogy minnél többen minnél különbözőbb információkkal szolgálhassanak.

Akkor ezekszerint mégsem lesz a padláson benzin.

2019. jan. 5. 00:18
 10/14 anonim ***** válasza:
Örülök a döntésednek, és elnézést a kicsit erősebb fogalmazásért!
2019. jan. 7. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!