Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizikával kapcsolatos kérdés!...

Harger01 kérdése:

Fizikával kapcsolatos kérdés! Ha egy ember a földön állva 10 kg súlyú vödröt húz fel egy (építkezésen is például használatos) kötélen csigán keresztül, akkor milyen súlyerö hat a csiga felfüggesztésére? 10 kg vagy 20 kg?

Figyelt kérdés

2019. febr. 10. 17:57
1 2
 1/17 Fizikakedvelő ***** válasza:
28%
A súly nem kilogramm. SI egységeket tekintjük alapnak ami szerint N a mértékegység. A súly ami a felfüggesztést húzza,inerciarendszerben állandó jelen tudásom szerint. Így tehát ki g-t 10 m/s^2-nek véve:100 N
2019. febr. 10. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 Fizikakedvelő ***** válasza:
37%
Illetőleg a súlyerő a kötélre hat.
2019. febr. 10. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
81%

20 kg-nyi súlyerő, mivel a kötél két végén 10-10 kg lóg. Ha elengednénk a kötelet, aminek a vége fent a csigánál megakadna, akkor lenne 10 kg, mert az a 10 kg már a csigán támaszkodna. De ha lefelé húzzuk a szabad végét, akkor a duplája.

Emiatt van, hogy fordítva (a csiga van lent és felfelé húzzuk) a húzóerő kétszeresét tudjuk kifejteni a csiga rögzítésére. (Cserébe fele olyan gyorsan mozog, mint a kötél nálunk lévő vége).

2019. febr. 10. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 Fizikakedvelő ***** válasza:
Ó persze! Köszönöm a korrekciót!
2019. febr. 10. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Fizikakedvelő ***** válasza:
52%

[link]

Itt egyébként jól látható. Az a lényeg,hogy az egyik oldalon lévő vödör súlya az továbbra is 100 N. A súly gyorsuló rendszeren belül változik. S a lényeg,hogyha te húzod felfelé a tested izmaid segítsegével ahhoz,hogy egyensúlyban tartsd egyenlő nagyságú erőkifejtés szükséges. Leírtam,hogy ó persze,de nem igazán értem mit akart előző. Nem volt második súlyról szó. Csak egy 10 kg-s vödörről. Ebben a rendszerben több erő is fellép.

1.mg(ezt a vödör fejti ki)

2. Ezzel ellentétes irányú egyenlő nagyságú kötélerő(K1)

3. A kötélerő ellenereje(K2)

4.Az ember által kifejtett erő


De magát a csiga felfüggesztését tényleg nem 100 N húzza,ha emeljük a testet.

2019. febr. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

"Nem volt második súlyról szó."

De, az, amivel mi húzzuk, kb. a mi súlyunkból 10 kg-nyi, ennyivel kevesebbel nyomjuk a talajt. Vagy rá is akaszthatnánk oda egy másik 10 kg-os súlyt, ugyanaz lenne a helyzet, egyensúlyban lennének.

2019. febr. 10. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
0%

Megismétlem a kérdést? A FELFÜGGESZTÉSRE milyen súlyerő hat.

Pontosan 10 kg. Ha éppen tartod (nem mozog), akkor a vödröt 10 kg súlyerő (gravitációs erő) húzza) lefelé. Minthogy áll, hat rá egy ugyanekkora erő felfelé. Ezt a kötélen át a tartó ember biztosítja (ezért lesz ennyivel könnyebb. A kötél a tartóig felfelé megy, onnan lefelé, ezt az irányváltást a tartó biztosítja.

Ha elkezded húzni, akkor a rángatást nem számítva, rövid ideig több erő (mert a vödröt gyorsítod nulla sebességről valamekkorára, az ehhez szükséges erő a többlet, plusz a súrlódások stb.).

Mindig arra kell ügyelni, hogy - mivel egy ilyen bonyolult esetben több elem van és mindre hat erő - ne keverjük az elemekre ható erőket. Itt van gravitációs erő, kötélben ébredő ellenerő, emberre ható erő, de ezek mind nem számítanak, csak a felfüggesztésre ható erő számít. Azt kell nézni, mi tud hatni rá. az a súly, ami át van vetve rajta. Ő eg tartja a súlyt, de ez egy másik erő (nem őrá hat, hanem ő hat másra).

2019. febr. 10. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

"Megismétlem a kérdést? A FELFÜGGESZTÉSRE milyen súlyerő hat.


Pontosan 10 kg. Ha éppen tartod (nem mozog), akkor a vödröt 10 kg súlyerő (gravitációs erő) húzza) lefelé. Minthogy áll, hat rá egy ugyanekkora erő felfelé. Ezt a kötélen át a tartó ember biztosítja (ezért lesz ennyivel könnyebb. A kötél a tartóig felfelé megy, onnan lefelé, ezt az irányváltást a tartó biztosítja."

Na ezt rajzold is le, ideális nyugalmi állapotot feltételezve! Ha megvan előjelhelyesen összegezd légyszíves a reakcióerőket, és addig ismételd míg ki nem jön arra a szerencsétlen felfüggesztésre 200N. Ha bárhol elakadsz szólj!

2019. febr. 10. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

"Mindig arra kell ügyelni, hogy - mivel egy ilyen bonyolult esetben több elem van és mindre hat erő - ne keverjük az elemekre ható erőket. Itt van gravitációs erő, kötélben ébredő ellenerő, emberre ható erő, de ezek mind nem számítanak, csak a felfüggesztésre ható erő számít. Azt kell nézni, mi tud hatni rá. az a súly, ami át van vetve rajta. Ő eg tartja a súlyt, de ez egy másik erő (nem őrá hat, hanem ő hat másra)."

Ezt az eszmefuttatást erről a halandzsáról írd át légyszíves fizika-mechanika-matematika nyelvére. Talán úgy emészthetőbb lesz!

2019. febr. 10. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
52%

A váó szócskában minden benne van :-)



Minden.



Ha eljut az ember egy bizonyos bölcsességi szintre, akkor a "váó"ban hirtelen mindent megértesz. :)

2019. febr. 11. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!