Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen racionális érveitek...

Milyen racionális érveitek vannak a hűség mellett?

Figyelt kérdés
Ez evolúciósan belénk égett rög, vagy ha nulláról induló mesterséges neurhálók lennénk, akkor is ez lenne-e a helyzet?

2019. febr. 16. 23:52
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
Oké, abban bizonyára egyetértünk, hogy a házassági játékszabályokat érdemes betartani (lásd: válás jogi következményei). De vegyünk egy olyan párt, amely tagjait nem köt egymáshoz az egyház vagy az állam, ill. nincs gyerekük. Miért maradjanak hűségesek egy életen át? Arra vagyok kíváncsi, hogy létezik-e racionális magyarázat, ha nem, akkor meg miért így alakult az ember több ezer éves törzsfejlődése?
2019. febr. 17. 17:56
 12/16 anonim válasza:
Mi értelme hűtlennek lenni? Azt bárki tud. A mögött van igazi érték ha két ember évtizedeken át tartó munkája gyümölcseként egymás rezdüléseit szemük sarkából ismerik.
2019. febr. 17. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Nos megtaláltam a hiba okát kérdező! Nagyon nem értünk egyet abban, hogy a házassági játékszabályokat be kéne tartani!

Ez ugyanis egyfajta önfegyelmet követel, ez nem a te érzésed, belső igényed, ez egy puszta szabály. A szabály megszegése emberi tulajdonság. Oka lehet rá ezer is. Ez esetben például egy szimpla csábítás, ami egy nagyságrenddel előnyösebb, mint a feleségedé/férjedé. Hiszen a párod nem a világ legtökéletesebb embere, ráadásul (ha figyelsz) jó ismered a gyengéit is, ami egy ismeretlennél kizárható. Szóval ekkor nem lesz elég a tudatos szabálykövetés. Hiába bánkódsz akár utána.


Csak egyetlen megoldás létezik, ha képes vagy rá. Mondom, ha képes vagy rá, mert ez nem biztos. Kezdettől úgy alakítod az életed, hogy az mindkettőtöknek belső igénye legyen. Ez eleinte sok odafigyelést igényel, később megtanulod. A módszere mindenkinél egyéni. Vagy van képességed rá, vagy nincs. Ha van, boldog ember vagy. Azért, mert aki válni készül, az éppen egy tartós boldogtalanság miatt teszi (a hirtelen erős felindulást most hagyjuk, az egy másik történet). És még egy fontos dolog, a külső szemlélő nem biztos, hogy helyes ítéltet alkot. Nem az a fontos például, hogy sose veszekedsz, hanem ami utána jön. Ha képes vagy semlegesíteni (hogy ha eszedbe/eszébe jut, ne legyen érzelmi hatása), na akkor művésze vagy a dolognak.

És tudni érdemes: az emberek nem egyformák, van ahol a válás egy racionális és helyes döntés. Ugyanis van lehetőségünk tévedni akkor is, mikor a kapcsolatot elkövettük. Akkor is lehettünk felszínesek, hirtelen csábításnak engedők. Pedig a lényeg: képes vagy-e életedben a leghosszabb időt boldogan tölteni. Majd a legvégén ez lesz a mérce.

2019. febr. 18. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

"De vegyünk egy olyan párt, amely tagjait nem köt egymáshoz az egyház vagy az állam, ill. nincs gyerekük. Miért maradjanak hűségesek egy életen át? Arra vagyok kíváncsi, hogy létezik-e racionális magyarázat, ha nem, akkor meg miért így alakult az ember több ezer éves törzsfejlődése?"


A racionális magyarázat, hogy együtt könnyebb (persze már akivel :-) ). Pl. mindkettő keres pénzt / kap nyugdíjat, viszont csak egy a háztartás. Vagy a házimunkát is meg tudják osztani. Érted mit akarok mondani...

Meg érdekes, hogy a közhiedelemmel ellentétben házas férfiak tovább élnek, mint a nem házasok!


De egyébként mielőtt nekem estek, tudom hogy sokszor meg épp nehézség pl. egy zsémbes asszony vagy egy alkesz férj elviselése... Ilyen esetekre természetesen nem vonatkozik az, amit az előbb írtam!


Hogy miért alakult ki így, hogy a társadalom ezt tekinti "normálisnak"?

1) A gyerekek felnevelése végett.

2) Az ember nem tényekben meg racionalitásban hisz, hanem történetekben (Rollo May pszichológus ismert ennek a leírásáról). Így pl. szép sztori az is, hogy ti szerelmesek vagytok, a sors összehozott benneteket, egymás lelki társai vagytok, Isten színe előtt összeadott titeket a pap, és egymáshoz hűséges pár vagytok, akik jóban-rosszban küzdenek egymásért. Ez persze mind a fantázia szüleménye, de "haszna" a gyerekek felnevelése végett mégis volt/van. (Illetve "modern kori" haszna is van, hogy még ha nincs is gyereked, nem vagy egyedül, ami IDEÁLIS ESETBEN könnyebbség.)

3) A társadalomnak szintén az vált hasznára, hogy az emberek nem teljesen önzőek, létezik valamilyen erkölcs, pl. a férj és feleség együtt marad "jóban és rosszban". Az erkölcs nem 100%-ban tanult, valamennyire "a priori" adott.

4) Mint egy korábbi (valamiért lepontozott) válaszomban írtam, voltak társadalmak, ahol nem párok voltak, hanem a törzseben pl. együtt nevelték a gyerekeket. Meg voltak olyan társadalmak is amúgy, ahol az öregeket megölték / hátrahagyták, hogy ne legyen "gondjuk" velük. Egy XXI. századi európai ember el se tudja képzelni, hogy ilyen van. Ezek persze nem a társadalmak többsége, sőt...

2019. febr. 18. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Az még nem válóok hogy a feleségedről kiderül hogy az utcasarokra jár dolgozni és naponta tucatnyiszor megcsal. De legalább jól keres vele, fel tudja belőle nevelni a gyerekeit.


Azért érdemes együtt maradni mert két ember együttes rezsije és fogyasztása (pl élelmiszer, fűtés) kevesebb mint két szinglié. Több pénzük marad.

2019. febr. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Ui: csak saját utódot érdemes nevelni. Más porontyát nem. Az oroszlánok emiatt meg is ölik az előző falkavezér minden kölykét és sajátot nemzenek..


Embernél kicsit jobb a helyzet, mert nem csak az örökítőanyag átadása a fő cél hanem az oktatás és kultúra továbbadása is.

2019. febr. 20. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!