Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egyenlő szárú trapéznak...

Egyenlő szárú trapéznak hogyan tudon kiszámolni a másodrendű nyomatékát a súlypontra nézve?

Figyelt kérdés

2019. márc. 22. 12:47
 1/9 anonim ***** válasza:
Melyik tengelyre?
2019. márc. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

[link]

Ez alapján kiszámolod Ix-t és Iy-t, és ezek összege lesz J:

[link]

Érdemes az origót a súlypontba felvenni, és az egyik tengelyt a párhuzamos oldalakkal párhuzamosan.


Így megy?

2019. márc. 22. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

> „Melyik tengelyre?”

Gondolom, a síkjára merőleges, súlyponton áthaladó tengelyre nézve érdekli. (Amúgy jó kérdés, egyszer már én is kérdeztem erről ezt a kérdezőt.)

2019. márc. 22. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

#3-as, azt ugye tudod, hogy az általad kiszámított J igazából nem jó semmire egy trapéz szelvénynél?!


Remélem nem vetődött fel benned az a lehetőség, hogy ebből csavaróigénybevételt számolj!

2019. márc. 22. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Az y tengelyre nézve
2019. márc. 25. 10:06
 6/9 anonim ***** válasza:

"Az y tengelyre nézve"


Ez kezd egyre izgalmasabb lenni. Mit gondolsz kérdező, honnan tudjuk, hogy a te ábrádon hol van az y tengely?!


Ábrát kérünk!

2019. márc. 25. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Az világos, hogy négyszögről van szó, tehát van neki 4 csúcsa 2-2 koordinátával. Ez 8 adat. Ebből te eddig azt fixáltad, hogy

• trapéz, azaz két oldal párhuzamos, ez megszorítja, hogy a 4. csúcs csak egy olyan egyenesen lehet, ami párhuzamos az első két csúcson át fektetett egyenessel, és átmegy a harmadik csúcson: 1 adat;

• egyenlő szárú, azaz a két nem feltétlen párhuzamos oldala egyenlő hosszú: 1 adat (bár jó volna fixálni, hogy lehet-e olyan paralelogramma, ami nem téglalap);

• a koordináta tengelyek átmennek a súlyponton, ehhez egy vektorral (2 koordináta), ami a súlypontból az origóba mutat, el kell tolni az egészet: 2 adat.

Azaz összesen 4 adatot adtál meg a 8-ból, kell még 4.


Például szokás, hogy az alapok a és b hosszát, az egyik koordináta-tengellyel bezárt φ szögüket, meg mondjuk a trapéz m magasságát adják meg.


> „#3-as, azt ugye tudod, hogy az általad kiszámított J igazából nem jó semmire egy trapéz szelvénynél?!”

Jah, hogy ez nekem szól. Amikor írtad nem tudtam, és nem is érdekelt. Azt gondoltam, csak az integrálást gyakorolják, ahhoz meg meg volt a formula a Wikin… De így, hogy mondod, egész logikusan hangzik.

> „Remélem nem vetődött fel benned az a lehetőség, hogy ebből csavaróigénybevételt számolj!”

Dehogynem, éppen egy pláza szerkezetét tervezem, és ahhoz kell! (Gazdag a fantáziád…)


BTW nálatok, mérnököknél nincs valami hasonló megállapodás, mint ahogy (mindentől függetlenül) „a forgástengely maga az x tengely, vagy az y tengely” (sic!); ugyanúgy a trapéz alapjait is csak az y tengellyel párhuzamosan szabad felvenni?

2019. márc. 25. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
2019. márc. 25. 14:30
 9/9 anonim ***** válasza:

Szóval a = 50, b = 60 és m = 30. Hogy hogyan állnak a tengelyek, az meg még mindig nem látszik…


Ha az alapok az x tengellyel φ szöget zárnak be, akkor nekem

A*cos(φ)^2 + B

jön ki, ahol A = 3255625/11 ≈ 2,96e5 és B = 1357500/11 ≈ 1,23e5.

2019. márc. 25. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!