Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen jelenség miatt folyik...

Milyen jelenség miatt folyik ki a mosógép öblítő a tartályból, amint beleöntöm?

Figyelt kérdés

Itt a tartály elrendezése:

[link]

A vékony vonal az öblítő szintje, a középső levezető pedig egy cső, körben az öblítő. Sehol nincs lezárva felülről, az alsó kifolyó és a tartály is nyitott. Nem ritka, hogy amint beleöntöm, már csorog is ki alul. (Szerencsére kivehető az egész, úgyhogy már a csapban csinálom.) A felső lezáró kupak egy nagyobb keret része, ami levehető, és ilyenkor azt csinálom, hogy a két részt jól átöblítem, megütögetem, hogy ne legyen benne semmi víz vagy korábbi szutyi, de így is sokadjára marad csak benne az öblítő. Egyébként ezt sima vízzel is eljátssza.

Azt sem nagyon értem, hogy normál esetben hogyan jut az öblítő a dobba, gondolom valahogy alulról szívja be, de hogy ezt a tartályt külön a mosdóba téve önmagától is kifolyik, az rejtély.

Mit csinálok rosszul?



2019. márc. 24. 21:42
1 2
 11/15 dellfil ***** válasza:

Ugyanazon az elven működik, mint a vízsugárszivattyú.

"Sugár-szivattyú

Használnak vízsugár- és gőzsugárszivattyúkat. A munkaközeg (víz vagy gőz) felgyorsul egy szűkülő fúvókában, nyomása Bernoulli törvénye értelmében lecsökken, így felszívja a szállítandó folyadékot (vagy gázt), a keverőtérben elegyedik a munkaközeggel, mely magával ragadja, majd a keverék a diffúzoron keresztül távozik. Az egyszerű szerkezet miatt szennyezett folyadék szállítására használják, de vákuumszivattyúként gőzturbinák kondenzátorának légtelenítésére is előszeretettel alkalmazzák."

Ebből:

[link]


A középső csőben képződő nyomáscsökkenés, a harang alatti légtérben az öblítőszer szintjét a cső szája fölé emelné, ha az nem szippantaná azonnal be. Mindaddig szívja a középső cső az öblítőt, míg annak szintje a harang pereme alá nem ér, mert ekkor megszűnik a harang alatt a nyomáscsökkenés.

Mi okozza a nyomáscsökkenést a középső csőben? A "vízsugárszivattyú elv".

[link]

A képek némelyikéből kiderül hogy is működik ez.


dellfil

2019. ápr. 15. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. Ha jól értem, a porlasztó elvéről van szó, igen, valahogy így működhet.

Viszont ez sajna nem magyarázza, hogy miért "mászik ki" néha az öblítő a tartály feltöltésekor, amikor még nincs vízsugár, sőt az egész tartály ki van véve a mosógépből.

:(

2019. ápr. 17. 13:08
 13/15 dellfil ***** válasza:

Akkor viszont életbe lép(het) az, amit Wadmalac a #6 -os válaszában mondott. :) -"Gondolom van benne a falon kristályos lerakódás dögivel, közte úgy tud mászni a lötty, mint víz a szivacsban."

És - szerintem - nem is kell nagyon lerakódásosnak lennie annak a csőfalnak. Az öblítők nagyon felületaktívnak kell, hogy legyenek. De lehet különbség közöttük. Figyeld meg, hogy melyik fajta hajlamosabb "kimászni". (Már persze, ha van igazság a "teóriámban". :)


dellfil

2019. ápr. 17. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Néha sima vízzel is megcsinálja. De megnézem, hogy ha kitisztítom a tartály csöveit, akkor is csinálja-e.
2019. ápr. 20. 12:31
 15/15 dellfil ***** válasza:
100%

Jó ötlet, ugyanis ha a "harang" alatt a nyomáscsökkenés akkor is létrejöhet, ha a szifoncső (a középső cső) elzáródik, és a harang alatt lehűl a levegő. Mondjuk mert hidegebb a beöntött folyadék, mint az öblítő szerkezet. :)


dellfil

2019. ápr. 20. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!