Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tegyük fel, hogy van egy...

Tegyük fel, hogy van egy űrhajónk, ami rendelkezik térhajtóművel. Mi történik akkor, ha ezzel az űrhajóval belépünk egy fekete lyuk eseményhorizontjába, és bekapcsoljuk a térhajtóművet?

Figyelt kérdés

Sikerülhet? Így ki lehetne kerülni az eseményhorizont mögül? (Kérdezhetném úgy is, hogy így le lehetne-e győzni a fekete lyuk gravitációs vonzását, de ez így helytelen, mert csak az első kozmikus sebességet kell elérni. De kozmikus sebesség eléréséről se beszélhetünk, mert effektíven az űrhajó 0km/h-s sebességgel halad; mert térhajtásról beszélünk)

Ha az űrhajó (stabil) féregjáratot is tud "nyitni", gondolom akkor a koncepció csak akkor működne, ha a féregjárat "bejárata" a gravitációs szingularitás irányába lenne a hajótól számítva, és nem az eseményhorizont felé. Mert ebben az esetben az űrhajónak effektíven haladnia is kell, "bele kell mennie" a féreglyukba, még ha nem is nagy távolságot, de meg kell tennie. Ezt nem tudná akkor, ha a féreglyuk "bejárata" az eseményhorizomt felé néz. De ez mindegy is. (Ilyen módon) lehetne féregjáratot nyitni egy fekete lyukban?

Tehát elviekben mi történik akkor, ha bekapcsoljuk a térhajtóművet? Vagy féregjáratot próbálunk megnyitni. Lehetséges lenne egyáltalán?



2019. szept. 3. 01:13
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha átlépted az eseményhorizontot, akkor a gravitációs erők spagettizálják az űrhajót is + téged is, és beszippant a szingularitás.

Ha van is térhajtómű, a fekete lyuk meggörbíti maga körül a teret is, tehát sokra nem mennél vele.

A féregjárat egyelőre még elméleti dolog szájeszfiksön-művekből. Hogy bele tudnál-e bújni egy féregjáratba, mielőtt beszippantana a szingularitás, azt sci-fije válogatja :)

2019. szept. 3. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

A teoretikus térhajtómű is azt csinálja, mint a nagy tömegek: teret görbít.

Hát nem tudom, még ha működne is, egy fekete lyuk térgörbítő képességével nehéz versenyezni.


Csinálok egy szörfdeszkát, ami képes úgy haladni előre, hogy egy kis hullámot generál maga mögött és ezen lejtőzik.

Oké.

Oszt hogyan megyen ez a Niagara vízesésen felfelé?

2019. szept. 3. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 hollófernyiges ***** válasza:
82%
Az eseményhorizont csak egy virtuális határ, nincs ott semmi különleges csak attól kezdve elméletileg sem lehetséges információnak (és semmi másnak) kijutnia. Az űrhajós már jóval előtte halott lesz.
2019. szept. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

"Az eseményhorizont csak egy virtuális határ, nincs ott semmi különleges csak attól kezdve elméletileg sem lehetséges információnak (és semmi másnak) kijutnia."

A térhajtómű ezt képes egy kis mértékben behorpasztani.


"Az űrhajós már jóval előtte halott lesz."

Attól függ.

Elegendően nagy fekete lyuknál jó irányból közelítve bejuthat élve.

Sok jelentősége nincs, mert utána úgyis gyorsan meghal, és kijutni persze nem tudna akkor sem, ha életben maradna.

2019. szept. 3. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy az Alcubierre-hajtómű bizonyos magyarázataiban elhangzó téridő-buborék milyen szinten jelent elhatároltságot az univerzum téridejétől.


Részemről ez csak érzés, de szerintem egy olyan térgörbület fenntartása, ami "semlegesíti" a fekete lyuk hatását, nagyobb energiát kíván, mint amit a fekete lyuk képvisel.

2019. szept. 3. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Viszont lehet, hogy csak azon kis térrész görbületét kell "semlegesítenie", amit ő maga elfoglal a fekete lyukból. Oké, ez sem kevés, az biztos, de mégiscsak kevesebb, mint amit egy egész fekete lyuk képvisel. És ha a kellő energiamennyiséget a fekete lyuknak az űrhajót körülvevő részéből tudná nyerni, akkor kábé meg is oldódna a probléma.

Kérdés, hogy ennek az egésznek van-e egyáltalán köze a valóságoz. Mert ma még ezt sem lehet eldönteni, nemhogy azt megmondani, hogyan :)


Kérdező, se működő térgörbítő izénk nincsen, se a fekete lyukak eseményhorizontján belülről nem tudunk az égvilágon semmi biztosat sem. Mindkettővel kapcsolatosan vannak feltételezések, de valós, kézzelfogható eredmények egyiknél sem várhatóak a belátható jövőben. Így aztán a kérdésed megválaszolása jelenleg egy kis szobafilozofálgatás kereteit nem is nagyon tudja meghaladni.

2019. szept. 3. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nem is kell meghaladnia, én szeretem az elméleteket. :)
2019. szept. 3. 21:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!