Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Honnan ered az elképzelés...

Honnan ered az elképzelés hogy 5 érzékünk van?

Figyelt kérdés

Gyerekkoromtól kezdve ezt hallottam, automatikusan ezt is tartottam helyesnek. Viszont a napokban belegondoltam, hogy igazából sokkal több érzékünk van. Hő, egyensúly, stb.

Lehet tudni hogy ki írta ezt le először, és miért ragadt meg így hibásan a köztudatban hogy 5 érzékünk van és kész, minden más már valami misztikus hatodik érzék?


2019. szept. 3. 13:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
47%

Az ókorban ez ennyire érdekelte az embereket, aztán a középkorban csak visszalépés volt.

Utána meg már minek ezt korrigálni? Ha már évezredek óta ezt hiszik...

2019. szept. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Wadmalac ***** válasza:
90%

Nézőpont kérdése.


1. látás

2. hallás

3. szaglás

4. ízlelés

5. na itt jön a bonyodalom. Ha simán bőrérzékelés alá húzom a tapintást és hőérzetet is, akkor okés egy pontban.

6. ez régen még nem igazán volt szerintem felfedezett, mert nem tulajdonítottak neki jelentőséget, valószínűleg természetesnek vették: az egyensúly-érzékelésünk, tekintsük G-szenzor-giroszkóp kombónak. Ez bizony kimaradt.


Szerintem környezeti infószerzésre ennyi.

Kihagytam valamit?

Vegyük hozzá a belső érzékeléseinket is? Fájdalom, közérzet?

2019. szept. 3. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
16%
Én még álatalános iskolában tananyagként így tanultam. Azt mondta tanító néni, hogy tudósok ezt állapították meg. Miért azóta találtak még más érzékelést is ? Telepátia? Asztrállátás?
2019. szept. 3. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
16%
A hő az ugyanúgy a tapintés része. Ha érzéketlen a bőröd hogyan érzed ha megsülsz ? Kíváncsi vagyok tudod-e az egyensúly melyik érzékszerv működéséhez köthető az 5.-ből?
2019. szept. 3. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Az 5 arra vonatkozik, hogy hányféleképpen érzékeled a KÜLvilágot. Az, hogy éhes vagy, fáj a fogad, stb, az nem a külvilág érzékelése.
2019. szept. 3. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Duenna ***** válasza:
0%
És van egy hatodik érzékünk is, ami nem fizikai érzék, hanem, -ahogy a nevében is benne van-, hatodik érzék, azaz a szellemi érzék. Ide tartozik például a telepátia (szavak nélküli kommunikáció, pusztán a gondolatok erejére támaszkodva).
2019. szept. 3. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
33%

Helyzetérzékelésünk is van: ez azt mondja meg, hogy éppen hogy állnak a különféle végtagjaink.

A bőrben pedig van fájdalomérzékelés is. Ez külső és belső egyszerre.

2019. szept. 3. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Wadmalac ***** válasza:
92%

"Kíváncsi vagyok tudod-e az egyensúly melyik érzékszerv működéséhez köthető az 5.-ből?"

Kicsit a szemhez, de nem teljesen.

Próbáld ki.

Mosd ki a füled hideg vízzel. Mindkettőt.

Utána próbálj meg talpon maradni hányás nélkül.


A képen a lila részre kéne koncentrálni.

[link]


Ott a hatodik érzék, a G-szenzor meg a giroszkóp.

2019. szept. 3. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Nem pont csak a kérdésben írt kettő érzékre gondoltam, ezeket csak példának hoztam. De ott van még a propriocepció vagy a fájdalomérzet is vagy akár a gyorsulásérzék, stb.
2019. szept. 3. 15:08
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem 5 érzékünk van, hanem 5 érzékszervünk.

-szem

-fül

-orr

-nyelv

-bőr.


A hideget/meleget a bőrödön érzed. Az egyensúlyérzék pedig a belső fülnek köszönhetően létezik (vagyis az egyik érzékszervhez köthető az érzék).

2019. szept. 3. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!