Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Egyéb kérdések

A kérdés

Mitől függ, hogy tetszik-e egy adott zene, vagy sem?

Miért van az, hogy valamelyik zene tetszik, valamelyik meg nem egy adott embernek? Most zenei stílustól függetlenül kérdezem, hiszen nekem is van olyan, hogy akármilyen stílusból megtetszik egy szám.

Van ennek valamilyen tudományos háttere?

Keress kérdéseket hasonló témákban: zene, ok, hang, zeneszám, tetszik

okt. 9. 08:15  Privát üzenet  

A válaszok
Egyéni preferencia, ami főleg gyerekkorban alakul ki. Én gyerekként például sok női előadót hallgattam (ilyen CDt vettek a szüleim - akkoriban még nem volt net, mp3 és a CD se volt olcsó mulatság), a mai napig jobban szeretem a női énekhangot.

A válaszíró 77%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/8Időpont okt. 9. 08:23 Privát üzenet

Részben genetikai, részben kulturális okai vannak.

Valamikor gyakran jártam barokk templomba, utána évekig nem. Nemrég újra voltam egyben, és feltűnt, hogy mennyire túlzsúfolt, pedig korábban tetszett.

A válasz 15%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 73%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/8Időpont okt. 9. 08:58 Privát üzenet
Attól is függ, hogy milyen érzéseket, emlékeket vált ki az emberből. Ha pl egy ártatlan járókelőt megvernek egy heavy-metal koncerten a részeg rockerek, akkor ő vélhetően nem szívesen fog hallgatni ilyen zenét. Vagy én pl nem szeretem a négereket, se a hangjukat, se a stílusukat, mozgásukat, semmit, így idegesít a Rap zene is.

A válasz 0%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 73%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/8Időpont okt. 9. 09:15 Privát üzenet
A zene a legmélyebb szinten hat a lélekre, az érzelmekre stb. Egyszerűen csak van, akinek ez jön be, mert ez passzol neki, van, akinek más. Nincs ebben semmi gond addig, amíg nem próbál valaki ráerőltetni másokra valamit.

A válaszíró 65%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/8Időpont okt. 9. 10:22 Privát üzenet

Tudományos háttere csak annyiban van, hogy egyrészt az agy fogékony a ritmusokra, rendszerbe foglalt mintázatokra, szereti a logaritmikus (főleg a kromatikus) hangrendszert. Másrészt pszichológiai szempontból érzelmileg is hat ránk, amit megelőz a korábbi tapasztalat, gyerekkori kedvencek, buli emlékek, vagy alap hangulati beállítottság (vadabb vagy rezignáltabb személyiség), stb...

De "képletet" nem lehet rá adni, hogy egy embernek mi tetszik és mi nem. :)

A válaszíró 84%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/8Időpont okt. 9. 11:03 Privát üzenet
Wadmalac nevű felhasználó válasza:

A csecsemő már az anyaméhben veszi a külső zajokat. Így a későbbi zenei ízlést még az is befolyásolja, hogy anyu milyen zenéket szeretett hallgatni a terhesség alatt.

A válaszíró 86%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/8Időpont okt. 10. 07:17 Privát üzenet
Az, hogy melyik halom zenei közhellyel pumpálták tele a fejedet, plusz az, hogy ugyanezeket mennyire jól leplezve sikerül újra és újra a fejedbe pumpálni. Persze ha elkezd a fejed vadászni ezekre, akkor már beláthatatlan, mi minden kezd tetszeni, pont a jó újdonság-ismerősség arány miatt.

A válaszíró 67%-ban hasznos válaszokat ad.
# 7/8Időpont okt. 10. 07:22 Privát üzenet

Attól, h jó e az illető hangja, vagy a szám más része jó

20/nő

A válaszíró 49%-ban hasznos válaszokat ad.
# 8/8Időpont okt. 10. 11:51 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
A ti babáitok/kisgyereketek milyen zenét hallgat vagyis milyen zene tetszik neki?
Mit szólnátok hozzá, ha nálunk egy hazafias, jobboldali párt előrukkolna egy ilyen inspiráló, mozgalmas indulóval, kampánydallal? A fiatalokat megihletné? Neked tetszik?
Melyik ez a szám 5:38- 8:41-ig?
Valaki el tudja részletesen magyarázni, a zene mi alapján tetszik az embernek? Agyban dől el, mikor hogy számít a kedv, stb.
Nektek mennyire tetszik a Legyetek jók ha tudtok film zenéi?
Ismertek vidám, hazai zenéket, ami tetszik a nagy átlagnak?

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések az Egyéb kérdések rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!